ambaljae SGR

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacsc1
Mesaje: 28
Membru din: Joi Mar 14, 2019 11:25 am

ambaljae SGR

#1 Mesaj de kovacsc1 »

Buna ziua!

Ma ajutati va rog, ce si cum trebuie facut in Saga in ceea ce priveste ambalajele SGR?
Cum trebuie sa tin evidenta la SGR? Cum trebuie sa le setez programul si gestiunile? M-ar fi de folos toate informatiile ce sunt legate de acest lucru.

Va multumesc frumos

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 165
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ambaljae SGR

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Gestiunile sunt ținute cantitativ-valoric? Aveți modulul de stocuri?

kovacsc1
Mesaje: 28
Membru din: Joi Mar 14, 2019 11:25 am

Re: ambaljae SGR

#3 Mesaj de kovacsc1 »

chirigiui509 scrie: Joi Dec 21, 2023 2:14 pm Gestiunile sunt ținute cantitativ-valoric? Aveți modulul de stocuri?
Da am modulul de stocuri. Va scriu cum am facut: Am facut gestiune cantitativ-valoric pt. ambalaje sgr, am introdus factura de la furnizor cu ambalaj sgr, Tip: Ambalaj SGR, Gestiunea XY, am facut un articol "ambalaj sgr", si le tin pe 461.sgr. Asta e partea de intrari. E coracta pana acuma?

Pe partea de iesiri cum le fac? La sfarsitul fiecarei zi introduc cantitatea iesita din magazin? Cu bon fiscal sau dispozitie de plata, sau cum?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 165
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ambaljae SGR

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Din descrierea dumneavoastră pare că sunt corect făcute primele definiții.
Mi-e neclar dacă evidența în stocuri o țineți pentru toată gestiunea sau numai pentru ambalajele SGR (...).
Dacă țineți evidența pentru toate stocurile, ar fi util să folosiți MarketLine la vânzare (v-ar ajuta).
Cu privire la modalitatea de plată discuția este ceva mai amplă.
Citiți și aici https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?t=54467

kovacsc1
Mesaje: 28
Membru din: Joi Mar 14, 2019 11:25 am

Re: ambaljae SGR

#5 Mesaj de kovacsc1 »

chirigiui509 scrie: Joi Dec 21, 2023 3:18 pm Din descrierea dumneavoastră pare că sunt corect făcute primele definiții.
Mi-e neclar dacă evidența în stocuri o țineți pentru toată gestiunea sau numai pentru ambalajele SGR (...).
Dacă țineți evidența pentru toate stocurile, ar fi util să folosiți MarketLine la vânzare (v-ar ajuta).
Cu privire la modalitatea de plată discuția este ceva mai amplă.
Citiți și aici https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?t=54467
Evidenta ambalajelor trebuie tinuta separat pentru fiecare tip in parte (PET, sticla, etc) ?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 165
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ambaljae SGR

#6 Mesaj de chirigiui509 »

art.6 ^1, lit.m) din HOTĂRÂREA nr. 1.074 din 4 octombrie 2021privind stabilirea sistemului de garanție-returnare pentru ambalaje primare nereutilizabile:
- să țină evidența numărului total al produselor în ambalaje SGR comercializate, defalcat pe produse, pentru fiecare structură de vânzare şi/sau magazin online pe care le operează, evidența numărului total al ambalajelor SGR care au fost returnate comerciantului de către consumatori sau utilizatori finali, defalcat pe tip de material și volum, precum și evidența garanțiilor plătite, încasate la vânzarea produselor şi returnate către consumatori la punctul de returnare, respectiv încasate de la administratorul SGR;

patrug
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 20, 2014 11:15 am

Re: ambaljae SGR

#7 Mesaj de patrug »

Daca se inregistreaza in contul 461 - avem eroara la declaratia 406.
Aceeasi poveste si cu contul 267
Nu gasesc solutie
Ma poate ajuta cineva?

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 165
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: ambaljae SGR

#8 Mesaj de chirigiui509 »

În situația în care eroarea de care vorbiți (raportat la D406) se datorează structurii sintactice a conturilor utilizate, transmiteți un email către echipa de la SAGA și explicați în amănunt situația apărută.
Există și varianta în care dumneavoastră să regândiți structura analitică a conturilor (dacă aveți în vedere eliminarea formei literare), ulterior efectuați re-maparea pe categorii de articole și reluați procesul de generare a declarației.
Din ce știu eu, aceste analitice sunt "bine tratate" în cadrul raportării SAF-T.
Succes!
(ar fi util să reveniți cu un feed-back)

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: ambaljae SGR

#9 Mesaj de paund852 »

am operat prin iesiri ambalaje SGR
5311=461.SGR ,in reg casa linia apare cu rosu ,de ce?

ionital808
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 15, 2017 3:19 pm

Re: ambaljae SGR

#10 Mesaj de ionital808 »

Am inregistrat si eu la fel in registrul de casa marcarea garantiei SGR: 5311 = 461. De ce apare inregistrarea cu rosu?

Mai am o intrebare: receptionez marfa (sucuri si apa cu SGR) de la furnizor intr-o gestiune definita "Alte materiale". Apoi fac transfer de marfa in gestiune cu amanuntul global-valorica. Cum vad ca s-a dus in acea gestiune si garantia aferenta?
In situatia de ambalaje SGR cum pot sa "vad" partea de iesiri?

ionital808
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 15, 2017 3:19 pm

Re: ambaljae SGR

#11 Mesaj de ionital808 »

A, scuze, mai am intrebari: de ce tipul de articol Ämbalaje SGR"este de tip nestocat? Ce se intampla la sfarsitul lunii?
As putea sa definesc 2 tipuri de articole Ambalaje SGR de acest tip: unele destinate sucurilor pentru revanzare si cel de-al doilea pentru ambalajele sucurilor sau apelor destinate pentru protocol?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ambaljae SGR

#12 Mesaj de tomac »

Este de tip nestocat pentru că el se leagă de unul stocat. De un produs. De exemplu Coca-Cola, va avea atașat un ambalaj SGR. Evidența este la nivel de produs ambalat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: ambaljae SGR

#13 Mesaj de paund852 »

ambalajele sgr incasate se trec in decontul de TVA la livrari scutite fara drept de deducere rd.15 ? multumesc

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: ambaljae SGR

#14 Mesaj de paund852 »

daca nu se trec cum le operam in saga sa nu apara in decontul de TVA?

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: ambaljae SGR

#15 Mesaj de paund852 »

cum procedam cu inreg.fact de la furnizori ambalaje sgr si incasarea lor prin casa la gest,global valorice ,nu exista o solutie de inregistrare corecta valoric a acestora ?

Scrie răspuns