act adit/decizie incetare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#16 Mesaj de tobosv790 »

aurel211252 scrie:Salut.Dai clic pe partea"Incetare" si va fi ok.Daca dai clic pe partea"Act aditional"iti face Act aditional...Asa cum a specificat si Balazse...
Ce parte? E un singur buton:"Act aditional/Decizie de incetare", nu are doua parti!

tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#17 Mesaj de tobosv790 »

Am rezolvat-o. Am pric"i"p"i"t pana la urma. E o ghidusie in"istoric"salariat pe care o intelegi numai daca te lovesti de ea. Ca si la"raport de gestiune"listat pentru toate cotele de TVA. Nu e suficient detaliat, dupa parerea mea, in explicatiile actualizarilor. Trebuie sa te"bungheshti"ca sa mearga! Merge,.... dar trebuie sa imbini explicatiile de la SAGA, toata stima, cu un pic de "inspiratie" personala. Ceea ce nu e-n regula! Fiindca nu toti se"bunghesc"! :idea: Dar sunt programe, MUUULT, mai scumpe si mai "fitzoase" la care nu ti se dau nici macar jumatate din explicatiile de la SAGA. As putea sa exemplific dar nu vreau sa supar pe nimeni. :idea:
P.S.: Nu sunt arogant!!!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#18 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pai tobosc790,dupa ce urmezi niste pasi cu privire sa zicem de "incetare"a CIM,la"Istoric salariat", dai clic pe ultima mentiune facuta sus, in st. http://i.imgur.com/l6Xjlhc.png si apoi dai clic pe butonul"Act aditional/Decizie de incetare",insa pe partea unde scrie"Decizie de incetare" si iti apare http://i.imgur.com/ZoZd6v3.png .Nu stiu daca m-am facut inteles,dar sigur acum pt. mine e simplu,dar am"bajbait"putin pana i-am dat de capat...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#19 Mesaj de tobosv790 »

Am dat mail la SAGA si mi-au raspuns astfel:
"Astfel de situatii apar in cazul in care nu sunt introduse toate modificarile in istoricul unui salariat.

Spre exemplu, daca aveti o linie cu salariu 800 si a doua linie cu salariu 850 si incetare, programul ia in considerare prima oara modificarea de salariu (si introduce la titlu 'Act aditional').

Asadar, in ecranul ''Istoric salariat'' trebuie sa figureze doua pozitii distincte; o pozitie pentru marirea salariului si o alta pozitie pentru incetarea contractului.
Efectuati modificarile manual,direct in istoric, si veti putea tipari decizia de incetare."
Am incercat si a mers.
Am transcris acest raspuns pentru a fi de folos, in plus, si altor colegi, pe langa raspunsurile lui @Aurel211252... si a altora, carora le multumesc
Ultima oară modificat Vin Oct 11, 2013 6:03 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8247
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#20 Mesaj de herganiec »

mersi e de folos. era fain sa fie scris la actualizari versiune.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#21 Mesaj de isacm »

la fel ca si colegul am in continuare aceeasi problema- nu vrea sa imi ia decizia desi nu lipseste nimic
am tpate modificarile care au fost ce nu a fost prins am trecut manual, si nu inteleg, problema persista, am citit ce a scris colegul tobo , apare numai act adit, desi apas pe partea cu edecizia
Ultima oară modificat Vin Noi 15, 2013 4:42 pm de către isacm, modificat 1 dată în total.

tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#22 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @isacm:Citeste postarea mea de mai sus si o sa mearga. Si eu mi-am facut"un car de nervi"pana m-am"bunghit"ce vor sa zica. Dar o sa mearga,garantat. Bafta!
P.S. Daca nu sunt trecute in linii separate "marirea de salariu" si "incetarea" incearca cu "adaug"linie noua astfel incat sa fie separate(in "istoric salariat").

tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#23 Mesaj de tobosv790 »

Asadar, in ecranul ''Istoric salariat'' trebuie sa figureze doua pozitii distincte; o pozitie pentru marirea salariului si o alta pozitie pentru incetarea contractului.
Efectuati modificarile manual,direct in istoric, si veti putea tipari decizia de incetare.
Incerc sa va ajut! Bafta!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#24 Mesaj de aurel211252 »

:D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

tobosv790
Mesaje: 2462
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: act adit/decizie incetare

#25 Mesaj de tobosv790 »

aurel211252 se bucura. Asta inseamna ca,impreuna cu dumnealui,caruia i-am multumit, e posibil/chiar probabil sa se rezolve problema. Asteptam vesti isacm

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#26 Mesaj de isacm »

am si acum probleme cu obtinerea deciziei de uincetare , nu imi lipseste nimic din inregistrari , si totusi tot actul aditional apare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act adit/decizie incetare

#27 Mesaj de balazse »

Nu cumva ai incetat prima data contractul, dupa care ai facut modificarea de salar?
Verifica meniul "istoric salariat" ce data de consemnare ai utilizat.

dinur932
Mesaje: 93
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am
Localitate: Ploiesti

Re: act adit/decizie incetare

#28 Mesaj de dinur932 »

Buna ziua,

Am aceeasi problema.De o ora ma chinui sa dau deciziile de incetare.Am toate liniile completate .Dau mereu decizii din program,dar acum nu reusesc.am verisunea 449 la Saga C

Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: act adit/decizie incetare

#29 Mesaj de balazse »

La "istoric salariat" trebuie sa te pozitionezi pe randul unde iti apare/este inregistrat decizia, adica incetarea.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: act adit/decizie incetare

#30 Mesaj de aurel211252 »

Salut.dinur932, mare atentie ca toate mentiunile "Istoric salariat"->"Nr.contract"->"Data contract"->"Tip durata=Nedeterminata/Determinata, sa fie la fel mentionat in toate consemnarile facute->"Sporuri"-"Cod COR sa fie la fel in toate consemnarile(Data Consemnarii)->Daca a fost mentionat "Activ","Suspendat"sau"Incetat".Toate sa figureze corespunzator.Dai clic pe ultima consemnare(mentiune)existenta, facuta de program sau daca e nevoie sa faci mentiuni manual. Te pozitionezi cu sageata mausului, pe partea de "Decizie incetare"(acolo jos unde este mentionat)...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns