Servicii transport pe teritoriul UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#46 Mesaj de isacm »

firma din Ro este beneficiara unor servicii din spania si germania, am inregistrat facturile , imi apar in registru de cumparari , in 301 si in 390 nu apar - firma nu este platitoare de tva in tara , are RO doar pentru servicii externe( este firma de transport care cu sediul in Ro care efectuaeaza servicii unei firme din spania in baza unui contract ) - am mai avut inregistrari si nu au fost prob- mai precis nu imi apar achizitiile la servicii in 390

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#47 Mesaj de balazse »

Ai selectat "T" la tip document? Ai completat casuta "%" la tva cu "24"?

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#48 Mesaj de isacm »

firma nu e platitoare de tva in romania , dar e inscrisa cu tva pt ue - nu stiu care din coduri sa-l trec la administrare soc ,= am citit ca in acest caz trebuie sa mai fac un 150 pt codul cu ro - si daca tre sa fac la trimestru 300, de la adm mi s-a spus de 301 - care nu apare in format pdf in program - cum pot face sa o transmit si pe aceasta electronic , e prima data cand lucrez cu 2 coduri , multumesc de ajutor

am reusit , apare peste tot, mai ramane sa fac transmiterile

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#49 Mesaj de tomac »

În ecranul "Configurare societăți" se va trece codul unic, atribuit firmei în RO.
Codul pentru AIC se poate completa în ecranul corespunzător D301. De acolo va fi preluat corect în declarații.
Nu are ce căuta D300 în această discuție. Nu aveți nicio treabă cu acesta.
Nu este inclus D301 în format pdf. Dacă doriți transmiterea lui în format electronic prin portalul ANAF, completați PDF manual pentru că nu aveți altă soluție în acest moment.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#50 Mesaj de isacm »

multumesc mult tomac , am inteles

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#51 Mesaj de isacm »

m-am mai lovit de o problema legata de servicii transport - marfa este transportata da firma cu sediul in Bucuresti , contractul pentru aceste servicii este cu firma din Bucuresti , marfa este transportata pe teritoriul ue , este vamuita si la de la destinatia finala unde se descarca pleaca extracomunitar - cum fac factura care beneficiarul meu in acest caz = am luat legatura cu ei si mi-au spus ca se face fara tva ,si ca acolo unde se descarca marfa se elibereaza un document T1, care atesta ca marfa pleaca extracomunitar ceea ce imi da dreptul sa intocmesc factura far tva,

multam de ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#52 Mesaj de tomac »

Dacă iese din UE este export. Dacă vama nu se face în RO ci în altă țară a UE prin care se iese din comunitate, atunci e export ce va trebui justificat cu documente.
Factura pentru export se face fără TVA, iar exportul se va justifica cu documentele legale: CMR, formularul T1, declarații vamale, orice alt document prin care se poate face dovada exportului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#53 Mesaj de isacm »

multam mult , ,
pe factura este suficient daca in rubrica de tva scrie "scutit cf. cod fiscal' ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#54 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#55 Mesaj de isacm »

multam mult

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#56 Mesaj de butnarur »

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un sfat vis a vis de urmatoarea problema:

PFA din Romania inregistrat din 2011, neplatitor de TVA,inregisitrat special in scopuri de taxa cf art 153"1 lit.a) sau c). (inregistrat in ROI).
PFA presteaza servicii intracomunitare pe teritoriul Romaniei pentru o firma cu sediul in UE (cod valid de TVA). Serviciile constau in supravegherea procesului de productie pana la obtinerea si livrarea produselor finite catre firma din UE. Mentionez ca productia se desfasoara la sediul unei societati romanesti, care are incheiat contract cu firma din UE pentru realizarea produselor finite.
PFA nu a depus decat D200 si D220. Anaf-ul a suspendat inregistrarea in ROI pe motiv ca nu a depus D300, iar pentru activarea inregistrarii in ROI tb sa depuna D300 trimestrial.
Eu am procedat astfel:
In D300, am trecut suma la Rd. 3.1 (decont trimestrial), sau tb. sa trec suma si la Rd. 3??
...fiind prestare de servicii intracomunitare, am intocmit si D390.
In D390, am trecut suma la P "Prestari intracomunitare de servicii" (lunar)

O parere, va rog.. :roll:
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

marczine
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#57 Mesaj de marczine »

Domnu Tomac.... am citit ghidul pentru determinarea serviciilor VIES.
Vreau sa ma interesez daca am gandit bine.
Este vorba de o polita de asigurare intocmita in germania la un tractor care a fost achizitionat tot din germania.
1. vanzatorul tractorului este cu cod TVA din stat membru la care am aplicat Taxare inversa.
2. firma care a intocmit polita de asigurare nu stiu ce cod de TVA are..... deci dupa ghid eu am considerat ca el este ~persoana neimpozabila~
3. cand am ales tipul operatiei am ales~E~ servicii-exceptiile de la 133(4) si 133(7) la serviciile legate de bunurile imobile
Va rog sa-mi spuneti daca am facut bine.
La verificare nu-mi apare in D390.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#58 Mesaj de tomac »

Sunt servicii scutite în RO. Puteți introduce intrare pe tip factură și la TVA puneți zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marczine
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#59 Mesaj de marczine »

Multumesc

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#60 Mesaj de niculcea »

am o fact (fara tva ) pentru un transport aferent unui import bunuri non ue.transportul se efectueaza de un furnizor UE, pe ruta Timisoara-Bucuresti.
am incadrat serv de transport la exceptii, unde obligat la plata este beneficiarul.am inregistrat taxare inversa.
credeti ca am procedat corect?

Scrie răspuns