diverse

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

diverse

#1 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
am facut un topic nou ca am niste prb amestecate
sigur s-a mai discutat despre ele si acolo unde e cazul doresc un link sa ma lamuresc
am urm intrebari:

1. intr-o baza de date am apucat sa introduc informatii si am uitat sa vin cu ultima salvare , inainte de a incepe sa introduc ( ultima salvare avand info introduse pe alta statie de lucru ) vin acum cu restaurare, cum pot salva doar ce am introdus si sa adaug dupa restaurare
2.am emis o factura catre o companie din ungaria , unde o inreg la iesiri in valuta ( este in ron de aceea si oscilarea unde sa o inreg) cu valuta ron sau la iesiri in ron cu cod fiscal de ungaria ( hu ) oricum clientul e inregistrat cu cod fisc de hu
3.cum arhivez si sterg societatile cu care nu mai colaborez din lista firmelor afisata de prg? in asa fel ca daca vreodata mai am nev de vreo info sa le pot reactiva si sa citesc info din prg.
4.la o initializare de firma , dupa initializare si introducere de date ( intrari si plati ) dupa o perioada de operatii la niste furnizori imi apare sold negativ si nu descopar de unde i se trage ( nu afiseaza )
5. am cazuri de sosiri de facturi ( emise si primite ) dupa perioada de raportare si implicit le prind in perioada de raportare urmatoare, prg-ul ma atentioneaza ca trebuei sa redepun 394 , parca stiam ca nu se da rectificativa la 394


cam atat acum
multumesc anticipat ptr raspunsuri ( dupa data de 25.06, ca azi se fac raportari, nu-i urgent )

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diverse

#2 Mesaj de tomac »

1. Fă o salvare. Restaurează. Importă din salvarea respectivă intervalul de timp dorit.
2. La ieșiri valută. La cod valută se alege RON
3. Faci salvare. În altă locație în folder cu numele firmei. Poți oricând să le recreezi și să faci restaurare de acolo.
4. Mărește intervalul de timp.
5. Ba da, la ieșiri se redepune D394. La intrări nu, dar mesajul e acolo pentru compatibilitatea cu perioadele vechi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: diverse

#3 Mesaj de stroescud »

5- D394 nu are rectificativa, dar de cate ori gasesti o eroare la o D394 in timp, o redepui pur si simplu pentru perioada respectiva.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: diverse

#4 Mesaj de costachet982 »

multam fain de rasp.

Scrie răspuns