Productie agricultura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Productie agricultura

#16 Mesaj de pinteae »

Cu permisiunea lui Cristi, am sa-ti raspund la interbare. Speta ta am avut-o si eu.
Iti redau modul meu de lucru.
Din moment ce nu s-a implementat o solutie de transpunere a conturilor din 3055 in 1802, iar eu ca utilizator, nu am fost dispus sa deschid o noua firma, incepand cu 01.01.2015 am preluat soldul contabil prin articol contabil (347 = 345), si am modifica conturile contabile din ecranul "Tipuri de articole/servicii".
Prin articole contabile am preluat toate soldurile conturilor care se transpun.
Tinand cont de faptul ca nu se pot transpune altfel soldurile conturilor, sper sa nu intampin dificultati la raportarea semestriala/bilant.
Intradevar, in balanta am ambele conturi (cel vechi si cel nou).
Dar aste e! M-am adaptat!

Spor!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Productie agricultura

#17 Mesaj de kalapism »

Va multumesc foarte mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie agricultura

#18 Mesaj de balazse »

Pentru PinteaE
Multumesc pentru informatii.
Sincer nici nu vreau sa ma gandesc cat imi va lua sa refac 2 luni si jumatate din inregistrari (avand in vedere ca nici propunerea facuta de unul dintre colegi cu transferul de pe un cont pe altul pe o anumita perioada nu s-a reusit sa fie implementat), dar poate ca voi incerca sa reglez inregistrarile cantitativ-valorce doar contabil si sa ma duc mai departe corect doar din martie. Mi-ar fi placut daca acest lucru l-ar fi facut programul si nu eu, dar asta este.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie agricultura

#19 Mesaj de tomac »

Problema e așa. Nu ai de unde știi care din articole sunt produse agricole ce nu mai trebuie să fie în 345 ci în 347. Pur și simplu nu ai cum să determini asta din program. Poate pentru o parte să zicem, dacă ai cod pentru cereale definit pentru D394, dar dacă ai produse agricole ce nu se evidențiază distinct în D394 atunci e o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Productie agricultura

#20 Mesaj de pinteae »

Cristi, aici cred ca m-ai pierdut!
Cum adica sa nu pot determina din program produsele agricole proprii?
Pai, daca am productie agricola, iar produsele le-am inregistrat prin contul 345 (cantitativ-valoric), atunci in mod cert stiu care-mi sunt produsele proprii. Ce valori sa transpun prin articol contabil, din 345 in 347.
Daca am achizitionat produse agricole, atunci ele nu le am evidentiate in 345, ci in 371, 3025 sau 301, in functie de destinatia lor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Productie agricultura

#21 Mesaj de tomac »

:D
Stai așa. Nu eu nu pot determina, eu, utilizatorul. Programul nu avea de unde să știe la trecerea din 2014 în 2015 că articolele create cu tip produs finit sunt produse agricole și de aceea nu le-a schimbat automat tipul în produse agricole și nici nu a schimbat contul din 345 în 347 în tipuri articole. Acesta este motivul pentru care nu s-a făcut o schimbare automată din 345 în 347 și la acest lucru mă refeream.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Productie agricultura

#22 Mesaj de balazse »

Problema este ca acest cont 347 nici nu a aparut in planul de conturi cu vers.449, ci doar pe 7015/7017 s-a pus accent.

urechem582
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 16, 2018 1:35 pm

Re: Productie agricultura

#23 Mesaj de urechem582 »

Buna ziua

Am preluat o societate in domeniu agricol (cultivarea lucerna, recoltare si vanzare in strainatate). Imi poate spune cineva care sunt documentele de intocmit la recoltare, depozitare si expediere in afara tari? Pentru motorina, ingrasamant, samanta mai trebuiesc facute fise de magazie sau alte documente?

Va multumesc

maierl993
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2020 10:53 am

Re: Productie agricultura

#24 Mesaj de maierl993 »

Buna ziua, la o societate agricola, cum se stabileste pretul productiei obtinute? Mergem pe pretul dat de consiliul judetean sau pe costurile reale de productie? Am auzit ambele variante si nu stiu cum e mai corect, mai ales anul acesta cand au explodat preturile.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Productie agricultura

#25 Mesaj de pinteae »

La cost de productie. Poti folosi si metoda costului standard, dar diferenta dintre costul de productie si cel standard, trebuie sa o conduci prin intermediul contului de diferente si te complici. Cel putin asa prevede OMFP 1802/2014
Eugen Pintea

Scrie răspuns