Servicii intracomunitare D 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#31 Mesaj de paturcai »

In baza NOTA de mai sus, rezulta ca este un cod valid de TVA.
Lasati asa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#32 Mesaj de mehedintib »

Multumesc.

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#33 Mesaj de isacm »

in cazul in care ai achizitii si prestari servicii in ue trebuie sa trecem la tva lunar ?- firma in causa este la trimestru si nici nu indeplinescte conditiile, pana in prezent -in cazul ca trebuie sa treaca la lunat , pot face 010 in cursul anului sau astept pana la 1.ian ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#34 Mesaj de paturcai »

Interesanta intrebare:
- daca firma are achizitii si prestari, trebuia sa fie inregistrata in registrul operatorilor intracomunitari (in baza lui 095, aveti aici link-ul pentru formular si modalitatea de completare: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 6_2011.pdf) si automat trebuia sa treaca la luna.
- nu se trece la luna in baza lui 010 ci in baza lui 092 (aveti aici link-ul pentru descarcare si tot acolo aveti si explicatiile cum se completeaza: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 2_2009.pdf)
Atentie sa va incadrati in zilele de depunere/schimbare pentru ca amenda este si se plateste 1.000 lei.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii intracomunitare D 390

#35 Mesaj de tomac »

O precizare: e vorba de achiziții de bunuri. Numai dacă există AIC de bunuri se va trece la perioadă lunară. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ened237
Mesaje: 261
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#36 Mesaj de ened237 »

Si eu am o problema cu 390.
Un beneficiar al firmei, cu sediul in afara Uniunii, are un punct de lucru in Grecia.
Prestatia noastra de serviciu se face pentru punctul de lucru ( plasare forta de munca , personal navigant , 133,5,e,7) . Nu ne-au prezentat VAT-ul.
Am insistat si l-am primit , dupa mai mult de un an.
Este valid.
Din convorbirile administratorului cu GRECUL, a rezultat ca el nu da nici-un 390, si nici n-o sa dea, ca are sediul in LIBERIA si el nu este obligat la asa ceva.
Eu cred ca ar trebui sa dau rectificativa pentru 2010 si 2011.
Astept parerile voatre,
Multumesc foarte mult,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii intracomunitare D 390

#37 Mesaj de tomac »

Da, este recomandabil. În D390 ați fi putut declara și fără cod acele servicii, completând doar denumirea și țara.
Nu contează că firma e în Liberia, dacă serviciile dvs se adresează sediului său, punctului său de lucru din Grecia, e considerat beneficiar din UE. Altfel ar fi persoană impozabilă nestabilită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#38 Mesaj de mocanl378 »

buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: in luna martie am efectuat achizitii de obiecte de inventar sa zicem, ca asa le-am si inregistrat,din slovacia, si am facturat si o prestare de servicii catre ungaria, si nu inteleg de ce nu mi se genereaza d390, adica e cu valoare 0, ma puteti ajuta, va rog?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare D 390

#39 Mesaj de balazse »

Verifica modul de configurare sa clientului/furnizorului, precum modul de introducere a documentului (in mod normal aceste facturi trebuiesc introduse la "iesiri-valuta"/"intrari-valuta").

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#40 Mesaj de mocanl378 »

furnizorul, respectiv clientul sunt configurate corect, cu codul de tva valid, iar facturile sunt inregistrate la intrari/iesiri-valuta, deci nu inteleg de ce nu mi se genereaza declaratia, ce imi sugerati sa fac?
va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare D 390

#41 Mesaj de balazse »

Daca clientul/furnizorul sunt corect "configurate" atunci exista posibilitate ca facutirel sa nu fie corect introduse sau se genereaza declaratie pe o alta perioada decat s-au introdus facturile.
La cel de intrare sa fii atent ca la tip sa alegi "T", precum la coloana "%" sa fie trecut "24". Dupa validare trebuie sa apara la nota contabila si 4426=4427.
Referitor la factura de la iesiri la "tip" trebuie sa utilizezi factura.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#42 Mesaj de mocanl378 »

buna ziua, am clarificat situatia la facturile de intrari-valuta, era trecuta si cota de tva si furnizorul era inregistrat corect, doar ca nu aparea la suma tva nicio valoare, asa ca am devalidat factura si am validat-o la loc, iar acum e bine.
dar nu stiu ce sa fac referitor la factura de iesiri-valuta, in sensul ca am facturat fara tva unui client din ungaria, la tip am ales "factura", clientul, la fel, este introdus corect, dar nu stiu de ce nu apare in declaratie nicio suma la livrari.
ce ma sfatuiti sa fac?

va multumesc!

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#43 Mesaj de mocanl378 »

cred ca incep sa pricep de ce nu-mi genereaza declaratia si pt. partea de livrari, cred ca e din cauza ca la cota de Tva imi apare valoarea 0, ar trebui sa nu apara deloc nicio valoare, nu?
acum intrebarea e cum sa fac sa o sterg, pt. ca daca incerc sa sterg val.0 de la tva, imi apare tot 0?
va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare D 390

#44 Mesaj de balazse »

Ce cont ai folosit? Sau efectiv ce facturezi?

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#45 Mesaj de mocanl378 »

pt. partea de achizitie am rezolvat problema, dar pt. livrare, care reprezinta prestare de servicii de transport catre o firma din ungaria, nu stiu de ce nu o vede in declaratie.
am introdus clientul corect, am selectat la tip -factura, am facturat fara tva, contul este de venit, deci nu-mi explic, pt. ca nu e singura data cand facturez asa si nu am mai avut probleme.
ce am observat eu diferit fata de celelalte facturi intocmite la fel, la factura in discutie cota de tva este trecuta cu valoare 0, iar la celelalte facturi nu este trecut nimic la cota de tva.
credeti ca de aici ar putea proveni greseala?
sau ce imi sugerati sa fac?
va multumesc!

Scrie răspuns