Pret de Vanzare 1 si 2

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marincav
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 12, 2016 10:58 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#16 Mesaj de marincav »

Am intrebat daca este corect asa avand in vedere ca am evidenta cantitativ valorica la pretul de achizitie,am nevoie de doua retete sau poate fi reteta obisnuita si doar sa folosesc pretul 2 astfel schimbandu-se doar adaosul comercial? Bineinteles sa nu fie pretul mai mic dacat pretul de achizitie.Sau trebuie sa fac doua retete diferite pentru un produs cu gramaje diferite ca sa pot folosi pretul 2? Ma intereseaza cum este legal.

popescug9
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:42 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#17 Mesaj de popescug9 »

Buna ziua.
Aceeasi problema o am si eu. De exemplu, achizitionez un BIB de 10l de vin cu un pret, apoi in crama il vand la:
1 litru (fara nr de tel al clientului) = 9.5 lei
2 litri (cu nr de tel) = 18 lei
10 l la raft (BIB) = 85 lei.
Eu in borderourile zilnice de vanzari, am linia produsului cu cantitate si valoare. Dar in valoarea respectiva am vanzare amestecata, adica 5 litri: 1 cu pret de 9.5 lei si 4 litri cu 36 lei (adica 2 litri cu 18). Cum pot eu sa pun in Saga toate informatiile astea legate de preturi?!... Pt ca am incercat sa pun doua preturi la articol in lista de articol, insa descarcarea de gestiune nu este corecta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#18 Mesaj de herganiec »

il inregistrati la litru si pret de vanzare cel mai mare adica 9,5lei.
Cand vindeti la 2L va fi 19lei prima linie dar a doua pozitie oferiti discount de 1 leu ca va aveti cat doriti adica 18lei.(butonul de discount il aveti tot acolo butonu cu o sageata)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#19 Mesaj de tudosien »

Daca in spatele Z-ului sta o detaliere a produselor vandute(restaurant) unde am atat produse(bucatarie-cantitativ-valoric) cat si marfuri(global-valoric) cu 100% discount cum ar trebui sa le evidentiez sau trebuie sa le eveidentiez? Asta avand in vedere ca primesc consumurile lunare(care includ si aceste produse) dar si inventare la sfarsitul lunii de reglare a situatiei. Ma gandesc doar la gestiunea global-valorica unde ar trebui sa scad adaosul+tva neexigibil pt aceste produse la inainte de descarcarea de gestiune la final de luna. Ar mai fi si problema TVA la achizitie pt aceste produse.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#20 Mesaj de tomac »

@marincav
Dacă aveți gramaje diferite aveți articole diferite. La eveniment puteți setat preț/client.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#21 Mesaj de tudosien »

Nu cred ca am explicat/intrebat cum trebuie. Ma refeream la scaderea din gestiune a acelor produse cu discount 100% in gestiunea cantitativ-valorica cat si cea global-valorica. Patronul nu a dorit sa foloseasxa extensia Saga(Publine) pentru restaurant asa ca are un soft in care si-a definit el produse, ingrediente, retetare, etc. Eu tin doar valoric atat pentru gestiunea cantitativa(bucatarie+bar) cat si global(bar). Primesc NIRuile si consumurile la sfarsit de luna care contin si scazamintele pt aceste produse

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#22 Mesaj de tomac »

@tudosien
Înregistrați descărcarea de gestiune în baza listelor generate de celălalt program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#23 Mesaj de tudosien »

Pai la cantitativ-valoric asa fac. Dar la global-valoric ma scad prin Z-uri. Iar pe Z produsele cu discount 100% sunt... 0 lei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pret de Vanzare 1 si 2

#24 Mesaj de tomac »

Și cele global nu sunt în celălalt program? Dacă sunt, corelați în funcție de stocurile de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns