CASA DE MARCA DATECS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
florescum
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 21, 2006 12:00 am

CASA DE MARCA DATECS

#1 Mesaj de florescum »

Va anunt cu satisfactie ca echipa Saga, dupa mai multe incercari, a reusit sa puna la punct problema importului din casa de marcat Datecs.
Importul se realizeaza functie de Z, cantitatile si valorile vindute se cumuleaza corect. De asemenea, "iesiri" din Saga S lunare corespund cu "Raport fiscal lunar" scos din casa de marcat.
Pentru cei care lucreaza in casa de marcat cu, cod de produs si pret prestabilit este un ajutor fantasic.
Mii de multumiri domnului Nica pe care l-am terorizat cu mail-uri.
A meritat.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#2 Mesaj de Administrator »

:)
Se spune ca valoarea unui succes este data de eforturile care se depun pentru el.
Totusi, parca ar fi fost mai bine sa nimeresc varianta corecta din prima. :)

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#3 Mesaj de floreaf »

Vreau si eu cateva detalii in legatura cu folosirea casei de marcat cu saga S.Din ce am inteles eu descarcarea din S se realizeaza odata cu rap.Z.Creaza in iesiri o pozitie cu toate articolele vandute in acea zi?
Daca am in S articole definite cu cod,pentru a face transferul trebue introdus codul din S(normal).
Daca am in articole stabilit pretul de vanzare fara TVA ,in momentul introduceri codului imi da pretul cu TVA sau trebuie introdus manual?
Doresc sa o folosesc la o soc.cu evidenta la pret de achizitie.
Multumesc.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#4 Mesaj de Administrator »

Se adauga pozitia in "Iesiri" in tabelul din partea superioara. Articolele se importa, legatura facandu-se prin intermediul codului de bare (cod plu=cod bare). Pretul este preluat din casa de marcat.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#5 Mesaj de floreaf »

Intrebarea era ,,toate bonurile din ziua respectiva pe o iesire sau imi umple iesirile cu fiecare bon?La iesire pe ce nr face iesirea?
Daca introduc codul trebuie sa introduc si pretul sau il ia din saga unde il am introdus?

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#6 Mesaj de floreaf »

Asa e.Bun raspuns.
Mai bine cumpar o casa de marcat ca sa aflu mai repede raspunsul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Prin poziţie adăugată în Ieşiri se înţelege o singură poziţie pe zi. În partea de detalii, dacă am înţeles eu bine se vor prelua toate articolele vândute în acea zi.
Fişierul txt preluat va conţine codul articolului, cantitatea vândută şi valoarea de vânzare pentru fiecare articol înregistrat prin casă la emiterea bonurilor fiscale.
Această procedură este valabilă însă pentru lucrul în regim off-line cu casa de marcat.

Regimul de lucru on-line, presupune utilizarea calculatorului pentru introducerea vânzărilor, casa de marcat fiind în acest caz utilizată pentru listarea bonurilor fiscale (casa va funcţiona în regim de printer fiscal). În această situaţie nu mai este necesar importul fişierului txt generat de aplicaţia casei de marcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hamosm
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de hamosm »

Buna ziua

Ce modalitate am pentru usurarea cautarii produsului dupa codul de bare ?... la iesiri produsul m-il cauta dupa cod articol , deci codul de bare ce il are produsul e doar de forma.
Dar poate nu fac eu ceva bine .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Completezi la cod articol=cod de bare.
Este singura soluţie pentru a căuta/introduce articolele cu cod de bare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hamosm
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de hamosm »

Mersi tomac
la asta m-am gandit si eu .. dar m-am inpiedicat in cateva probleme .
Daca faceam receptia cu cod articol=cod bare imi iesea nirul pe 2 pagini deoarece se dublau randurile pentru ca codul bare era de 13 caractere , desi asta poate ca s-ar putea schimba in listare nir sa accepte mai multe caractere la cod fara sa imi dubleze liniile .
Cealalta problema era... cum schimb eu la vreo 500 de produse codul daca e read only:)
Dar mai astept poate poate vine la careva programator vreo idee

Mersi oricum

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

hamosm scrie:Cealalta problema era... cum schimb eu la vreo 500 de produse codul daca e read only:)
Corect. Acum nu se poate.
Teoretic, s-ar putea realiza o astfel de funcţie care să permită schimbarea automată a codurilor de articole, generate intern de către program (00001,0002, etc) cu codurile de bare.
În practică, am văzut soluţii care operează cu ambele coduri. Adică nomenclatorul de produse conţine atât un cod intern cât şi codul de bare. La introducerea unui produs se face căutarea fie după codul intern fie după codul de bare. Problema este că un astfel de comportament în Saga este dificil de implementat pentru că ar trebui regândite toate ecranele în care se introduc coduri de articole.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#12 Mesaj de floreaf »

Exista o eroare de transfer in cazul folosirii casei ca imprimanta fiscala .Folosesc softul Textsell.Eroarea se datoreaza zecimalelor casa foloseste doar 2 zecimale.Am un articol care are pretul 0,03 fara TVA cu TVA 0,0357.In iesiri 10buc x 0.03 =0,3 tva 0,06 total 0,36 .Pe bonul fiscal 10x0.04=0.4.Trebuie facut ceva ca din cauza zecimalelor apar diferente fata de suma totala din iesiri si raportul z si la client i se spune o suma si cand se listeaza bonul este mai mare .In cazul multor articole trece si de 1 leu.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#13 Mesaj de floreaf »

Ce facem cu privire la cele de sus.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#14 Mesaj de floreaf »

Se poate folosi casa de marcat ca printer fiscal dar descarcarea sa o fac invers(o data pe zi cu raportul Z)Nu mai pot sa mai las fiecare bon cu pozitie separata in iesiri deoarece imi iese un jurnal de vanzari kilometric.

dincae
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 01, 2007 1:00 am

#15 Mesaj de dincae »

buna ziua, am nevoie de ajutor , am vazut pe forum ca utIlizati un sistem casa de marcat-cod de bara-SAGA ,lucrez la un magazin care vinde catre populatie atat marfuri (sucuri,tigarie,dulciuri,etc) dar si produse fast food care se prepara in bucataria proprie.Acum vrem pentru un control mai bun al gestiunii sa se utilizeza cititorul de cod de bara.Ne intereseaza ca in magazin sa se utilizeze casa de marcat cu cititorul iar apoi seara sa transfer toate vanzarile in calculator respectiv in SAGA ,mentionez ca am achizitionat o casa de marcat DATECS MP 55L.
VA ROG sa imi dati amanunte de ce softuri am nevoie ca acest sistem sa mearga .
Ce casa de marcat utilizati si de ce probleme v-ati lovit in practica?
va multumesc

Scrie răspuns