inregistrare arenda

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#61 Mesaj de pinteae »

Pe subiectul "CASS arenda", va rog sa-mi spuneti: cum inregistrati in SAGA si apoi in D112, CASS de 5,5% aplicat asupra unui salar minim, atunci cand valoarea arendei este mai mica de nivelul unui salar minim pe economie, iar proprietarul nu are alte surse de venit pentru care sa plateasca CASS?

Codul fiscal, la art 296^22, alin (2^2) prevede ca:

(2^2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru contribuabilii care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reţinere la sursă a impozitului, este diferenţa dintre venitul brut şi cheltuiala deductibilă determinată prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia. Baza lunară de calcul nu poate fi mai mare decât valoarea a de 5 ori câştigul salarial mediu brut.
Ultima oară modificat Mie Noi 12, 2014 6:08 pm de către pinteae, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare arenda

#62 Mesaj de septimiuv »

diferenta o calculeaza fiscul si trimite hartie la anul beneficiarului

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#63 Mesaj de pinteae »

SeptimiuV este gresita interpretarea, deoarece contributia se retine de platitor si este finala.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#64 Mesaj de balazse »

Pentru MorosanuC321
Atentie ca la arenda (intrari) sa nu treci si TVA-ul de 24%.
Dupa parerea mea ar fi optim sa incasezi de la client valoare bunului vandut, dupa care sa achiti arenda, astfel ai un document justificativ.
Dar daca vrei sa faci compensare atunci poti proceda utilizand 999 sau 581, vezi aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ensare+581

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#65 Mesaj de pinteae »

Vin in completarea celor spuse anterior, vis-a-vis de solutia lui Septimiu, cu urmatoarele precizari:

La art. 296^24 alin. (4^2), se precizeaza urmatoarele: Contribuabilii care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reţinere la sursă a impozitului datorează contribuţie individuală de asigurări sociale de sănătate în cursul anului, plătitorii de venituri având obligaţia calculării, reţinerii şi virării sumelor respective cu respectarea prevederilor art. 62 alin. (2^1)-(2^5)., iar la alin (10) din acelasi articol se precizeaza ca: Pentru contribuabilii care realizează venituri din arendarea bunurilor agricole în regim de reţinere la sursă a impozitului, obligaţiile reprezentând contribuţiile individuale de asigurări sociale de sănătate se calculează prin aplicarea cotei de contribuţie asupra bazei de calcul prevăzute la art. 296^22 alin. (2^2), se reţin şi se virează de către
plătitorul de venit până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care au fost plătite veniturile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#66 Mesaj de balazse »

Cred ca ar trebui creat un nou "tip impozit" la "furnizori" denumite "venit din arend (16%) - minim san" unde s-ar proceda asa cum mentioneaza "PinteaE".

morosanuc321
Mesaje: 69
Membru din: Mie Feb 29, 2012 1:23 pm

Re: inregistrare arenda

#67 Mesaj de morosanuc321 »

am inteles faptul ca la meniul Intrari se inregistreaza suma fara tva a arendei(sincer asa banuiam si eu),dar daca introduc valoarea facturii la Iesiri cu tva aferent la compensare imi ramane o diferenta de suma care nu stiu ce sa fac cu ea...va rog un sfat.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#68 Mesaj de balazse »

Cum adica iti ramane o diferenta?
Sa zicem ca ai de platit arenda in suma de 100 lei, din care se retine 5,50 (sanatate) si 16,00 (impozit), adica suma de plata 78,50 lei, iar tu ai emis factura 120 lei, aceasta diferenta o sa-ti plateasc clientul. Daca factura emisa este in valoare de 50 lei, atunci tu vei platii suma care persoana in cauza.
Din aceasta cauza am zis ca cel mai bine este sa se faca plata/incasarea pentru arenda/produse.

prunutag853
Mesaje: 106
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#69 Mesaj de prunutag853 »

Buna ziua , am o problema la declaratia 112 cu calculul 5.5 %cass pentru arenda 2013, daca am o valoare de 140 lei cass =8 lei , mie programul imi calculeaza 50 lei (la 900 lei , probabil ) , si nu 8 lei .Unde gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#70 Mesaj de balazse »

Eu acum l-am introdus si imi calculeaza la 140 doar 6 lei. Ii drept ca l-am inregistrat la intrari cu o data din 2014 si nu 2013.

prunutag853
Mesaje: 106
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#71 Mesaj de prunutag853 »

S-a rezolvat!!!!!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#72 Mesaj de balazse »

Si de unde a provenit problema?
Ar fi bine sa ne zici ca si noi sa invatam din posibila greseala a altora. :wink:

prunutag853
Mesaje: 106
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#73 Mesaj de prunutag853 »

Nu am inteles de ce trebuie sa fac inregistrarea la furnizori , nu vedeam butonul de ''detalii'' cu impozit pe arenda 16% si ii treceam ca angajati cu conventie civila, unde imi calcula cass 50 lei la orice suma . Pana m-am lamurit ce trebuie sa fac am muncit o zi intreaga. Norocul meu.Multumesc pentru raspunsuri.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#74 Mesaj de cojocarua487 »

Dragi colegi,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
In cazul in care avem mai multe contracte cu un arendator este in regula daca am operat valoarea arendelor in intrari pe fiecare contract in parte?
De exemplu : avem un venit in valoarea de 38346 lei alcatuit din arenda aferenta mai multor contracte inregistrate individual in intrari pentru a genera notele cu contributia la sanatate si impozitul pe venit din arenda.
Am observat ca daca venitul total din arenda depaseste suma celor 5 salarii medii pe economie (11490) programul duce in Declaratia 112 la ANEXA 1.2 -sectiunea C.1 randul 11 Baza contributie individuala sanatate 11490 lei –plafonata si la randul 12 Contributia individuala sanatate 632 lei (aferenta bazei plafonate)
Tot in ANEXA 1.2 la acelasi arendator in sectiunea E.3 Date detaliate privind impozitul pe venit duce la randul 8 totalul venitului din arenda (ex: 38346 lei) si calculeaza ctb. la sanatate la aceasta valoare (38346 lei) : 1582 lei (neplafonata).
Contributia la sanatate pe care o declar si o platesc in Anexa nr 1 este 1582 lei (neplafonata) si nu coincide cu cea din Anexa 1.2 sectiunea C.1. unde sanatatea este 632 lei (plafonata)
ANAF face regularizarea si restituie arendatorului diferenta la sanatate intre Anexa nr 1.2 sectiunea C.1 –plafonata si sectiunea E.3-neplafonata?
Problema este ca noi am introdus in intrari fiecare venit din arenda pe baza contractelor si asa cum am mentionat mai sus - sunt arendatori care au mai multe contracte!
Am retinut si virat contributia calculata la valoare neplafonata deoarece s-a calculat individual pe fiecare contract si nu depasea valoarea de 11490 lei.
Consider ca gresim introducand in intrari venitul din arenda pe contracte si trebuia sa fac cumulul lunar al acestora la momentul platii.
Ce parere aveti?Trebuie sa facem rectificativa la D112 si sa restituim diferentele arendatorilor?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#75 Mesaj de pinteae »

Incadrarea in limita superioara trebuie sa o faca platitorul (arendasul). In cazul tau, daca plata arendei se face in aceeasi luna, consired ca este mai bine sa introduci o singura pozitie la intrari. Asa o sa se calculeze corect contributia si declaratia o sa fie corecta.

Scrie răspuns