legat de 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

legat de 390

#1 Mesaj de isacm »

cei care intocmesc decl.390 sunt obligati sa treaca la tva lunar sau nu ? - firma in cauza este cu tva la trimestru si din anul asta face acest 390, practic din aprilie 2011 , dar a am vazut ca este evidentiat in 300 , sumele sunt mici , si apare cate un client sporadic si acelasi fz lunar

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: legat de 390

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Codul Fiscal scrie:ART. 156 (6) Prin excepţie de la prevederile alin. (2)—(6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală şi care efectuează o achiziţie intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:
a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;
b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligaţia depunerii unui decont de taxă conform art. 1562 alin. (1);
c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... +lunar+aic
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: legat de 390

#3 Mesaj de davidf4 »

Am facut o boacana cat mine de mare :(
Mi-a scapat (nu stiu cum) sa schimb perioada fiscala la tva. Clientul a avut achizitii de bunuri intracomunitar tot anul trecut, CA<100.000 euro si normal trebuia sa schimb perioada fiscala la tva, de la trimestru la luna.
Ce fac acum sa "repar"? Fac D092 cu perioada fiscala luna incepand cu aprilie 2017? Mai se poate schimba dupa atata timp? In ianuarie 2018 am depus D094, ca era trimestrial in greseala mea...
Sau sa fac D092 pana in 05.04.2018 si sa schimbe de acum?
In afara de amenda de 5 mil pt d092, mai ar putea fi ceva? Ma refer ca daca ar schimba perioada din apr 2017, as avea multe deconturi de tva nedepuse , cele la luna, eu am depus la trimestru de fiecare data.
Ce ma sfatuiti sa fac? :( Am facut-o, am facut-o ...trebuie sa repar cumva :(

Scrie răspuns