Tva la marja de profit - declaratia 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#16 Mesaj de augustl »

Dar in situatia in care se achizitioneaza bunuri de la o persoana fizica din alt stat, se mai poate aplica la vanzare marja pe profit?

va multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#17 Mesaj de pinteae »

Da.
Eugen Pintea

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#18 Mesaj de augustl »

Va multumesc frumos!

vintilar
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#19 Mesaj de vintilar »

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

O firma din Romania, inregistrata in ROI, care printre altele se ocupa si de comertul de autovehicule second hand, a achizitionat prin licitatie ( carsontheweb ) o masina pentru a fi revanduta unei persoane fizice.

Propietarul masinii second hand este o firma de leasing din Olanda - pret vanzare 10.500 EURO iar firma care a emis factura este din Belgia iar ea mentionat urmatoarele informatii:
- pretul masini 10.500 euro
- onorariul licitatiei - 150 euro
- costurile transportului - 350
- Scutit de TVA pentru operatiunile triunghiulare. Taxare inversa. Articolele 141 si 197 din Directiva TVA 2006/112/CE”

Daca masina se vinde unei persoane fizice din Romania cu 12.000 euro se poate aplica regimul special pentru bunuri second hand ( TVA la marja )?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#20 Mesaj de balteanuc692 »

Nu. Pentru a aplica regimul special, persoana de la care se achizitioneaza trebuie sa fie, conf. art. 312 alin. (2) cod fiscal:

a) o persoană neimpozabilă;
b) o persoană impozabilă, în măsura în care livrarea efectuată de respectiva persoană impozabilă este scutită de taxă, conform art. 292 alin. (2) lit. g);
c) o întreprindere mică, în măsura în care achiziția respectivă se referă la bunuri de capital;
d) o persoană impozabilă revânzătoare, în măsura în care livrarea de către aceasta a fost supusă taxei în regim special.

bajinarur
Mesaje: 162
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#21 Mesaj de bajinarur »

Buna ziua! Am aceeasi situatie. Cum inregistram in d 300 si 390? Multumesc!

martina
Mesaje: 22
Membru din: Mie Mar 07, 2007 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#22 Mesaj de martina »

Buna ziua,
Daca doresc sa aplic tva la marja de profit ce declaratie trebuie sa depun la finate? Activitatea principala este transport de bunuri dar are si comert cu masini. Firma aduce masini second hand din afara (italia,cehia, polonia). Cand am pe factura fornizorului rigimul special de tva pot aplica si eu la vanzarea masini in RO - la marja de profit? Trebuie sa depun ceva la finate, sa instintez ca aplic acest regim sau se vede in declaratia 394 cand depun?
Va multumesc.

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#23 Mesaj de tanchism176 »

Cum se determina marja bruta si TVA aferent, pentru fiecare perioada fiscala si cum se recalculeaza marja bruta pe an intreg?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#24 Mesaj de pinteae »

pentru martina:
- daca esti cumparator-revanzator si ai ca obiect de activitate comert cu auto second-hand, poti aplica regimul special si nu trebuie sa depui nicio instiintare la finante.

pentru tanchism176:
Citeste pct. 86 din Norme.
Raportat la modul de calcul al marjei brute stabilita prin vechiul Cod fiscal, in noul cod a fost adusa o modificare destul de importanta. Astfel, la inchiderea ultimei perioade fiscale din an, nu se mai determina marja bruta anuala, care trebuie sa recunoastem ca dadea bataie de cap si crea o problema. In noul Cod fiscal, marja bruta se determina pe fiecare perioada fiscala, cu implicatiile aferente si atat.
Asa cum spune in norme, trebuie sati conduci o evidenta a bunurilor comercializate prin regimul special, astfel incat la finele fiecarei perioade fiscale sa poti determina marja bruta si TVA aferent.
Prin intermediul aplicatiei SAGA poti sa-ti conduci jurnalele de TVA, separat pentru bunurile second-hand, dar nu poti sa-ti conduci registrul prin intermediul caruia sa calculezi marja bruta si taxa aferenta. Eu mi-am "construit" un fisier excel, care ma ajuta in acest sens.
Eugen Pintea

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#25 Mesaj de tanchism176 »

pinteae scrie:pentru martina:
- daca esti cumparator-revanzator si ai ca obiect de activitate comert cu auto second-hand, poti aplica regimul special si nu trebuie sa depui nicio instiintare la finante.

pentru tanchism176:
Citeste pct. 86 din Norme.
Raportat la modul de calcul al marjei brute stabilita prin vechiul Cod fiscal, in noul cod a fost adusa o modificare destul de importanta. Astfel, la inchiderea ultimei perioade fiscale din an, nu se mai determina marja bruta anuala, care trebuie sa recunoastem ca dadea bataie de cap si crea o problema. In noul Cod fiscal, marja bruta se determina pe fiecare perioada fiscala, cu implicatiile aferente si atat.
Asa cum spune in norme, trebuie sati conduci o evidenta a bunurilor comercializate prin regimul special, astfel incat la finele fiecarei perioade fiscale sa poti determina marja bruta si TVA aferent.
Prin intermediul aplicatiei SAGA poti sa-ti conduci jurnalele de TVA, separat pentru bunurile second-hand, dar nu poti sa-ti conduci registrul prin intermediul caruia sa calculezi marja bruta si taxa aferenta. Eu mi-am "construit" un fisier excel, care ma ajuta in acest sens.
Ma poti ajuta cu fisierul in excel? Multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#26 Mesaj de pinteae »

Cu cea mai mare placere pot sa ti-l trimit. Dar trimite-mi, prin mesaje private, adresa ta de mail. Sau daca nu te deranjeaza, poti sa o postezi pe public.
Eugen Pintea

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#27 Mesaj de somoiagc »

Referitor la operarea contractelor de achizitie bunuri second hand din Germania, eu operez aceste contracte in Saga PS la Intrari valuta, dar nu am posibilitatea sa selectez Tip H Achizitii cf art.312 (second hand). Voi cum procedati? Le operati pe intrari obisnuite ? (acolo exista Tip H Achizitii cf art.312 (second hand)).

Multumesc,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#28 Mesaj de pinteae »

Noi le operam prin intrari in valuta, iar la Tip alegem optiunea "U".
Eugen Pintea

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#29 Mesaj de somoiagc »

Eu nu am aceasta optiune ptr Intrari valuta. Singurele optiuni sunt: Factura/ T / N / E.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#30 Mesaj de pinteae »

Poate nu ai achitat abonamentul SAGA la zi si de aceea nu ai si optiuena "U - Servicii...". :lol:
Eugen Pintea

Scrie răspuns