trecere de la tva la incasare la tva la facturare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
morosana
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:17 pm

trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#1 Mesaj de morosana »

Buna ziua! ce se intampla cu TVA-UL AFERENT achizitiilor realizate in regimul tva la incasare, dupa ce alegi sa revii la tva la facturare? cand se deduce? exemplu: am achizitie in luna februarie 17800, cu tva aferent: 4272 lei. eram in regimul tva la incasare. incepand cu 01.04.2015 am revenit prin optiune la tva la facturare. Achizitia nu este scadenta decat in noiembrie. teoretic legislatiei tva la incasare, tva-ul trebuia sa fie exigibil la 90 de zile de la facturare,nu?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#2 Mesaj de gramac921 »

se colecteaza cand vei incasa acele facturi pe care le-ai emis , sau vei deduce doar cand le achiti pt cele de achizitii.

Nu mai exista prevederea aceea cu cele 90 zile de mult ( si era doar pt facturi emise si neincasate ) .

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#3 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
cand se poate modifica vectorul fiscal cu trecere de la tva la incasare la tva la facturare ...doar la inceput de an sau oricand

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#4 Mesaj de gramac921 »

"Orice persoană impozabilă care a optat pentru aplicarea sistemului TVA la încasare și care nu depășește în cursul unui an plafonul de 2.250.000 lei poate renunța la aplicarea sistemului respectiv oricând în cursul anului, prin depunerea unei notificări la organul fiscal competent între data de 1 și 25 ale lunii, cu excepția primului an în care a optat pentru aplicarea sistemului. Radierea persoanei respective din Registrul persoanelor care aplică sistemul TVA la încasare se operează de organele fiscale competente începând cu prima zi a perioadei fiscale următoare celei în care a fost depusă notificarea."

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#5 Mesaj de costachet982 »

aha...multam...facusem sapaturi si la aceleasi concluzii ajunsesem si eu..am mai depus la o firma anul trecut dar am facut la inceput de an si aveam impresia ca se poate doar la inceput de an ( atunci nu am facut sapaturi asupra perioadei cand se poate modifica fiind la inceput de an nu mi-am pus prb sub acest aspect.)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#6 Mesaj de costachet982 »

la cazul de acum prb e ca are CA mult peste 2.250.000 ron....

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: trecere de la tva la incasare la tva la facturare

#7 Mesaj de gramac921 »

daca ai peste 2.250.000 lei esti obligat sa iesi din sistem : "(5) Persoana impozabilă care optează pentru aplicarea sistemului TVA la încasare este obligată să aplice sistemul respectiv cel puțin până la sfârșitul anului calendaristic în care a optat pentru aplicarea sistemului, cu excepția situației în care în cursul aceluiași an cifra de afaceri depășește plafonul de 2.250.000 lei, caz în care sistemul se aplică până la sfârșitul perioadei fiscale următoare celei în care plafonul a fost depășit. "

Scrie răspuns