metoda inventarului intermitent

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
amarandeic
Mesaje: 28
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

metoda inventarului intermitent

#1 Mesaj de amarandeic »

Buna seara,ma poate ajuta si pe mine cineva care foloseste metoda inventarului intermitent in acest bestial program si sa imi argumenteze de ce multa lume este rezervata in ceea ce priveste acest tip de inventar inclusiv cei de la saga pt ca eu din cate am citit este reglementat legal deci se poate aplica.In cazul meu este vorba de o pizzerie care nu are retetar pt a se scadea stocul de materii prime si nici nu pot sa implementez acest mod de lucru cu productie si m-am gandit ca singura solutie ar fi inventarul intermitent incepand cu anul 2013.In acest sens am intrebat si pe colaboratorii mei de la saga si mi-au spus ca nu este o metoda prea agreata de program si de aceea am si apelat la o dezbatere pe forum daca este cineva interesat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#2 Mesaj de tomac »

E o metodă nu un tip de inventar :)
Inventarul e unul singur.
E simplu de lucrat cu această metodă în program.
Trebuie să aveți create în program: gestiunile și articolele utilizate.
Și de aici avem 2 metode:
1. Culegeți intrările direct pe nedefinit pe conturi de cheltuieli
La finele perioadei, lună sau trimestru, efectuați inventarierea stocurilor așa cum vă impun normele privind inventarierea elementelor de activ și pasiv. În acel moment, în SAGA generați inventarul. Pe coloana stoc scriptic veți avea zero și pe faptic veți completa stocul faptic. La validarea inventarului se vor genera articolele de tip 3xx=6xx.
La data de 1 a lunii următoare celei în care ați efectuat inventarul, intrați la Operații - Alte operații cu stocuri - Reglări descărcare și efectuați o descărcare de stoc pentru fiecare articol din stocul inventariat.

2.Culegeți datele pe articol, pe tipul corespunzător. Dar înainte trebuie ca la tipuri articole să modificați cont stoc din 3xx în 6xx.
La finele perioadei,lună sau trimestru, înainte de a efectua inventarul, modificați tipul de articol punând cont stoc 3xx în loc de 6xx apoi efectuați inventarierea stocurilor așa cum vă impun normele privind inventarierea elementelor de activ și pasiv. În acel moment, în SAGA generați inventarul. Pe coloana stoc scriptic veți avea zero și pe faptic veți completa stocul faptic. La validarea inventarului se vor genera articolele de tip 3xx=6xx.
La data de 1 a lunii următoare celei în care ați efectuat inventarul, intrați la Operații - Alte operații cu stocuri - Reglări descărcare și efectuați o descărcare de stoc pentru fiecare articol din stocul inventariat.

După cum vedeți e destul de multă muncă, mai ales dacă sunt multe articole. Dacă gestiunea e una global-valorică, metoda iese din discuție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: metoda inventarului intermitent

#3 Mesaj de apetrem »

Subiectul este plin de controverse, iata una:
OMF.3512 pct.40 scrie:Inventarul intermitent nu se utilizează în comerţul cu amănuntul în situaţia în care se aplică metoda global-valorică.
Deci, pentru conformitate, trebuie sa zic ca nu tin evidenta global-valorica, ci una din celelalte, operativ-contabilă sau cantitativ-valorică.
Si ne intoarcem de unde am plecat....
Marian Apetre

coacae
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 03, 2009 2:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#4 Mesaj de coacae »

eu vreau sa dezactivez inventarul intermitent si nu ma lasa.
cum pot proceda?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#5 Mesaj de tomac »

Ba vă lasă.
Închideți luna. Faceți un inventar de trecere de la intermitent la permanent.
Și schimbați în configurare societăți pe FIFO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bangak
Mesaje: 44
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#6 Mesaj de bangak »

Acum vreau sa trec la un fast food pe inventar intermitent. La configurare gestiuni tip gestiune trebuie sa fie cantitativ-valoric?
La intrari se face corect inregistrarea pe 601, dar la generare inventar sfarsit de luna la stoc scriptic nu am 0. Apare cantitatea achizitionata in cursul lunii.
Daca la faptic trec cantiatea faptica diferenta apare cu minus.
Ce nu fac bine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#7 Mesaj de tomac »

Gestiunile să fie cantitativ-valorice.
La data trecerii pe intermitent trebuie adăugat un inventar de acest tip - de trecere la acest tip de evaluare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bangak
Mesaje: 44
Membru din: Mar Sep 23, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#8 Mesaj de bangak »

Este o firma noua. Si nu am lucrat niciodata cu aceasta metoda.
Trebuie facut si productie sa pot vinde? Sau introduc numai la iesiri?
Ei trebuie sa mai faca bonuri de consum si rapot de productie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#9 Mesaj de tomac »

Nu este obligatoriu. Este însă recomandat să faceți și producție. Dacă e alimentație publică puteți genera din ieșiri bonul de producție și consumul cu rețetă.
Căutați pe forum procedura cu tip produs finit nestocat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: metoda inventarului intermitent

#10 Mesaj de subhiv »

Buna seara, va rog o parere, brutarie cu productie si vanzare la sediu si inca un punct de lucru doar pt vanzare. As vrea sa folosesc inventarul intermitent pe care il folosesc deja la un catering (acolo inregistrez pe articole pe 601, cantitativ, sucurile le tin pe global, separat , la sfarsit de luna in saga generez inventarul si trec stocul faptic dat de administrator, vanarea productiei o evidentiez prin 7015). Acum pentru brutarie sediu as aplica aceeasi varianta 601, vanzare pe 7015 (vanzarea se face catre pj factura + chitanta si catre pf pe casa de marcat). Dilema o am cum fac avizele de transfer produs finit catre punctul de lucru, nemaiavand productie. Anul trecut foloseam 371.2 =345, 378.2, 4428.2 avand productie, dar pt intermitent care e solutia ?

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#11 Mesaj de zahariad111 »

tomac scrie:Gestiunile să fie cantitativ-valorice.
La data trecerii pe intermitent trebuie adăugat un inventar de acest tip - de trecere la acest tip de evaluare.
Buna ziua,
nu am mai lucrat cu metoda inventarului intermitent, si vreau sa trec la un restaurant care are destule articole pe gestiune cantitativ valorica,anul trecut avand o gestiune global valorica.
Am facut in felul urmator:
1.am creat gestiuni cantitativ valorice de tipul bar 9%,bar19% si bucatarie 9% fara analitice fara bifa pret vanzare
2.am bifat in configurare societate inventar intermitent
3.am trecut in preluare stoc initial inventarul initial cu incepere luna ianuarie 2018,trecand pe fiecare gestiune stocul initial/pret achizitie/valoare stoc si am validat
4.am schimbat in fisiere tip articole la materii prime cont 601,bifa aprovizonabil/consumabil,la marfuri 607 am lasat aprovizonabil/vandabil iar la produse finite am bifat vandabil/produs/nestocat;
5.am intodus prin intrari materie prima am creat articole mp si marfa cu articole marfa care se vand ca atare fara reteta,pe cont 601 respectiv 607
6.am introdus in articole meniul restaurantului ca produse finite cu reteta aferenta si ca marfa pf cele fara reteta.
7.prin iesiri am introdus ce s-a vandut ca pf si marfa,generandu-se automat si productia
Acum intervine problema intru in Alte operatii cu stocuri/inventariere adaug cu 01.01.2018 gestiunile initiale la tip inventar bifez trecere la metoda inv intermitent imi apare la stoc scriptic cantitatea trecuta in preluare stoc initial /stoc faptic 0/diferenta cu - cantitatea la val diferenta"- valoarea" si cand fac inchidere imi face nc 601=301
Apoi la genereare inventar sfarsit de luna trec data 31.01.2018 las inventar standard dar la stoc scriptic nu am 0,pare cantitatea achizitionata in cursul lunii,ce nu fac bine ?
Am incercat si varianta la 31.01.2018 sa adaug inventar cu bifa trecere la met inv intermitent,insa imi apare cantitatea achizitionata la stoc scriptic fara sa pot modifica ceva si dupa validare nu imi face nici o nota contabila cand inchid luna
Ceva nu fac corect insa nu pot sa imi dau seama, va rog o parere..
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#12 Mesaj de tomac »

Este ok să vă apară așa. Completați stocul faptic în inventar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#13 Mesaj de zahariad111 »

tomac scrie:Este ok să vă apară așa. Completați stocul faptic în inventar.
Va referiti la primul inventar cu soldurile initiale de trecere de la o metoda la alta sa completez la faptic ?
Problema este ca nu ma lasa s completez nimic!
Iar la generare inventar la sf de luna las standard la tip inventar,ma lasa sa completez stoc faptic insa nu imi scade din gestiune cantitatea vanduta ramane cantitatea intrata din luna la stocul scriptic...
Nu vad consumul materilor prime nici in situatia stocurilor,si la inventar ramane cantitatea intrata in luna,insa dupa ce bag vanzarea prin iesiri imi genereaza automat productia vad consumul acolo insa nu si la inventar/situatia stocurilor
Multumesc pentru intelegere

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#14 Mesaj de tomac »

Nu. Mă refer la celelalte inventare. Cele operate ulterior trecerii la intermitent.
La acelea se completează fapticul și validarea lor duce la încărcarea automată a stocurilor în evidență cu data inventarului și la destocarea lor imediată cu ziua următoare inventarului.
Consumul materiilor se vede în situație consumuri nu în situația stocurilor care pe acest tip de evaluare nu prea mai are relevanță. Situațiile distincte sunt cele care contează aici: aprovizionări, vânzări și consumuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#15 Mesaj de zahariad111 »

Va rog sa ma indrumati inca o data si va multumesc pentru raspunsul anterior,,,,la pct de lucru restaurant au saga instalat si aplica metoda inv intermitent astfel:marfa intra pe 601/607,vanzarea pe 7015,la sf de luna face inv fizic pe care il introduce in program la stoc faptic iar prin inchidere de luna programul face nota 301=601 cu valoarea stocului faptic si la inceputul lunii urmatoare face repunerea pe 601=301.
Eu am cules datele in contabilitate astfel:
1.am creat articole generale de tipul materie prima bar 9% pe fiecare gestiune de ex bar 9%
2.intrarea mp pe cont de 601
3.vanzarea pe 7015
4.iar la sf de luna introduc prin operatii articole contabile 301=601(aici apare problema cand imi apare mesajul cu ch pe credit si fac in rosu contarea 601=301 cu - 10 lei) si la inceputul lunii urmatoare 601=301 10 lei.
Am incercat sa generez inventarul pe general articole insa am avut multe stornari care mi-au denaturat situatia si astfel am ajuns la solutia de a introduce notele prin articole contabile.
La configurare am bifat intermitent ,prin situatia stocului am introdus stocul initial ramas in gestiunea global valorica de anul trecut.
As putea sa las bifa la FIFO avand in vedere ca fac notele de mana la inv intermitent deorece mai am creata o gestiune cantitativa val a obiectelor de inventar care le am introdus prin 303 initial iar la final de luna imi facea automat inchiderea cu trecerea in 8035?

Scrie răspuns