bunuri primite sponsorizare de un ONG

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barsane
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 23, 2012 6:19 pm

bunuri primite sponsorizare de un ONG

#1 Mesaj de barsane »

buna ziua
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: un ONG primeste sub forma de sponsorizare mai multe tablouri de la diverse persoane fizice (pictori) pe care ulterior le vinde printr-un magazin de consignatie, intrebarea mea este banii obtinuti din vanzarea tablourilor sunt venituri economice desi sunt folositi in continuare exclusiv pentru activitatea neconomica a asociatiei. Presedintele asociatiei imi spune ca bani proveniti din vanzarea acestor tablouri trebuie sa fie inregistrate ca venituri neeconomice deoarece au fost primite ca sponsorizare. Eu stiu ca orice venit provenit din vanzare este venit economic, va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa inregistrez aceste venituri. va multumesc

calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: bunuri primite sponsorizare de un ONG

#2 Mesaj de calea »

Si eu cred ca ar fi venituri economice deoarece scopul cu care le vinzi este sa obtii un profit chiar daca tablourile au fost obtinute prin sponsorizare. Te folosesti de patrimoniul entitatii pentru obtinerea unui profit. Daca ar fi sa le inregistrezi ca venit non-economic ce cont ai folosi? 7331 pentru donatii? Prin ce cont ar fi descarcate din gestiune? Ceva nu se potriveste.

stoicae536
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 11, 2007 12:00 am

Re: bunuri primite sponsorizare de un ONG

#3 Mesaj de stoicae536 »

operatii economice, cont 733

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bunuri primite sponsorizare de un ONG

#4 Mesaj de tomac »

@stoicae536, nu este corect. Conturile din grupa 73 nu reflectă venituri economice. Niciunul din ele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barsane
Mesaje: 57
Membru din: Joi Feb 23, 2012 6:19 pm

Re: bunuri primite sponsorizare de un ONG

#5 Mesaj de barsane »

multumesc pentru raspunsuri date , presedintele imi spune ca se incadreaza in art 15 paragaful 2 lit k din codul fiscal, care este parerea dumneavoastra.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bunuri primite sponsorizare de un ONG

#6 Mesaj de tomac »

Textul respectiv se referă la active corporale adică la mijloace fixe. Aceste tablouri au fost considerate imobilizări pentru ONG? Mă cam îndoiesc. Cu ce scop au fost donate? Să ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns