Eroare in d112 privind concediul medical

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
costicar
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Eroare in d112 privind concediul medical

#1 Mesaj de costicar »

Buna ziua,

La o firma din judetul Giurgiu exista un angajat cu norma partiala de 2 ore/zi, care este si pensionar.
La aceeasi firma am o salariata care a fost, in luna ianuarie, in concediu medical de sarcina.
Am depus declaratia 112 pentru ianuarie la Anaf, fara erori de validare, dar cu atentionari legate de calculul contributiei individuale de sanatate la angajatul cu norma partiala (unde am modificat eu in declaratie).
Am depus la Casa de sanatate Giurgiu o cerere pentru recuperarea banilor de concediu medical. Am primit un mesaj de raspuns din care reiese ca declaratia 112 prezinta erori in ceea ce priveste calculul contributiei de sanatate. Am vorbit cu o doamna de acolo si mi-a spus ca nu poate sa-mi proceseze cererea pana nu depun o rectificativa la d112. Eu, insa, nu inteleg din mesajul lor ce trebuie sa fac.

Mesajul de eroare suna asa:

Nu se verifica regula A1.R2: Total contributii pentru concedii din indemnizatii calculate la fondul de salarii MIN(Total fond salarii brute, 12*salariu minim brut pe economie*Numar de angajati)*procentul de contributie. -0 MIN(228, 2713).
Un se verifica regula A1.R12: Total suma de recuperat N K J-I daca J mai mare decat I. In caest caz L 0. -0 0 526 – 0, 0<>0.
-Anexa 1 un este valida
Fisierul un poate fi procesat!

Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac.
Va multumesc anticipat
Rodica Costica

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare in d112 privind concediul medical

#2 Mesaj de balazse »

Oricum va trebui refacut statele de plata unde au fost concedii medicale, in urma OUG.8/2018, asa ca va aparea o noua actualizare, numai sa apara si un D.112 actualizat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare in d112 privind concediul medical

#3 Mesaj de tomac »

Mesajul de eroare e unul ce nu are nici o legătură cu actualitatea. De la 1 ianuarie nu mai există contribuția de concedii din indemnizații.
Casa de Asigurări de la Giurgiu folosește formula de calcul a CCI din anul 2017, uitând că din 2018 așa ceva nu mai există. Cred că ar trebui să-și verifice ei formulele și validările.
De asemenea motivul respingerii este unul nu doar stupid ci și ilegal din moment ce declarația depusă și validată conform codului fiscal și celui de procedură fiscală este validată fără erori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hidoss424
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 03, 2011 10:13 am

Re: Eroare in d112 privind concediul medical

#4 Mesaj de hidoss424 »

Am generat declaratia 112 cu ultima varianta.
Eroarea care imi da pe site-ul ANAF se refera la diferenta dintre valoarea statului de plata si diferenta ce o plateste angajatorul.

eroare regula: A21.2: (pt. codOblig=412) suma introdusa (53418)=suma calculata conform regulii(53394)

In 112 trebuie sa corectez manual undeva aceasta suma (diferenta de plata a angajatorului)?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare in d112 privind concediul medical

#5 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns