inregistrare arenda

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#46 Mesaj de musteatac »

La intrari?nu la iesiri?

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#47 Mesaj de musteatac »

M.am lamurit va multumesc din suflet!oare ce m.as face fara voi? :D

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#48 Mesaj de musteatac »

Celor care le.am trimis banii prin mandate postale?tot prin intrari operez?si eu care ziceam ca m.am lamurit?:))

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#49 Mesaj de balazse »

Arenda il inregistrezi prin intrari, indiferent de modul de plata.
Daca ii dai in numerar atunci il vei achitat din casa, daca ii dai produse, atunci vanzarea de produse il inregistrezi prin iesiri, dupa care compensezi cele doua datorii 401 cu 4111.

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#50 Mesaj de musteatac »

Am inteles...multumesc inca odata:)

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#51 Mesaj de musteatac »

La cei ce dau produse finite(grau) fac factura de la iesiri si la cei cu bani platesc din intrari in contul din casa,nu?la intari trec la toti suma totala ?sau trebuie sa scad tva.ul la cei ce achit bani?v.am zapacit de cap si nici coerenta nu mai sunt:((e primul an cand lucrez cu programul...la.anul.nu va mai stresez:)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#52 Mesaj de balazse »

Daca arenda se plateste in bani intotdeauna trebuie sa calculezi suma bruta, asta ca sa ajungi la suma neta pe care ii platesti omului efectiv in mana.
Daca ii vinzi produse trebuie sa iei in calcul si TVA-ul.
Exemplu cand cumpara de la tine produse in suma de de 124,00 lei (in acest caz factura va fi 100 + 24 tva), arenda va fi in valoare de 148 lei, din care retii 18 lei (impozit) si 6 lei (sanatate) si ramai cu 124 lei.

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#53 Mesaj de musteatac »

Inca o data va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#54 Mesaj de balazse »

Am si eu o nelamurire in acest caz. Cei de la parohii n-ar fi obligati sa emita factura pentru arenda? Din cate am inteles ei emit doar chitanta.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#55 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, nu sunt obligati sa emita facturi, dar daca le ceri factura, atunci trebuie sa emita formularul, chiar daca este formlarul fara TVA. Dar, din moment ce este contractul de arenda si se primeste chitanta, nu consider ca mai este nevoie de factura.

niculitav
Mesaje: 45
Membru din: Sâm Apr 21, 2012 1:05 pm

Re: inregistrare arenda

#56 Mesaj de niculitav »

pentru parohii nu se retine nici 16% si nici 5,5%. Parohiile nu platesc impozite.

trandafirc337
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#57 Mesaj de trandafirc337 »

Va rog sa ma ajutati cu o problema.In cazul in care beneficiarul venitului din arenda este o societate care sunt pasii de urmat pentru inregistrarea arendei.La persoane fizice merge foarte usor dar in cazul unei societati nu am gasit ce sa fac. Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#58 Mesaj de balazse »

Cum adica? Vrei sa ii retii ceva?
Unitatea respectiva iti emite factura, iar tu il inregistrezi ca atare, dupa care ii platesti factura.
Retinerea se aplica doar la persoane fizice.

morosanuc321
Mesaje: 69
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:23 pm

Re: inregistrare arenda

#59 Mesaj de morosanuc321 »

Va rog sa ma ajutati cu arenda aceasta in natura,factura am introdus-o la Intrari pentru a se putea efectua retinerea impozitului si a CASS,din ce vad factura trebuie introdusa si la Iesiri validata apoi facuta compensarea 401 cu 4111.
Am inteles bine?
Va dau exemplul meu am emis o factura de grau arenda natura 450kg*0.5lei/kg =225+54ron tva total 279 ron care am introdus-o la intrari si la validare mi-a calculat impozitul si contributiile aferente,la final rezulta ca m de plata la "furnizor" 243 ron.

Acum introduc aceasta factura la Iesiri si imi rezultya normal suma de 279 de incasat de la "client".
fac compensarea celor 2 si raman cu sold de 36 lei suma care reprezinta exact 27impozitul+9 contributiile aferente.
Ce nu fac bine aici????V
Va rog sa imi confirmati daca e ok asa sau nu fac cum trebuie si sa imi aratati cum se face mai exact.
Multumesc anticipat
Ultima oară modificat Mie Noi 12, 2014 3:53 pm de către morosanuc321, modificat 1 dată în total.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#60 Mesaj de pinteae »

Da, procedura este corecta, doar ca nu cred ca sumele din 401 si 4111 se vor compensa 1:1. Factura de livrare va trebui sa o emiti cel putin la pretul de piata, iar arenda o vei inregistra la nivelul costurilor cu produsele livrate.

Scrie răspuns