Achizitie auto second

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Achizitie auto second

#1 Mesaj de kovacss »

Buna ziua
Firma a chizitionat un autoturism second de la o persoana fizica (fara facura).S-a facut un contract de vanzare-cumparare ,valoarea este de 10.000 euro ,iar plata se va face prin numerar.
Am facut urmatoarele inregistrari si sunt curioasa daca sunt corecte sau nu.
La articole contabile am facut urmatoarele inregistrari:
2133=404 10.000 euro la data din contract
In registrul de casa am facut plata :
404=5314.1 10.000 euro
si am listat o dispozitie de plata la care voi pune si o copie de pe contractul de vanzare-cumparare
La imobilizari am trecut contravaloare sumei de 10.000 euro la cursul de zi,din data contractului,amortizare pe 4 ani.
Cred ca ,cam astea ar fi?Sa-u mai este ceva?E corest?
Multumesc anticipat

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie auto second

#2 Mesaj de paturcai »

In loc de contul 404 trebuie contul de creditori diversi (462) analitic distinct.
Perioada de amortizare - fiind vorba de second hand - nu poate fi la fel de mare ca pentru un vehicul nou.
Se face o comisie tehnica care spune cat de uzat este autovehiculul si se decide perioada de amoritzare. Comisia tehnica trebuie sa contina un "tehnic" (cineva de specialitate).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

Re: Achizitie auto second

#3 Mesaj de kovacss »

Am inteles
multumesc mult pt sfat si ajutor
o zi buna sa aveti

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie auto second

#4 Mesaj de paturcai »

CU aceasta ocazie tin sa multumesc pentru sfaturi lui APetreM pentru ca el a fost primul care m-a luminat si pe mine referitor la Comisia tehnica.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25987
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie auto second

#5 Mesaj de tomac »

paturcai scrie:In loc de contul 404 trebuie contul de creditori diversi (462) analitic distinct.
Nu neapărat. Se poate folosi și 404 fără probleme. Doar la vânzare în loc de 411 se folosește 461 indiferent de tipul cumpărătorului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie auto second

#6 Mesaj de florescuc278 »

Va rog sa-mi dati si mie baza legala pentru comisia tehnica... urmeaza sa achizitionez un auto second si nu sunt lamurita in aceasta privinta.
Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie auto second

#7 Mesaj de eugen01 »

https://docs.google.com/View?docid=dcsfgknm_55hdc2psdj
ForumLegislatie>TopicLegislatie>FormulareAnexa2.

Documentele de receptie...sau Punere in functiune.

mogae872
Mesaje: 99
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Achizitie auto second

#8 Mesaj de mogae872 »

Buna ziua,
Si administratorul unei firme la care eu tin contabilitatea vrea sa achizitioneze un autoturism de la o persoana fizica...si nu stiam exact in baza caror acte pot inregistra in contabilitate achizitia...tinand cont ca persoana fizica nu poate da factura!
Asadar DOAR in baza unui contract de vanzare-cumparare...NU?!
Intrebarea ar fi: # trebuie un contract semnat la un notar sau este in regula doar un simplu contract de vanzare cumparare scris de calculator care sa contina toate datele relevante ale vanzatorului, cumparatorului, obiectul vanzarii/cumpararii, valoarea si modul de plata semnat de parti!

Si referitor la amortizare, daca receptia se face si fara o persoana cu studii tehnice care sa stabileasca perioada de amortizare nu se poate lua in considerare ca si cand ar fi autoturismul nou si sa amortizeze ca atare?!

Multumesc anticipat!


filipf857
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 11, 2011 5:47 pm

Re: Achizitie auto second

#10 Mesaj de filipf857 »

Am si eu o situatie destul de urgenta si interesanta.
O firma de transport a primit un credit de la banca ptr nevoi generale in EURO, adica poate sa faca ce vrea ea cu banii respectivi.
Firma doreste achizitionarea unui camion de la o persoana fizica din Romania, prin intermediul unui contract de vanzare cumparare din acela tipizat in 3 exemplare.
Intrebare: firma poate scoate banii numerar din banca (banca o zis ca da) si sa-l plateasca pe vanzator in EURO??
Eventual contractul de vanzare cumparare sa fie chiar mai mare, iar pe diferenta de bani (intre cei scosi din banca si cei care se platesc) sa se faca un contract de creditare un EURO??
Alte solutii ca sa nu se faca schimbul valutar de 2 ori si astfel firma sa piarda mai mult?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25987
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie auto second

#11 Mesaj de tomac »

Nu prea poate plăti în EUR pe teritoriul României. Există un regulament valutar al BNR. Acolo sunt anumite situații în care decontările în valută sunt permise.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipf857
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 11, 2011 5:47 pm

Re: Achizitie auto second

#12 Mesaj de filipf857 »

Conform Reg 4/2005 al BNR, la art. 3 "Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi, care nu fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda naţională (leu), fie în valută. "
Intrebarea e achizitia unui camion (tir) cu scopul de a obtine venituri, nu in scopul de a-l revinde, este considerat comert cu bunuri sau investitie avand in vedere si creditul primit de la banca?

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Achizitie auto second

#13 Mesaj de dulgherub »

filipf857 scrie:Intrebarea e achizitia unui camion (tir) cu scopul de a obtine venituri, nu in scopul de a-l revinde, este considerat comert cu bunuri sau investitie avand in vedere si creditul primit de la banca?
Eu zic ca este investitie: el va fi inregistrat ca mijloc fix si va fi supus amortizarii, iar creditul va fi achitat conform graficului intocmit de banca. Doar pentru dealerii auto (cu CAEN corespunzator) acestea sunt bunuri destinate vanzarii.

Daca contractul de vanzare-cumparare este exprimat in EURO se vor plati euro. Este acelasi lucru cu achizitia unui camion din Germania: plata se face in EURO; daca ai euro in cont platesti cu euro, daca nu ai euro in cont, cumperi euro si platesti cu euro.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25987
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie auto second

#14 Mesaj de tomac »

Bogdan, nu mai cita răspunsul anterior te rog. Apasă butonul "Răspunde" pentru a continua discuția. Se subînțelege că răspunzi mesajului anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

Re: Achizitie auto second

#15 Mesaj de burnescum81 »

si totusi plata cum o fac, pe zile ,cum?

Scrie răspuns