situatie stocuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

situatie stocuri

#1 Mesaj de tanchism176 »

Am o firma care are 15 puncte de lucru. Sunt si transferuri intre gestiuni. Pot obtine o situatie care sa cuprinda pe fiecare produs Stoc Initial+Intrari-Iesiri= Stoc final (fara sa fie inregistrate si transferurile- care dubleaza unele intrari si iesiri)?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: situatie stocuri

#2 Mesaj de tomac »

Doar filtrând pe gestiuni. Așa vedeți intrări/ieșiri pe gestiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: situatie stocuri

#3 Mesaj de spatarl »

Referitor la gestiuni , cum pot la o gestiune de marfuri cantitativ-valorica sa transform mai multe produse intr-unul singur . Ex. am burghie diferite dimensiuni si vreau sa le facturez ca si set burghiu , acel produs care rezulta sa aibe pretul ce achizitie al tuturor produselor care au suportat transformare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: situatie stocuri

#4 Mesaj de tomac »

Prin "Operații speciale".
Faceți o descărcare de cantitate pentru produsele ce compun acel set și o încărcare de cantitate pentru setul astfel rezultat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: situatie stocuri

#5 Mesaj de spatarl »

Multumesc .

ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Re: situatie stocuri

#6 Mesaj de ionital515 »

Buna! Reiau subiectul chiar dc.este "prescris" ca data! :D ; urmand indicatiile de constituire a unui set de componente (mai multe articole de tip marfa care sunt vandute ulterior ca set), am observat ca la calculul imp.pe profit contul 607 nu are aceleasi rulaje ca in balanta - cont 607 folosit in "operatii speciale" ptr.descarcarea articolelor compenente, resp.incarcarea setului. Ca sa reglez acest rulaj, as vedea o nota de tip 607=607 in rosu; nu prea imi place aceasta nota, dar nici sa fie diferente intre registru si balanta.
Ca si intrebare/ ajutor: nu creez eu bine setul folosind ct.607 sau aveti alte metode de introducere a unui set de produse? Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: situatie stocuri

#7 Mesaj de balazse »

Doar asa din curiozitate, dupa parerea ta se inchide rulajul sau soldul contului 607 cu 121?
Ai incercat se vezi o "carte mare" pentru contul 121?

ionital515
Mesaje: 47
Membru din: Mie Oct 21, 2015 10:50 am

Re: situatie stocuri

#8 Mesaj de ionital515 »

Ai dreptatea asupra acestui aspect!Nu am spus ca nu sunt corecte inregistrarile 8) . Stiu ca am mai discutat pe aceasta tema (rulaje balanta vs registru fiscal) - eu am inteles si am incercat sa-i fac si pe altii sa inteleaga; problema e ca niste auditori care nu vor sa inteleaga si niste beneficiari ai raportului de audit care nici nu incearca sa inteleaga (de aia au auditori :mrgreen: ). Asa ca incerc sa ma descurc si eu intre 2 !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: situatie stocuri

#9 Mesaj de balazse »

Atunci incearca sa reglezi prin articole contabile, dar foloseste conturile 371 si 607.

Scrie răspuns