inregistrare arenda

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#31 Mesaj de cojocarua487 »

Da acum face plafonarea...nu stiu cum pt ca initial nu o facea si nu am facut update, foarte ciudat :shock: !Important este ca o face! :wink:

gondorg
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#32 Mesaj de gondorg »

referitor la compensarea facturii care se emite pentru persoana fizica in cazul ridicarii arendei in natura ,la pretul mediu stabilit de consil jud,cu arenda inregistrata la intrari ....i-as multumi celui care m-ar ajuta sa-mi expuna un exemplu pas cu pas....eu am facut in felul urmator:
sa zicem
la facturare
1ha*600kg *0.55lei=330+9%tva=359.7lei
la intrari
1ha*600kg*0.55lei=330lei
din care se scade
impozitul 39.6 lei
contrib la sanatate 13.61 lei
ramane neachitat 276.79 lei
-cum se compenseaza diferenta dintre cele doua valori?..

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare arenda

#33 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... da#p159794

sau, desi detest sa pun link-uri in astfel de cazuri:
MonografieArendaPlataInNatura
Oricum, mare atentie ce scrie in contract.
"Numai produsele efectiv livrate de arendas arendatorului reprezinta livrare de bunuri in sensul TVA, in conformitate cu prevederile art. 128 alin. (1) din Codul fiscal.
Taxa pe valoarea adaugata colectata se determina in functie de contractele incheiate dupa cum urmeaza:
prin aplicarea cotei de TVA la contravaloarea livrarii in cazul in care rezulta ca:
partile au convenit ca TVA nu este inclusa in contravaloarea livrarii; sau
partile nu au convenit nimic cu privire la TVA.
prin aplicarea procedeului sutei marite in cazul in care rezulta ca partile au convenit ca TVA este inclusa in contravaloarea livrarii"

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: inregistrare arenda

#34 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am platit o arenda cu mandat postal in luna iulie iar in august mi-au intrat banii in cont deoarece persoana respectiva nu si-a ridicat.
In decalaratia aferenta lunii iulie imi va aparea pers respectiva , cu retinerea la sursa si bineinteles trebuie sa fac plata catre finante.
In luna august cum voi face inregistrarile? Ma puteti va rog ajuta? Pers respectiva mi-a spus sa-i trimit din nou ca acum este acasa, a fost plecata in concediu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#35 Mesaj de tomac »

Varianta 1 - Puneți suma returnată în 473. La plata efectivă atunci când îi va încasa efectiv îi puneți iarăși în 473.
Varianta 2 - stornați înregistrarea din iulie și faceți rectificativă la D112 și reînregistrați la plata efectivă.
Eu aș alege prima variantă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: inregistrare arenda

#36 Mesaj de kalapism »

Multumesc mult, aleg prima varianta. Si platile impozitelor trebuie facute pe administratia fiscala de care tine parte fiecare persoana, nu la administratia fiscala de care tinem noi parte, societatea?

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: inregistrare arenda

#37 Mesaj de kalapism »

inca o intrebare as avea, de exemplu am persoane care au domiciliul in strainatate. impozitele lor la ce administratie fiscala sa platesc?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#38 Mesaj de tomac »

Impozitul se achită la Trezoreria la care este arondată fiscal societatea.
Cei care locuiesc în străinătate trebuie să obțină NIF dacă nu au CNP, altfel nici nu pot fi declarați în D112.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: inregistrare arenda

#39 Mesaj de kalapism »

Multumesc,
si as mai avea sper ca ultima intrebare pe acest subiect. ca si arendatori am si parohiile din zona noastra. ei sunt scutiti de impozite. plata catre ei cum sa o inregistrez?

Va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#40 Mesaj de pinteae »

Valoarea totala pe cheltuieli cu chiria, fara a retine impozit.

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#41 Mesaj de musteatac »

Domne fereste!!trebuie facuta factura la fiecare arendator in parte?nu ma injurati va rog :( am si persoane fizice si parohii si ce vreti aprox 1000 :(( deci ii introduc la furnizori?nu va suparati ca va stresez dar am aflat abia ieri de asta si timpul este cam limitat...si in decl 112 ce mai scriu?:( hai ca mai citesc odata ce ati discutat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#42 Mesaj de balazse »

Catre parohii nu cred ca trebuie sa retii contributii, doar la persoane fizice.
Totusi daca nu le introduci la intrari (atentie sa completezi judetul, altfel o sa-ti dea eroare la casa de sanatate a persoanei in cauza) cum vrei sa se retina contributiile, precum sa se genereze D.112?
Daca doresti poti sa generezi manual D.112, dar cred ca ai avea mai mult de lucru.

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#43 Mesaj de musteatac »

Stiu ca cer cam mult dar poate cineva ma ajuta si pe mine..:) deci introduc la furnizor..cu cnp.ul...apoi la intrari?cass .ul il calculeaza programul?

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#44 Mesaj de musteatac »

Cred ca ma dati afara de pe forum pana la urma:)

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: inregistrare arenda

#45 Mesaj de musteatac »

Multumesc frumos balazse!
Ultima oară modificat Vin Aug 29, 2014 9:30 pm de către musteatac, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns