asociere cu firma pariuri sportive

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

asociere cu firma pariuri sportive

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna ziua
societate srl cod caen 4711 comert micro cu 3% face un contract de asociere cu o firma de pariuri sportive, firma care a-si aduce in magazinul firmei de comert aparatura pt.pariuri sportive si casa de marcat care este deservita tot de vanzatorul din magazin.
in urma contractului de asociere firma de pariuri sportive ai da un procent din incasari in baza unei facturi emise de catre firma de comert.pozitia organului fiscal este ca in urma incheierii contractului de asociere firma de comert trebuie sa-si adauge si cod caen pariuri sportive lucru care duce dupa spusele fiscului la trecerea la 16 %.
Este corect si obligatoriu sa treaca la 16 %? multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#2 Mesaj de tomac »

Nu prea. Depinde și de clauzele din contract. Dar bănuiesc că e vorba de un contract de comision prin care o firmă pune la dispoziția alteia un spațiu.
Firmele de pariuri trebuie autorizate special din câte știu eu așa că simpla adăugare a unui cod CAEN nu o face pe o firmă să și poată desfășura acest tip de activitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#3 Mesaj de tudoraf841 »

contractul intre cele doua firme nu este se inchiriere spatiu asa cum este la masinutele alea (pacanele) unde o firma ai inchiriaza celei cu masinutele cativa mp si primeste o chirie lunara ci este un contract de asociere pt. desfasurarea de pariuri sportive intre cele doua firme unde se primeste un comision din incasarile pariurilor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#4 Mesaj de tomac »

Și eu ce am scris?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#5 Mesaj de tudoraf841 »

in contractul de asociere dintre cele doua firme nu se face nici un fel de referire ca una din firme i-ar inchiria celeilalte spatiu pt .desfasurarea activitatii ci strict contract de asociere in vederea desfasurarii de activitati si pariuri sportive.firma mama care intocmeste contractul si care are toate autorizatiile pt. desfasurarea de asemenea activitati nu i-a pus conditia partenerului sa aiba si cod caen pariuri sportive dar fiscul vine cu pozitia lui:ai contract de asociere pt activitati de pariuri sportive cu alta societate autorizata pt asa ceva si esti cu 3% obligatoriu treci la 16%

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#6 Mesaj de meira »

Totusi pozitia organului fiscal inseamna un raspuns oficial sau pareri verbale ale diversilor functionari?

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#7 Mesaj de tudoraf841 »

o bajbaiala a organului fiscal si acum astept un raspuns oficial din partea lor.
voi reveni.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#8 Mesaj de tomac »

Fiind vorba de o activitate cu caracter special de autorizare eu zic că degeaba are cod caen pentru asta. Nu poate desfășura o activitate ne-autorizată. Eu zic că aici veniturile sunt de fapt din comision obținut pentru punerea la dispoziție a unor facilități titularului autorizației speciale nu din activitatea efectivă de pariuri sportive
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#9 Mesaj de tudoraf841 »

toata chestia de care se leaga fiscul este ca in contractul dintre parti este scris <contract de asociere in vederea desfasurarii de activitati si pariuri sportive>Este logic ce spuneti dar acum astept raspunsul de la anaf si va voi anunta.
O zi buna.

ursachim219
Mesaje: 28
Membru din: Mie Dec 12, 2007 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#10 Mesaj de ursachim219 »

ai primit raspuns de la anaf? ma intereseaza si pe mine acest lucru.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#11 Mesaj de tudoraf841 »

saptamana asta voi primi un raspuns si va voi anunta .
spor la treaba

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#12 Mesaj de tudoraf841 »

avem un raspuns de la anaf:
potrivit prevederilor alin 1 art. 18 cod fiscal contribuabilii care desfasoara activitati de natura pariurilor sportive inclusiv persoanele juridice care realizeaza aceste venituri in baza unui contract de asociere ,datoreaza impozit pe profit pentru aceste activitati asupra veniturilor inregistrate din aceste activitati.
Rezulta ca din prevederile legale mentionate mai sus ca asociatul microintreprindere , in baza contractului de asociere realizeaza venituri din jocuri de noroc fiind obligat la plata impozitului pe profit si la respectarea prevederilor art.18 din codul fiscal.
Deci trece la impozit pe profit.

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#13 Mesaj de meira »

ART. 18 Impozit minim
(1) Contribuabilii care desfăşoară activităţi de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizează aceste venituri în baza unui contract de asociere, şi în cazul cărora impozitul pe profit datorat pentru activităţile prevăzute în acest articol este mai mic decât 5% din veniturile respective sunt obligaţi la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri înregistrate.

Destul de incalcit ( specific legislatiei din Romania), nici eu nu m-am gandit la trecerea la impozit pe profit, mai ales ca microintreprinderea este pe pierdere de ani buni ( deci nu va plati impozit pentru activitatea comerciala). Cat despre impozitul minim... alta distractie. Oare inspectorii din alte judete vor interpreta la fel?

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#14 Mesaj de tudoraf841 »

cum este pe pierderi microintreprinderea?nu creaza nici un fel de venit?

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: asociere cu firma pariuri sportive

#15 Mesaj de meira »

Are venituri pentru care plateste 3%, dar daca trece la 16 % nu va avea de plata impozit pentru activitatea comerciala.

Scrie răspuns