Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Vin Mai 25, 2018 1:06 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: inregistrare arenda
MesajScris: Sâm Noi 22, 2014 11:35 am 
Neconectat

Eu acum l-am introdus si imi calculeaza la 140 doar 6 lei. Ii drept ca l-am inregistrat la intrari cu o data din 2014 si nu 2013.

Sus

MesajScris: Sâm Noi 22, 2014 3:22 pm 
Neconectat

S-a rezolvat!!!!!!

Sus

MesajScris: Dum Noi 23, 2014 9:29 am 
Neconectat

Si de unde a provenit problema?
Ar fi bine sa ne zici ca si noi sa invatam din posibila greseala a altora. :wink:

Sus

MesajScris: Mar Noi 25, 2014 6:05 pm 
Neconectat

Nu am inteles de ce trebuie sa fac inregistrarea la furnizori , nu vedeam butonul de ''detalii'' cu impozit pe arenda 16% si ii treceam ca angajati cu conventie civila, unde imi calcula cass 50 lei la orice suma . Pana m-am lamurit ce trebuie sa fac am muncit o zi intreaga. Norocul meu.Multumesc pentru raspunsuri.

Sus

MesajScris: Mie Dec 17, 2014 3:57 pm 
Neconectat

Dragi colegi,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
In cazul in care avem mai multe contracte cu un arendator este in regula daca am operat valoarea arendelor in intrari pe fiecare contract in parte?
De exemplu : avem un venit in valoarea de 38346 lei alcatuit din arenda aferenta mai multor contracte inregistrate individual in intrari pentru a genera notele cu contributia la sanatate si impozitul pe venit din arenda.
Am observat ca daca venitul total din arenda depaseste suma celor 5 salarii medii pe economie (11490) programul duce in Declaratia 112 la ANEXA 1.2 -sectiunea C.1 randul 11 Baza contributie individuala sanatate 11490 lei –plafonata si la randul 12 Contributia individuala sanatate 632 lei (aferenta bazei plafonate)
Tot in ANEXA 1.2 la acelasi arendator in sectiunea E.3 Date detaliate privind impozitul pe venit duce la randul 8 totalul venitului din arenda (ex: 38346 lei) si calculeaza ctb. la sanatate la aceasta valoare (38346 lei) : 1582 lei (neplafonata).
Contributia la sanatate pe care o declar si o platesc in Anexa nr 1 este 1582 lei (neplafonata) si nu coincide cu cea din Anexa 1.2 sectiunea C.1. unde sanatatea este 632 lei (plafonata)
ANAF face regularizarea si restituie arendatorului diferenta la sanatate intre Anexa nr 1.2 sectiunea C.1 –plafonata si sectiunea E.3-neplafonata?
Problema este ca noi am introdus in intrari fiecare venit din arenda pe baza contractelor si asa cum am mentionat mai sus - sunt arendatori care au mai multe contracte!
Am retinut si virat contributia calculata la valoare neplafonata deoarece s-a calculat individual pe fiecare contract si nu depasea valoarea de 11490 lei.
Consider ca gresim introducand in intrari venitul din arenda pe contracte si trebuia sa fac cumulul lunar al acestora la momentul platii.
Ce parere aveti?Trebuie sa facem rectificativa la D112 si sa restituim diferentele arendatorilor?

Sus

MesajScris: Joi Dec 18, 2014 8:54 am 
Neconectat

Incadrarea in limita superioara trebuie sa o faca platitorul (arendasul). In cazul tau, daca plata arendei se face in aceeasi luna, consired ca este mai bine sa introduci o singura pozitie la intrari. Asa o sa se calculeze corect contributia si declaratia o sa fie corecta.

Sus

MesajScris: Vin Dec 15, 2017 9:06 am 
Neconectat

Buna ziua. La plata arendei in natura se retine tva 9%? care sunt inregistrarile pt plata arendei in natura? si ce meniuri trebuie sa folosesc in saga?? Multumesc.

Sus

MesajScris: Vin Dec 15, 2017 1:09 pm 
Neconectat

Nu se reține nimic. Se emite factură cu TVA.
Se compensează sumele și dacă e cazul se încasează diferența.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 12:38 am 
Neconectat

Buna ziua.
va cer ajutorul in legatura cu plata arendei in natura.
iata pasii facuti de mine:

1. am inregistrat in intrari factura de porumb arenda 204kg x 0.733 lei (pret de contract) fara tva = 149.53. la validare s-a calculat impozit 10%, deci a ramas de platit furnizorului 140.53

2. aceeasi factura am introdus-o la iesiri (204kg x 0.733+ tva 9%) si-mi da un total de 163 lei (din care tva =13.46)

3. compensez 401 = 4111 cu 140.53 si-mi ramane sold la 4111 suma de 22.46 (respectiv 9 lei impozit +13.46 tva)

Unde gresesc? nu trebuie sa se inchida 401 cu 4111? trebuia sa folosesc preturi diferite ? va rog daca ma poate ajuta cineva.

Si va mai rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: daca intr-un contract de arenda este scris ca valoarea arendei este de 600kg / ha sau 500 lei/ha, cum procedez la stabilirea corecta a arendei? in mod normal ar trebui ca cele 600kg sa fie egale cu 500lei, nu? pt ca in acest fel trebuie sa fie egala valoarea platita si unei persoane care ia bani si alteia care ia produse. ori daca platesc 600 kg porumb cu 0.45 (pretul dat de Consiliul judetean) nu am cum sa ajung la cei 500lei/ha. Cum sa fac in cazul asta? Eu a trebuit sa cresc pretul porumbului ca sa ajung la aceasta valoare...e corect?

Sper sa ma ajute cineva si va multumesc!

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 6:43 am 
Neconectat

Daca platesti "arenda" la pct.1 atunci de inregistrezi "porumb"?
Ca a obtinut o valoare neta si vrea sa cumpere pentru mai mult, diferenta il plateste.
Pana la urma trebuie sa decizi ce suma vrei sa ii platesti ca si arenda:
- daca te-ai inteles in 500 lei net, atunci valoarea neta la intrari trebuie sa fie 500 lei, precum si la iesiri valoarea facturii inclusiv TVA;
- daca te-ai inteles in 500 kg, atunci faci factura si calculezi cat trebuie sa fie brutul ca sa ajungi la net (valoarea facturii).

Sus

MesajScris: Joi Feb 15, 2018 12:16 am 
Neconectat

pentru gradinarud

De regula, cele 600 kg nu sunt egale cu cei 500 lei, din urmatoarele motive:
1) in cazul decontarii arendei prin produse (600 kg porumb), in functie de cine va suporta impozitul si TVA, apar urmatoarele situatii:
a) impozitul pe venit, TVA si diferenta din factura le suporta proprietarul terenului;
b) arendasul suporta toate cheltuielile.

In primul caz lucrurile sunt simple. Vei introduce prin intrari, valoare rezultata din inmultirea cantitatii de produse cu pretul mediu publicat pe site-ul ANAF, utilizand link-ul https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/A ... e_2018.htm (de ex. 600 kg x 0,50 lei/kg = 300 lei) . SAGA iti va calcula impozitul pe care trebuie sa-l incasezi de la proprietar. In cazul de fata impozitul datorat va fi de 18 lei (300 x 60% x 10%)

Vei intocmi factura la pretul unitar existent pe piata libera (de ex. 0,65 lei/kg + TVA).
Valoare fara TVA a facturii va fi: 600 kg x 0,65 lei/kg = 390 lei
Valoarea TVA: 390 x 9% = 35,10 lei
Valoarea totala a facturii este de 425,10 lei
Vei compensa factura emisa cu suma neta rezultata din intrari, iar diferenta de 143,10 lei, o vei incasa de la proprietar.
De la proprietar vei avea de incasat suma totala de 161,10 lei (18 + 143,10)

In al doilea caz, cand arendasul suporta toate impozitele, situatia este putin mai complicata.
Conform prevederilor din Normele de aplicare a Codului fiscal, cheltuielile suportate de arendas care sunt in sarcina proprietarului, se adauga la echivalentul in lei a veniturilor in natura, in vederea impunerii.
Astfel, pentru livrarea porumbului vei intocmi o factura, la pretul unitar existent pe piata libera (de ex. 0,65 lei/kg + TVA).
Valoare fara TVA a facturii va fi: 600 kg x 0,65 lei/kg = 390 lei
Valoarea TVA: 390 x 9% = 35,10 lei
Valoarea totala a facturii este de 425,10 lei, care reprezinta venit net incasat de proprietar.
Pana aci este destul de clar, propritarul “incaseaza” un venit net din arenda de 425,10 lei. Dar acest venit este dupa impozitare.
Pentru determinarea venitului brut din arenda, vei utiliza formula: 425,10 / 0.94 = 452,23 lei
In SAGA vei inregistra prin intrari, venitul brut de 452,23 lei. Dupa calculul impozitului, va rezulta ca proprietarul are de incasat suma neta de 425,23 lei.
Suma neta din intrari o vei compensa cu valoarea facturii si situatia este incheiata.

2) Daca arenda o platesti in bani, situatia este un pic mai simpla, deoarece nu vei avea de intocmit factura si nu va rezulta TVA. Dar si aici situatiile sunt diferite, in functie de suportatorul impozitului pe arenda.
Daca impozitul il suporta proprietarul, insemna ca esti in situatia ideala. Vei introduce prin intrari suma de 500 lei si vei avea de achitat proprietarului suma de 470 lei.
Daca impozitul il suporta arendasul, brutul il vei determina prin formula 500 / 0,94 = 532 lei. Vei avea de achitat proprietarului suma de 500 lei.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 11:41 am 
Neconectat

va multumesc frumos pt toate explicatiile dle Pintea! m-ati ajutat enorm! Numai bine si spor va doresc!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC + 2