consignatie pers juridica - pers juridica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lucae779
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

consignatie pers juridica - pers juridica

#1 Mesaj de lucae779 »

Buna ziua,


Am si eu cateva nealmuriri in legatura cu operarea in program a marfurilor primite in regim de consignatie de la o persoana juridica (persoane juridice afiliate, care doresc musai consignatie)
Am incercat sa gasesc pe forum ceva legat de asta, dar ceea ce am gasit se refera la notele contabile la marfurile primate in consignatie de la pers fizice.
Deci , sa iau un exemplu:
Inregistrarea marfurilor primite la pret de vanzare cu amanuntul (extracontabil):

8033
�Valori materiale primite in pastrare sau custodie� 1000

Pe forum am citit ca in saga se recomanda nota contabila
8033 = 899 sau un alt cont extrabilantier
Intrebare: Pe unde se introduce aceasta nota contabila? Eu am incercat sa introduc prin intrari pe baza de aviz si am asociat cont contabil ptr acest furnizor 899.01 (furnizor CONSIGNATIE - CCC)
In ecranul de jos de la intrari am mers pe tip operatie Materiale pastrare in consignatie, gestiunea 1, articolul YYY, iar nota contabila a fost corecta
8033 = 899.01 1000 lei

In momentul vanzarii produsului YYY, furnizorul care mi-a dat marfa in consignatie, trebuie sa faca factura de vanzare. Aici intervine problema. Daca introduc acelasi furnizor (furnizor CCC), dar cu cont analitic 401.0001, atunci nu mai pot asocia avizul cu factura iar daca introduc factura cu furnizorul CONSIGNATIE – CCC, atunci pot asocia avizul cu factura, dar nota contabila este

408 = 899.01, nota care imi provoaca probleme pe balanta (nu mai exista egalitate).

Deci, cum sa fac sa introduc un articol, o data prin consignatie si sa faca nota contabila
8033 = 899.01
Si dupa aceea acelasi articol din consignatie care este vandut sa imi intre in gestiunea marfa?

Offf, sper ca am fost explicita si ca cineva ma poate ajuta.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#2 Mesaj de eugen01 »

1. Avizul il vom procesa, prin ecran Intrari, selectand Aviz, ca orice alt Aviz.
2. Evidentierea extracontabila, o vom face in ecranul Articole Contabile, introducand noi NC 8033 = 891;
3. Vom fi avand grija, la listarea Balantei sa punem bifa pe "Inclusiv conturi din afara bilantului";
(tot patitu'i priceput !)

lucae779
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#3 Mesaj de lucae779 »

eugen01 scrie:1. Avizul il vom procesa, prin ecran Intrari, selectand Aviz, ca orice alt Aviz.
2. Evidentierea extracontabila, o vom face in ecranul Articole Contabile, introducand noi NC 8033 = 891;
3. Vom fi avand grija, la listarea Balantei sa punem bifa pe "Inclusiv conturi din afara bilantului";
(tot patitu'i priceput !)

Yupiiiii! Imi vine sa te imbratisez !!!
2 zile am facut combinatii, permutari, alea, alea....Cum de nu m-am gandit la asta?

Multumesc ptr sfat! :D

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#4 Mesaj de paturcai »

I-ai atras atentia ca-l va imbratisa pe Eugen01 sau pentru ca l-a imbratisat?
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

lucae779
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#5 Mesaj de lucae779 »

scuze..nu am stiut regulile.... :wink:
si inca nu l-am imbratisat...nu a mai fost on :D

lucae779
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#6 Mesaj de lucae779 »

Buna seara,

Am stat si m-am gandit mai bine si nu mi se pare corect ca bunurile primite in regim de consignatie sa fie inregistrate prin aviz pentru ca atunci vom avea nota contabila
371 = 408
4428 = 408
Iar in momentul primirii facturii sa asociez factur cu avizul si sa inregistrez nota :
408 = 401
4426 = 4428

Chiar daca eu trec prin articole contabile nota 8033 = 899.


In consignatie, la primirea bunurilor conturile 371 si 4428 nu au ce cauta.
Eu ma gandeam la o alta solutie si va rog pe voi, cei care cunoasteti foarte bine programul, sa-mi spuneti daca nu este mai bine asa.

1. Definesc articolele iar la tip sa trec marfa pastrare/consignatie
2. Primirea bunurilor in consignatie sa o fac prin alte operatii cu stocuri – operatii speciale – incarcare cantitate
3. In momentul primirii facturii sa fac descarcarea tot prin operatii speciale – descarcare cantitate si concomitent sa introduc factura prin operatii - intrari.

Am citit ca operatiile speciale se folosesc in cazuri exceptionale, dar asa mi se pare corect sa inregistrez in gestiune bunurile primte , deoarece in momentul inchiderii de luna – validare operatii contabile aferente stocurilor, se vor face notele:

8033 = 899 la incarcare cantitate
899 = 8033 la descarcar cantitate.

Voi ce parere aveti?
A balanced mind is necessary to balance the unbalanced mind of others.[i][/i]

lucae779
Mesaje: 10
Membru din: Dum Feb 22, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#7 Mesaj de lucae779 »

tot eu raspund :lol: :lol: :lol: ..nu e bine nici asa..ptr ca atunci am articolele definite numai pentru consignatie, iar ptr intrarea de marfa ar trebui sa vin cu inregistrare duplicat la definire articole ....ufff!!!
A balanced mind is necessary to balance the unbalanced mind of others.[i][/i]

lucai
Mesaje: 16
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:00 am

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#8 Mesaj de lucai »

Eu am procedat in operarea intrari/iesiri marfuri primite in consignatie cu aviz astfel :
1. Creare gestiune “CONSIGNATIE” – cantitativ-valorica, la pret de vanzare (preturile de vanzare sunt convenite in borderou anexa la contract)
2. Creare furnizor “AAAA SRL-marfa consignatie” prin selectare ct. analitic = 999.XXX (in loc de 401.XXX)
3. Adaugare analitic in plan de cont 8033.XXX- "Marfa in consigna. de la AAAA SRL”
4. Creare tip articol/servicii "Marfa in consigna. de la AAAA SRL”, cu selectare cont articol 8033.XXX si cheltuieli 999.XXX ; am marcat doar aprvizionabil
5. Creare articol Ceas2102 – tip Marfa in consigna. de la “AAAA SRL” , cu 0 la TVA
6. Creare articol Ceas2102**- tip MARFA, cu pretul de vanzare cu TVA =555 lei, cu TVA 24%
7. Intrare in custodie pe “Aviz” de la furnizorul creat“AAAA SRL-marfa consignatie”, tip articol – Marfa in consigna. de la “AAAA SRL”,in gestiunea “CONSIGNATIE”-cota 0 de TVA, articol Ceas2102,pret 313,31lei
NC: 8033.XXX – 999.XXX = 313.31
8. La vanzare :
a) primire factura furnizor ptr Ceas2102**- tip marfa
b) primire aviz in rosu ptr Ceas2102 – tip "Marfa in consigna. de la AAA SRL”
c) creare furnizor“AAAA SRL”- cont analitic 401.XXX si inregistrare factura ptr. articol Ceas2102**- tip marfa, in gestiunea “MAGAZIN”(cantitativ-valorica) cu pretul de vanzare incl. TVA =555 lei
NC: 371.1 – 401.XXX = 313.31
4426 - 401.XXX = 75.19
371.1 – 4428.1 = 107.42
371.1 – 378.1 = 134.27
d) inregistrare aviz in rosu (prin INTRARI, cantitatea cu minus) de la furnizor “AAAA SRL-marfa consignatie”, in gestiunea “CONSIGNATIE”ptr articol Ceas2102 – "Marfa in consigna. de la AAAA SRL”
NC: 8033.XXX – 999.XXX = minus 313.31
d) inregistrare vanzare articol Ceas2102**- tip marfa, cu factura, din gestiunea MAGAZIN
NC: 411.yyy – 707.1 = 447.58
411.yyy - 4427 = 107.42
SAU
Cu bon fiscal, dupa caz.
In situatie stocuri, soldul este corect si este detailat cu produsele ramase in stoc in gestiunea CONSIGNATIE, la pretul din aviz.
In balanta contul 8033.XXX este egal cu 999.XXX reprezentand marfa ramasa in consignatie de la furnizorul "Marfa in consigna. de la AAAA SRL”.
Valoarea initiala a marfurilor intrate in consignatie si operatiile ce i-au urmat, se regasesc in fisa de cont 8033.XXX si 999.XXX.
Sper ca va fi de ajutor aceasta detailare de lucru ptr. consignatie.

sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#9 Mesaj de sovara929 »

Buna seara,

Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati. Am urmat intocmai pasii pe care i-ati enumerat insa am problema urmatoare. Cand sincronizez articolele in marketline nu pot sa vand produsele deoarece intrarea a fost facuta pe tipul de articole "marfa in consignatie" pe aviz , tip de articol care e doar aprovizionalbil. In cazul in care modific si selectez si vandabil afecteaza cu ceva?

Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#10 Mesaj de balazse »

Nu poti sa vinzi ceva ce nu este al tau.

sovara929
Mesaje: 24
Membru din: Joi Iun 09, 2016 10:14 am

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#11 Mesaj de sovara929 »

Si atunci ce solutie ar fi? Daca furnizorul asa lucreaza?In regim de consignatie?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: consignatie pers juridica - pers juridica

#12 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, poate cea mai buna solutie ar fi faci vanzarea pe un nou tip de "marfa" unde sa pui bifa la "nestocat".
Problema va fi ca nu vei avea o evidenta a stocului.

Scrie răspuns