CASA DE MARCA DATECS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#16 Mesaj de herganiec »

:(
Ultima oară modificat Joi Sep 06, 2007 7:51 pm de către herganiec, modificat 1 dată în total.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#17 Mesaj de herganiec »

Am legat o casa de marcat DATECS MP 55L ca printer fiscal, la calculatorul din magazin care vinde marfuri cantitativ-valoric.
Dupa ce introduc pe iesiri, articolele vandute, pot sa listez la casa de marcat bonul fiscal si sa incasez banii, dar ce fac, mai departe cu clientul respectiv pt că apare neachitat chiar dacă eu am tiparit bonul pe casă.

Să fac încasarea obisnuit prin 5311 (casa) ? dacă DA(apare clientul achitat ok) dar ce numar pun acolo la chitanta când îmi afişează fereastra (cel de la casa de marcat ??) şi ce listez la sfârşitul zilei de pe casa de marcat ?

Dacă nu fac încasare, rămâne neîncasat clientul respectiv.. cum se procedează ca să îl achit ?

Nu am mai făcut aşa ceva şi chiar nu am idee cum ar trebui făcute operaţiile. Poate cineva să mă lămurească ?

Mulţumesc.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iosiff
Mesaje: 527
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#18 Mesaj de iosiff »

Dupa validare, dai incasare si treci numarul bonului fiscal

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#19 Mesaj de herganiec »

mersi .. deci am facut bine doar ca trebuia si nr bonului fiscal trecut la incasare. :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iosiff
Mesaje: 527
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#20 Mesaj de iosiff »

da

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#21 Mesaj de floreaf »

Rog cine foloseste saga cu o casa de marcat ca si printer sa-mi dea modelul pe care il foloseste impreuna cu softul de transfer ,si care nu ii face probleme.
Eu am un Datecs DP 50 si folosesc softul de transfer CASYST\TEXTSELL.EXE ,se blocheaza tot timpul,pe bon apare din cauza rotunjirilor alta suma la total decat in iesiri,imi scoate bonul doar pe jumatate,dupa fiecare listare de bon imi da eroarea ,,cash register 1 not ready.File:tx.imp".
Multumesc.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#22 Mesaj de apetrem »

Producatorul recomanda FPRINT.
Se poate folosi si DATRINT dar daca pc-ul este incarcat apare o intarziere in emiterea bonului.

http://www.datecs.ro/download.php

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#23 Mesaj de floreaf »

Distribuitorul de case mi-a dat acel soft pe bani binenteles.L-am chemat de cateva ori si mia zis ca e de la softul de transfer.O sa incerc si cu acel soft.Multumesc.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#24 Mesaj de csedoa »

apetrem scrie:Producatorul recomanda FPRINT.
Se poate folosi si DATRINT dar daca pc-ul este incarcat apare o intarziere in emiterea bonului.

http://www.datecs.ro/download.php
FPRINT are numai posibilitatea de a prelua vanzarile introduse manual in casa de marcat sau ma insel?
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

rasoic689
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:00 am

Re: CASA DE MARCA DATECS

#25 Mesaj de rasoic689 »

Buna ziua,

Am o problema cu casa de marcat . Ni s-a stricat hardul si la recuperare date am reinstalat datprint-ul si am o problema cu zecimalele pe casa de marcat .

EX : in program am produs cu 19.65 cu tva, iar la listare bon acest produs imi scoate 0.19 . Cum pot rezolva aceasta problema in conditiile in care cei de la casa de marcat spun ca din punctul lor de vedere casa nu prezinta probleme .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASA DE MARCA DATECS

#26 Mesaj de tomac »

Poate fi o problemă de configurare a driverului. A datecsdrv.
Eventual dați mail la service SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milead
Mesaje: 40
Membru din: Mar Oct 27, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CASA DE MARCA DATECS

#27 Mesaj de milead »

Buna ziua.
Va rog , daca stie cineva, se pot transfera informatiile casei de marcat pe stick ? Pentru ca am mai multe puncte de lucru si calculatorul este acasa. Ar fi mai simplu de operat asa!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: CASA DE MARCA DATECS

#28 Mesaj de apetrem »

Majoritatea caselor de marcat, nelegate la un calculator, nu tin minte decat totalul din raportul Z.
Oricum, pentru a citi informatiile din casa de marcat, este nevoie softul producatorului.
Marian Apetre

milead
Mesaje: 40
Membru din: Mar Oct 27, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CASA DE MARCA DATECS

#29 Mesaj de milead »

Multumesc.

juncl750
Mesaje: 81
Membru din: Sâm Oct 20, 2007 12:00 am

Re: CASA DE MARCA DATECS

#30 Mesaj de juncl750 »

Incepand cu 1 decembrie 2010 se va deschide un magazin si se va vinde cu cod de bare.
am instalat programul avem casa de marcat DATESC M55 .regimul de lucru on-line ,casa de marcat va functiona in regim de printer fiscal.
am o inrebare,daca pe viitor un client imi va cere si factura cum procedez? ca nu pot descarca marfa de 2 ori...

Scrie răspuns