Transfer marfa intre 2 gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#16 Mesaj de tobosv790 »

Eu așa am făcut și nu mi-a zis nimeni nimic. În cazul de mai sus este inutilă. De ce să mă încarc de hârtii aiurea? Legea trebuie citită și în spiritul nu numai în litera ei. Părerea mea. Nu sunt Mafalda să le știu pe toate.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#17 Mesaj de fagarasa176 »

tobosv790 scrie:În cazul de mai sus este inutilă. De ce să mă încarc de hârtii aiurea?
Eu zic ca din contra este foarte utila.
Iti trebuie un document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a pretului de vanzare si implicit al adosului comecial si al tva'ului.
In cazul gestiunilor global-valorice trebuie introdus pretul de vanzare iar pe NIR apare acest amanunt plus adosul comercial practicat.
PS: nimeni nu este atotstiutor.. :wink: doar tomac :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#18 Mesaj de tobosv790 »

Eu am gândit-o așa în ideea în care recepția la prețul de vânzare ( care se menține și la cealaltă gestiune) este întocmită deja odată cu intrarea mărfurilor la prima gestiune/sediu. Fac altă recepție numai dacă modific prețul de vânzare sau am diferențe cantitative scriptic- faptic. Marfa,prețul de vânzare și adaosul sunt deja înregistrate în contabilitatea firmei atunci când s-a întocmit recepția la prima gestiune/sediu.Dar nu zic că eu am dreptate. Discutăm aici ca cel ce a întrebat să ia o decizie cât mai bună. Deși cred că deja l-am amețit cu toate aceste păreri :wink: Într-adevăr Tomac e o VOCE aici pe forum. Merită ascultat cât mai des.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#19 Mesaj de tobosv790 »

Fagarasa176 sper ca nu va suparati. Am vazut ca sunteti o persoana foarte activa pe aici si m-ati ajutat si pe mine, direct sau indirect, de cateva ori.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#20 Mesaj de fagarasa176 »

Nu este nici o suparare, din contra.
Insa nu aveti dreptate, da este corect marfa, adosul si tva'ul sunt deja inregistrate in gestiunea initiala.
Dar in cazul de fata se face transferul pe alta gestiune, iar la intrarea in aceasta gestiune nu a fost intocmit NIR.
Dupa cum am citat si mai sus nIR'ul se intocmeste obligatoriu in cazul marfurilor intrate in gestiunile la care se tine evidenta la pret de vanzare, cum este si cazul nostru.
Nu specifica nicaieri ca daca faci transfer nu se intocmeste
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#21 Mesaj de tobosv790 »

Ok. Din contradictii se naste progresul. Daca am avea posibilitatea sa mai aflam o parere ar fi minunat. Poate :!: dl.Tomac..... Daca nu se supara....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#22 Mesaj de tomac »

Nu sunt eu atotștiutor. Mi-ar plăcea mie (vanitatea asta :mrgreen: ) dar nu sunt.
Pentru transfer se face aviz. Nu e nevoie de preț. Nici de vânzare nici de achiziție sau de prețul de achiziție. Dacă e gestiune cantitativ-valorică nu e nevoie de preț cu amănuntul acesta fiind opțional - evaluarea la preț de vânzare nu este obligatorie la gestiuni cantitativ-valorice. Dacă e gestiune global valorică, vânzătorul nu are treabă cu adaosul. Cine face NIR va pune produsul, cantitatea și prețul de vânzare - nu are treabă cu adaosul comercial în cazul ăsta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#23 Mesaj de florescuc278 »

Pentru transfer intre doua gestiuni cantitativ-valorice in cadrul aceleiasi unitati, mai este nevoie de aviz si NIR? sau pot tipari doar nota de transfer?
Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#24 Mesaj de fagarasa176 »

Daca marfa pleaca fizic intr'o alta locatie iti trebuie un document de insotire al marfii, respectiv aviz
Daca nu parerea mea este ca ajunge o nota de transfer
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#25 Mesaj de florescuc278 »

Nu pleaca; practic in aceeasi locatie este transferata din gestiunea A in gestiunea B - pentru productie.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#26 Mesaj de balazse »

Pentru FlorescuC278
Totusi de ce ai nevoie de doua gestiuni daca discutam de aceeasi locatie?
Doar in situatie stocuri poti filtra usor dupa tip de articol daca este nevoie.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#27 Mesaj de florescuc278 »

Se doreste urmarirea pe fiecare gestiune in parte.
Exista de ex. gestiunea A din care se transfera catre gestiunile B, C sau D materiile prime, mat. consumabile necesare producerii produselor finite specifice fiecarei gestiuni.
Fiecare gestiune poate folosi acelasi tip de materie prima, dar consumabile diferite si sa rezulte produse finite cu denumiri diferite; fiecare gestiune are un anumit tip de utilaj si personal care se ocupa de acesta - astfel s-a considerat ca este cea mai buna varianta crearea mai multor gestiuni.

kisa432
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 26, 2014 5:08 pm

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#28 Mesaj de kisa432 »

buna
am si eu o intrebare societatea detine 2 depozite si 2 magazine transferul de marfa e ok intre depozite si magazine evidenta fiind la depozite cant-valoric iar la mag global-valoric cum pot efectua transfer intre cele doua magazine

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#29 Mesaj de fagarasa176 »

Introduceti prin intrari un aviz
La gestiunea predatoare faceti cu minius
La cea primitoare cu plus.
Valoare finala aviz zero
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Transfer marfa intre 2 gestiuni

#30 Mesaj de tobosv790 »

Cu aviz de insotire daca sunt in locatii diferite. Ca sa nu influentezi K-ul (coeficient adaos mediu) eu as opera asa:
-Pe la"furnizori" creezi un furnizor fictiv:"transfer marfuri intre magazine"si alegi cont,de exemplu 482.
-Pe la "intrari" alegi tip document A si furnizor:"transfer marfuri intre magazine"(creat anterior)
-Jos in partea de detalii a ecranului "intrari" cu"adaug"introduci 2 linii:
1-"Nedefinit" cantitate:-(minus)1 si la total valoare pui valoare totala aviz (marfa transferata) la cont alegi contul corespondent (371.analitic gestiune de unde pleaca marfa):
2-"Nedefinit" cantitate 1 (deci valoare pozitiva) si la total valoare pui valoare totala aviz (marfa transferata) la cont alegi contul corespondent(371.analitic gestiune unde intra marfa).
Ce am spus mai sus este valabil bineinteles daca ai create gestiunile global valorice aferente celor 2 magazine si daca pretul de vanzare nu se schimba. Daca se schimba pretul de vanzare dupa aceea faci un process verbal de modificare de pret si il operezi pe la"intrari"in magazinul primitor. Bafta.

Scrie răspuns