Servicii intracomunitare D 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vicae
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2011 12:30 pm

Servicii intracomunitare D 390

#1 Mesaj de vicae »

Buna ziua,

Am si eu mai multe nelamuriri privind D390 VIES.
Firma unde lucrez este PJ din Romania, platitoare de TVA. Primesc facturi din Austria de la o PJ de acolo, platitoare de TVA (mi-a trasnimis codul de TVA valabil). Aceste facturi sunt de mai multe feluri:
1. Facturi de prestarii servicii pe care imi scrie "taxare inversa"
2. Facturi de prestari servicii pe care scrie "VAT-free" (in traducere scutite de TVA)
3. Facturi achizitie unele bunuri pe care scrie "Zero Rated VAT - Intra Community Supply of Goods"
4. Facturi pe care scrie "VAT liable in Austria" , unde imi apare suma+TVA-ul de 20%.
Am avut un control de la ANAF si am intrebat doamnele care au venit in control daca in D390 declar sumele din toate aceste facturi si mi-au spus ca da, declar TOT inclusiv taxarea inversa.
Am vazut ca in SAGA D390 nu le ia chiar pe toate.
Are cineva idee cum ar trebui sa procedez?

Va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii intracomunitare D 390

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=10480
1.Verificati inregistrarea Cod in Furnizori (poate nu e cazul, dar pentru Austria parca contine si doua litere);
2.Facturile de la punctul 4, nu sunt considerate AIC, continand TVA, se considera livrare/prestare la sediul prestatorului (Austria in cazul dvs.).

vicae
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 10, 2011 12:30 pm

Re: Servicii intracomunitare D 390

#3 Mesaj de vicae »

Multumesc pentru raspuns!
Asa stiam si eu insa m-a dat peste cap raspunsul doamnelor de la ANAF.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Servicii intracomunitare D 390

#4 Mesaj de apetrem »

Ma tem ca raspunsul celor de la ANAF este corect.
Nu vad nici un motiv ca vreuna din facturi sa nu fie declarate in 390.

@eugen
Faptul ca facturile contin tva nu are relevanta cu privire la locul prestarii.
Locul prestarii in cazul B2B este intoadeauna sediul beneficiarului, cu exceptiile de la 133 (4).
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii intracomunitare D 390

#5 Mesaj de eugen01 »

:oops: :oops: :oops:

Apetrem are dreptate.Imi cer scuze pentru raspunsul eronat. :oops: :oops: :oops:

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#6 Mesaj de mehedintib »

E adevarat ca locul prestarii este intotdeauna sediul beneficiarului dar factura fiind cu TVA nu prea se poate considera AIC deci daca o declara in 390 se denatureaza niste informatii undeva.. mai sus..Se inregistreaza la valoarea totala ( pct.4) si se declara in decont 300 la rd.24, am avut o situatie asemanatoare luna trecuta, am facut asa si a fost bine dpdv.al fiscului.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Servicii intracomunitare D 390

#7 Mesaj de apetrem »

Cred ca ma doare mai tare o eventuala amenda decat faptul ca li se "denatureaza" lor.
Iar cu fiscul nu este intodeauna la fel peste tot, oricand te poti trezi cu unul mai destept.
Marian Apetre

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#8 Mesaj de mehedintib »

Asa e cum spui..si nu numai de la fisc... :D Eu ma informez intotdeauna din 2-3 surse, parca as fi criminalist...sau ziarist.. si nu contabil !

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#9 Mesaj de begee »

buna ziua, la achizitii intracomunitare de servicii apare la ecreanul de introducere ' pozitii tarifare' , inainte nu era asa, nu stiu ce trebuie sa modific...pentru ca la jurnalele de cumparari/vanzari si la decl 390 nu este corect pozitia asta
va rog daca puteti sa ma lamuriti

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare D 390

#10 Mesaj de balazse »

Unde exista acest "ecran de introducere"? la intrari-valuta? Eu nu am gasit asa ceva.

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#11 Mesaj de begee »

da, exact -pana in prezent nici eu nu m-am intalnit cu asta, desi utilizez des intrari in valuta.
Ultima oară modificat Lun Mar 26, 2012 4:09 pm de către begee, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare D 390

#12 Mesaj de balazse »

Dar totusi de ce nu mentionezi ca este la "facturi asociate".
Da o cautare dupa "tarifare" si vei gasii cateva topic-uri.

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#13 Mesaj de begee »

multumesc

trifaf
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 27, 2010 12:00 am

Re: Servicii intracomunitare D 390

#14 Mesaj de trifaf »

daca factura de la pct.4 este platita furnizorului cu val+tva( sau se va plati ) nu cred ca ar mai trebui prinsa la taxare inversa si nici in 390.

aurel211252

Re: Servicii intracomunitare D 390

#15 Mesaj de aurel211252 »

Salut.o firma srl X,a adus din Plolonia marfa(haine,incaltaminte)cu tva 23% si din Italia tot asa cu tva 20%.Rugamintea mea este daca pot sa le introduc cu tva 0(o pers."autorizata"de la finante a spus acest lucru).Zlotul este echivalent cu leul mi-a spus patronul respectiv,dar Italia in euro.Mentionez ca nu are ROI facut,cu toate ca i s-a spus de catre contabila.Daca se poate, rog sa ma ajtati, cum este corect de introdus fact.(intrari cu valuta sau nu).multumesc.

Scrie răspuns