transfer de produse finite la magazinul propriu.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#31 Mesaj de balazse »

Adaosul iti iese pe minus, deoarece la partea de global-valoric nu treci pretul de vanzare cu TVA, sau cand faci productia in loc de pret fara TVA deja treci pret cu TVA.

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#32 Mesaj de moisiim »

Atunci cand fac transferul prin ecranul transferuri si listez nota de receptie ,imi arata adaosul pe minus.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#33 Mesaj de spatarl »

Buna ziua,
Avem gestiune cantitativ-valoric la produse finite si global-valoric la magazinul unde se vand acestea. Problema este ca sunt foarte multe articole de produse finite fiind activitate de catering si as dori sa se treaca pretul prestabilit automat atunci cand se face bonul de predare. In ecranul Articole se poate trece pretul de vanzare , ceea ce este foarte bine dar eu as vrea sa se treaca automat si pretul de productie pe care-l calculam noi. Se poate asa ceva ? Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#34 Mesaj de balazse »

Adica vrei sa completezi un "pret prestabilit"? Acest lucru nu se poate.

pascuc144
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mai 19, 2009 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#35 Mesaj de pascuc144 »

Nu se poate acum dar cine stie poate se gandeste cineva la o interogare unica sau o optiune la administrare societati asa cum e la gestiuni si la metoda de inventar... poate fi productia la cost standard sau la cost de productie.... ma doare degetul cand am de validat... am productie de 400 articole zilnic... :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#36 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite un e-mail echipei Saga.

gafitescum
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 25, 2017 2:52 pm

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#37 Mesaj de gafitescum »

Buna!
Ati mai aflat un raspuns la problema dvs-tra?

putanug
Mesaje: 45
Membru din: Mie Dec 05, 2012 10:50 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#38 Mesaj de putanug »

Buna ziua,
Am preluat de curand o carmangerie.
Productia are loc la Galati, se vinde in 2 puncte de lucru la Galati, se vinde printr-un depozit al nostru catre Bucuresti la alt punct lucru. Se mai vinde si catre alte magazine cu factura , deci catre alte firme de fapt.
Acum ca si configurare am gestiunile :
Materii prime (301,4426=401 si semifabricate 341=711) ;Productie (fabrica Galati) ; Distributie (depozit cant-valoric Bucuresti) ; Magazin 9% Galati + Magazin 9% Braila
Magazin 9% Bucuresti.
Am configurat Saga : Productia + transarile carne in modul productie, Avizele catre punctele de lucru Galati prin modului Transfer unde trec si pret vanzare , Avizele catre depozit cant-valoric Bucuresti, iar apoi din acest ultim depozit transfer catre mag cu amanuntul Bucuresti si catre alte magazaine diverse din Buc.
1. Va rog sa-mi spuneti daca am configurat bine Saga
2. Care este diferenta in balanta finala daca merg cu pret productie la nivelul materiei prime sau daca merg cu pret prestabilit. Eu as merge cu pret prestabilit pentru ca avizele se fac din Saga zilnic si nu avem timp zilnic sa inregistram si productia (prod se inreg la vreo 3 zile) si atunci mergem pe stoc negativ si se regleaza cand facem productia.
3 Vreau sa precizez ca firma vrea sa obtina in 2018 fonduri europene si stiu ca, conteaza sa aiba in balanta finala conturile 7015 de productie. In balanta finala voi aves conturile 7015 doar pentru vanzarea de prod finit catre alte magazine si contul 707 pentru vanzarea prin magazine proprii. este ok asa?

Va multumesc mult pentru rabdarea de a-mi citi postarea !

Scrie răspuns