Stornare facturi asociate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
contrasa
Mesaje: 65
Membru din: Vin Aug 20, 2010 12:00 am

Stornare facturi asociate

#1 Mesaj de contrasa »

Va rog sa ma ajutati sa fac stornare la facturi asociate de transport marfa.
Furnizorul are probleme si a stornat toate facturile din ianuarie-martie 2017 si a emis o noua factura(conf art.11 ali.6-9 Cod Fiscal.) cu aceeasi valoare.
Nu am buton de stornare si daca introduc din intrari cu minus nu pot valida factura pt. ca imi da mesaj <<Fact. negativa trebuie asociata cu cea pozitiva din reglare stornare>>
iar cand deschid Reglare stornare nu am cu ce asocia.
Mentionez ca furnizorul este cu TVA la incasare....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stornare facturi asociate

#2 Mesaj de tomac »

Introduceți factura pozitivă și apoi cele negative. Le reglați din situații furnizori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

contrasa
Mesaje: 65
Membru din: Vin Aug 20, 2010 12:00 am

Re: Stornare facturi asociate

#3 Mesaj de contrasa »

multumesc!

vicua437
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 15, 2011 11:24 am

Re: Stornare facturi asociate

#4 Mesaj de vicua437 »

Buna ziua
Am si eu o problema cu stornarea unei facturi
Am achizitionat niste piese auto cu fct. in valoare de718 lei . am achitato numerar dar a doua zi am dus o piesa inapoi mi-a emis o alta factura pe minus cu valoarea piesei 450 lei si au returnat banii prin banca . Eu am introdus prima factura la intrari cu valoarea totala de 718 lei am facut si plata iar la fct pe minus de 450 lei am inregistrat-o tot in intrari cu valoarea pe minus adica -450lei . Cum fac inregistrarea prin banca Cand dau validare imi spune Fact. negativa trebuie asociata cu cea pozitiva din reglare stornare> dar nu se intampla nimic factura apare ca si neachitata cu toate ca eu am incasat banii . cum trebuie sa procedez .Mentionez ca lucrez in saga PS

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stornare facturi asociate

#5 Mesaj de balazse »

Vezi cele postate aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=40336
Pe viitor ajunge sa postezi o problema intr-un singur loc, iar daca ai gresit poti utiliza butonul "x" pentru a sterge o postare, asta daca nu s-a raspuns inca la acel topic.

Scrie răspuns