Comert Amazon SUa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iacobm110
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 14, 2017 3:22 pm

Comert Amazon SUa

#1 Mesaj de iacobm110 »

Pentru o societate ce face vanzari pe platforma AMAZON SUA, marfuri cumparate din China si transportate direct in SUA, unde cei de la Amazon se ocupa de toata logistica vanzarii, ce documente contabile primare sunt necesare pentru a fi tinuta evidenta contabila.
Cel ce detine acest cont pe AMAZON, SRL neplatitor de TVA, impozit microintreprinderi, a printat din platforma amazon un formular(Account activity) lunar, un sumar al cheltuielilor si al veniturilor, si 2 facturi emise de Amazon, tot cu perioada lunara, una de taxe de publicitate si una de taxe de vanzare pe Amazon, ce contin TVA 19%. Si a mai adus un extras de cont si o factura de achizitie produse din China. Spune ca alte documente nu are.Nu emite facturi de vanzare marfa.
Are cineva o societate ce desfasoara tipul acesta de comert?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comert Amazon SUa

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie să țină o evidență cantitativ-valorică ca orice altă firmă.
Și este obligat să emită facturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iacobm110
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 14, 2017 3:22 pm

Re: Comert Amazon SUa

#3 Mesaj de iacobm110 »

Asa i-am spus si eu, ca documentul de inregistrare a vanzarilor/veniturilor/descarcarii de gestiune este o factura de vanzare produse. Sustine ca alti "colegi de Amazon" nu emit si inregistrarea veniturilor se face din acel raport de activitate de pe Amazon. Ma gandeam ca o fi vreo particularitate a acestui tip de comert pe care eu nu o stapanesc :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comert Amazon SUa

#4 Mesaj de tomac »

Ați colegi pot spune asta dacă sunt din altă țară și nu au firme înregistrate fiscal în România. Dacă sunt persoane juridice române atunci vorbesc prostii.
Codul fiscal din România, lege pe care orice firmă din România sau persoană fizică din România este obligată să o aplice. Iar acesta este clar când vine vorba despre emiterea facturilor. Nu există nicăieri vreo derogare pentru cei care vând prin platforme de tip Amazon.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciubotariud884
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 28, 2012 10:01 am

Re: Comert Amazon SUa

#5 Mesaj de ciubotariud884 »

Daca firma este platitoare de tva(din Romania), si face productie proprie care o vinde in SUA pe site online, FACTURILE trebuie sa contina tva, sau se factureaza fara tva?
Din cate stiu aceste sume trebuie sa apara pe decontul de tva la randul 3 la exceptii; am dreptate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comert Amazon SUa

#6 Mesaj de tomac »

Se facturează fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns