Servicii transport pe teritoriul UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#31 Mesaj de szaszs »

firma X, platitoare de tva din RO primeste marfuri de la o firma Y, platitoare de tva din RO, dar plata se face in contul din Belgia al firmei mama a Y;
X primeste pana la urma 2 facturi pentru aceeasi marfa - una emisa de Y Romania cu TVA si una emisa de Y Belgia fara TVA. marfurile circula numai pe teritoriul Romaniei.
se declara in 390?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#32 Mesaj de paturcai »

TRebuie ca unul dintre ei sa cedeze: fie belgianul fie romanul, eu zic ca romanul.
Nu pot sa emit aceleasi documente pentru o singura marfa.
Logic: am cumparat o licenta pentru 1 antivirus (caz real) romanesc si factura a venit din Olanda (catre care am platit achizitonarea antivirusului) fara TVA. CUm ar fi fost sa imi faca si Olanda unde am platit si Romania pentru ca era softul lor.
Existenta a doua facturise traduce prin existenta a doua marfuri ceea ce nu poate fi real.
Spuneti-le ca le-am spus eu sa se hotarasca.
Firma din Romania ar trebui sa-si anuleze factura pentru ca oricum pentru plata peste granita eu am primit factura. Acum mai sunt dator si in Romania pentru o marfa pe care "scriptic" am primit-o din Belgia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

botorogad
Mesaje: 101
Membru din: Sâm Ian 09, 2010 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#33 Mesaj de botorogad »

Firma din Ro inchiriaza auto unei firme si Spania ...Firma din Spania a reparat auto si i-a facturile pe firma din RO...tot anul 2011 ...facturile le primesc in decembrie 2011 pe tot anul ...le-am inregistrat in intrari valuta in luna decembrie am ales T ,am dat data din dec cand le-am primit dar in decl 390 nu imi apare nimic...am intrat pe jurnalul de cumparari si imi apar acolo fact dar nu stiu de ce la cateva din ele imi apare si TVA cu toate ca am selectat T...unde tb sa le introduc ???tb sa apara in 390 sau nu ???

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#34 Mesaj de paturcai »

Cand ati creat furnizorul, desigur ca ati ales la tara "ES"(Spania), ca daca nu ati ales si tara, de unde sa stie bietul 390 de firma din Spania.
Daca ati respectat toti pasii este imposibil sa nu apara.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

havreliucf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#35 Mesaj de havreliucf »

scuze ca postez aici dar trebuie sa trimit azi declaratiile, am reinstalat windowsul, am salvat datele saga c pe un stick, dupa ce am instalat windowsul am copiat datele in una din partitii si peste am instalat saga c , downloadat de pe site, si imi da "eroarea" - cannot locate the microsoft visual fox pro suport library, aveti idee ce ar trebuie sa fac ? astept un raspuns pt ca ar trebui sa trimit in seara asta declaratiile, multumesc

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#36 Mesaj de gramac921 »

instalati saga programul free complet de pe site ....nu actualizarea .

havreliucf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#37 Mesaj de havreliucf »

MULTUMESC, SPER SA MEARGA

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#38 Mesaj de gramac921 »

sigur va merge :) ca va trebui sa-si ia din nou toate librariile fox pro.

havreliucf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#39 Mesaj de havreliucf »

buna seara, iar m o mica problema, am instalat ultimul update - 395 si dupa ce introduc codul pentru contabilitate imi spune ca e incorect, desi e codul primit prin e-mail care este si identic cu cel de pe site, dar totusi programul imi spune ca e incorect, ce ar trebui sa fac ? multumesc

havreliucf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#40 Mesaj de havreliucf »

oare maine as putea suna la unul din numerele de telefon afisate la sectiunea contact ? au program si maine ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#41 Mesaj de herganiec »

sunati, ce va costa, daca e cineva vi se va raspunde.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#42 Mesaj de isacm »

firma nou infiintata , fara tva si cu impozit profit , are contract cu firma din spania pt servicii transport in alte tari ue fara romania ,am- intrebat la adm fin si au spus ca tre sa se inregistreze platitoare de tva , nu stiu cum e mai bine sa procedez , sa fac inregistrarea la tva sau sa astept sa ajunga la plafon - inca mai are de primit diverse aprobari legate de masina , nu a inceput inca activitatea in fapt =

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#43 Mesaj de eugen01 »

"• Prestatorul este stabilit in Romania, beneficiarul este stabilit in alt stat membru
Daca prestatorul este stabilit in Romania si va presta servicii de transport intracomunitar de bunuri, catre persoane impozabile care sunt stabilite in alte state membre, serviciile de transport sunt considerate servicii intracomunitare si nu au locul prestarii in Romania. Locul prestarii pentru aceste servicii este considerat a fi in principiu in statul membru in care este stabilit beneficiarul. Pentru a aplica regula de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, clientul trebuie sa comunice prestatorului un cod valabil de TVA din alt stat membru si o adresa a sediului activitatii economice sau a unui sediu fix din Comunitate. Aceste servicii se raporteaza de catre transportatorul din Romania in declaratia recapitulativa. Daca prestatorul roman nu este inregistrat in scopuri de TVA, va trebui sa solicite inregistrarea conform art. 153^1 din Codul fiscal inainte de realizarea acestui transport intracomunitar de bunuri ."

(in pagina anterioara a acestui topic, aveti un link catre Ghidul MFP pentru transporturi).Inregistrarea in scopuri de TVA Intracomunitar...nu e legata de inregistrarea in scop de TVA pentru depasirea plafonului (bine...bine...dupa caz! )

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#44 Mesaj de roncovf »

Salutare! Lamuriti-ma si pe mine cum sa introduc in Intrari - valuta o operatiune de achizitii servicii intracomunitare si o operatiune de import de servicii din USA. Furnizorii sunt creati asa cum trebuie, in primul caz tara este Olanda, furnizorul are cod valid de TVA. In al doilea caz, furnizorul este din USA.
Ma intereseaza ce fel de tip operatiune trebuie sa selectez ca sa apara corect in Jurnal Cumparari, Jurnal Vanzari si in Decont TVA. Multumesc


Scrie răspuns