Pret de Vanzare 1 si 2

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobring484
Mesaje: 14
Membru din: Joi Aug 22, 2013 2:07 pm

Pret de Vanzare 1 si 2

#1 Mesaj de dobring484 »

Buna ziua!

Am observat ca in Categoria Articole>>Pret de Vanzare exista doua rubrici: Pret de Vanzare 1 si Pret de Vanzare 2. Cum functioneaza?

Daca adaug in cea de-a doua rubrica un alt pret, in momentul in care achizitionez/vand articolul respectiv ii setez eu pretul, imi apare o fereasta de unde pot alege pretul pe care il doresc?

Situatia este urmatoarea, vrem sa vindem dintr-un restaurant anumite marfuri cu doua preturi, o data la cel din restaurant si in alta situatie la alt pret, cum se procedeaza?

Multumesc anticipat!
Astept raspunsul dumneavoastra.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#2 Mesaj de balazse »

Daca evidenta este la pret de vanzare nu prea poti sa ai alt pret, pentru acest caz este mai bine sa oferi discont.
Acea optiune este pentru evidenta la pret de achizitie.

dobring484
Mesaje: 14
Membru din: Joi Aug 22, 2013 2:07 pm

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#3 Mesaj de dobring484 »

Multumesc pentru raspuns!

Varianta cu discount-ul am luat-o in calcul dar am inteles ca se plateste impozit pe profit datorita acestuia.

Ne-am mai gandit insa la o alta varianta, doar ca nu stim cat de buna este:

In ziua respectiva avem vanzarea obisnuita conform raportului zilnic si factura pe care se regasesc produsele care vor fi la un pret mai mic. Putem sa folosim diferenta de preturi pentru produsele respective?

Mai exact, succesiunea evenimentelor va fi urmatoarea:
- inregistrez vanzarea produselor conform raportului zilnic si o validez;
- merg apoi pe Alte operatii cu stocurile>>Schimbare pret vanzare marfuri si micsorez pretul produselor ce se vor regasi pe factura;
- inregistrez factura si o validez;
- merg din nou pe Alte operatii cu stocurile>>Schimbare pret vanzare marfuri si aduc produsele de pe factura la pretul initial.

Nu sunt sigur de metoda aceasta si va intreb ca sa nu dau peste cap conturile sau sa dereglez descarcarea de gestiune si valoarea stocurilor de marfa.

Va multumesc inca o data!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#4 Mesaj de balazse »

Acum daca doresti sa faci evaziune poti proceda si asa. :mrgreen:
Nu poti sa vinzi marfa sub pretul de achizitie. Poti sa dai discont daca doresti, dar nu ar trebui sa faci artificii de acest gen.

dobring484
Mesaje: 14
Membru din: Joi Aug 22, 2013 2:07 pm

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#5 Mesaj de dobring484 »

Nu sub pretul de achizitie. :)

Spre exemplu: iau un produs cu 2 lei iar el in restaurant se vinde cu 5. Cel de-al doilea pret de care spuneam ar fi de 3,5 lei.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#6 Mesaj de apetrem »

Hai sa nu mai generalizam mecanic lozinca cu nu poti sa vinzi sub pretul de achizitie...

ART. 17 din OG.99/2000
"Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum şi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege orice vânzare la un preţ egal sau inferior costului de achiziţie, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare."

"ART. 16 Prin vânzări cu preţ redus, în sensul prezentei ordonanţe, se înţelege:
a) vânzări de lichidare;
b) vânzări de soldare;
c) vânzări efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabrică sau depozit de fabrică;
d) vânzări promoţionale;
e) vânzări ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, după ce evenimentul a trecut şi este evident că produsele respective nu mai pot fi vândute în condiţii comerciale normale;
f) vânzări ale produselor care într-o perioadă de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzări accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidă sau a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un preţ aliniat la cel legal practicat de ceilalţi comercianţi din aceeaşi zonă comercială, pentru acelaşi produs, determinat de mediul concurenţial;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale căror preţuri de reaprovizionare s-au diminuat."


Ar fi fost suficienta lit. h) si ar fi acoperit toate situatiile posibile.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#7 Mesaj de balazse »

Ii drept ca nu stiam de aceasta reglementare. :oops:
Dar asa am putea vinde tot ce am achizitionat la pret de 100 si la 1 leu, si atunci cum ramane cu profitul? Adica fac comert doar sa vand sub pret?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#8 Mesaj de tomac »

Nu ăsta e scopul reglementării și nu în sensul ăsta trebuie citit. Textul invocat de Marian e clar. Se poate vinde la prețul practicat de comercianți asemănători pentru produse asemănătoare. E și logic să se permită o astfel de vânzare.
Dacă două magazine într-un sat vând același produs, doar că unul îl aprovizionează la preț mai bun ce-i permite vânzarea sub prețul celuilalt, cel care vinde la preț mare poate să-și ajusteze, în jos, prețul la nivelul concurentului chiar dacă asta înseamnă că vinde sub preț. Asta nu înseamnă că cel cu prețul cel mai mic ce a determinat concurența să-și schimbe prețul, poate vinde la un preț mai mic decât cel de achiziție numai pentru a determina această schimbare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#9 Mesaj de balazse »

Multumesc pentru lamurire.
Mai vin cu o nelamurire. Cum procedam efectiv in contabilitate/program?
De exemplu programul nu ma lasa sa fac o vanzare (120 lei/buc) sub pretul de achizitie (150 lei/buc). In acest caz las pretul de achizitie (150 lei/buc), iar diferenta (30 lei/buc) il inregistrez pe discount?

dobring484
Mesaje: 14
Membru din: Joi Aug 22, 2013 2:07 pm

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#10 Mesaj de dobring484 »

Multumesc pentru abundenta de informatie!

In situatia mea, pentru ca noi nu vrem sa vindem sub pretul de achizitie ci doar sa vindem, pe o factura separata de z-ul aferent zilei respective, cu chitanta, la un pret mai mic decat cel practicat in restaurant.

Cum pot proceda? Este ok metoda care am prezentat-o mai sus, sau ce alta varianta mai buna exista?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#11 Mesaj de tomac »

Dacă țineți o evidență cantitativ-valorică țineți-o la preț de achiziție. Nu veți mai avea nici o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iancuc543
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 05, 2017 4:08 pm

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#12 Mesaj de iancuc543 »

Practic pentru ce si cum se poate folosi acest Pret 2?! Am evidenta la pret de achizitie . . .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#13 Mesaj de balazse »

Este folosit pentru cazul in care ai un pret standard, dar doresti ca pentru unele persoane sa poti folosii un pret diferit.

marincav
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 12, 2016 10:58 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#14 Mesaj de marincav »

Daca am 2 preturi la un produs finit (in restaurant), dar diferenta este ca un produs are un gramaj si celalalt are gramaj mai mic de exemplu: ciorba burta la pret mai mare si gramaj mai mare si tot ciorba burta la pret mai mic pentru ca are un gramaj mai mic fiind vanduta la meniul zilei, dar nu sub pretul de achizitie, inseamna ca nu-i legal? Sau daca am un eveniment la care vreau sa-i fac o oferta mai mica decat este pretul unui meniu de nunta,nu pot?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#15 Mesaj de balazse »

Pentru MarincaV
Bine ai venit pe forum!
Si totusi de unde ai dedus cele mentionate?

Scrie răspuns