vanzare auto

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

vanzare auto

#1 Mesaj de rogojanm152 »

Buna dimineata,
am si eu o intrebare: avem o masina veche pe firma amortizata integral,a venit un client si a spus ca o cumpara dansul (presupun ca o sa o duca la rabla) ca nu mai este functionabila.(din cate am citit despre acest subiect am inteles inregistrarea, dar ce nu ma lamuresc este in legatura cu factura,fiind persoana fizica este ok sa fac factura cu cnp si bon de casa?
va multumesc!!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#2 Mesaj de tobosv790 »

Da

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto

#3 Mesaj de pinteae »

De ce sa emiti bon de casa?
Ai cumva masina inregistrata ca stoc de marfa?
Fiind mijloc fix, se emite factura si chitanta.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#4 Mesaj de tobosv790 »

Fiindca este destinata vanzarii este Marfa (are"valoare"si"valoare de intrebuintare") dar in contabilitate nu se inregistreaza venitul pe 707. Deasemenea OUG28/1999 rasmodificata nu face distinctie intre incasarile de la persoane fizice pe surse (marfuri, servicii,mijloace fixe etc.). Eu zic ca trebuie bon. INSA trebuie bon daca se incaseaza cu numerar. Bineinteles pana la 10000 lei. Restul prin banca. Sa nu incalcam Legea 70/2015.
SAU cumparatorul varsa toata suma direct in contul bancar al vanzatorului si atunci nu mai trebuie bon de casa.
Parerea mea! Fara suparare!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto

#5 Mesaj de pinteae »

Repet. Mijlocul fix, pe care intentionezi sa-l vinzi, nu este marfa. Marfa reprezinta doar acele bunuri care se achizitioneaza in vederea revanzarii, iar din derularea acestui tip de activitate, societatea urmareste realizarea de profit. Vanzarea mijlocului fix este o operatiune ocazionala. Nu se incadreaza in operatiunile pentru care esti obligat sa utilizezi casa de marcat.

berceal550
Mesaje: 112
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: vanzare auto

#6 Mesaj de berceal550 »

tobosv790 scrie:Fiindca este destinata vanzarii este Marfa (are"valoare"si"valoare de intrebuintare") dar in contabilitate nu se inregistreaza venitul pe 707. Deasemenea OUG28/1999 rasmodificata nu face distinctie intre incasarile de la persoane fizice pe surse (marfuri, servicii,mijloace fixe etc.). Eu zic ca trebuie bon. INSA trebuie bon daca se incaseaza cu numerar. Bineinteles pana la 10000 lei. Restul prin banca. Sa nu incalcam Legea 70/2015.
SAU cumparatorul varsa toata suma direct in contul bancar al vanzatorului si atunci nu mai trebuie bon de casa.
Parerea mea! Fara suparare!

La cumpararea masinii ai inregistrat-o in 371 ?????? Sa-ti fie marfa. Apare acea azhizitie in Raport de Gestiune ca valoare adaugata stocului de marfa? Daca da, ..... no coment

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#7 Mesaj de tobosv790 »

EU nu am vrut decat sa ajut.Nu vreau polemica. Din cate am vazut, probabil @pintae e din Prahova si ma cunoaste si tine mortish la parera lui/ei . Nu am facut dacat sa imi expun parerea. E parerea mea. La care tin











.
Ultima oară modificat Dum Oct 04, 2015 8:26 am de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto

#8 Mesaj de pinteae »

tobosv790 scrie:Din cate am vazut, probabil @pintae e din Prahova si ma cunoaste si tine mortish la parera lui/ei ....
Intradevar.
Locuiesc in Targu Mures, judetul Prahova. :D

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#9 Mesaj de tobosv790 »

Ok. Am înțeles greșit. Sorry. Nu sunt de acord cu părerea Dvs. referitor la subiect. Dar nu e un capăt de țară. Citiți excepțiile din OUG28/1999 răsmodificată și dacă se încadrează....Termenul de ocazional pe care-l folosiți cred că provine mai degrabă din OG99/2000(Legea comerțului) și din Codul Comercial ( cât de vechi o fi acesta dar în vigoare)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto

#10 Mesaj de pinteae »

Pana sa ajungi la exceptii (art. 2), te rog analizeaza continutul art. 1 ali. (1) din OUG 28.
Daca crezi ca vanzarea unui mijloc fix, este activitatea cu amanuntul, atunci inseamna ca toti cei care vand un mijloc fix, trebuie sa-si achizitioneze casa de marcat.
Imi mentin parerea asupra tipului de document de incasare, ce ar trebui sa-l foloseasca firma, in cazul descris de colegul/colega nostru/noastra.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#11 Mesaj de tobosv790 »

Ok. Omeneste si logic aveti dreptate. Dar ma gandesc ca firma are DEJA casa de marcat altfel nu ar fi intrebat. Daca nu are, solutia este sa incaseze prin banca prin varsamant direct al cumparatorului in contul firmei vanzatoare. Daca vine Antifrauda ei citesc litera legii si mai rar spiritul ei. Ori "ocazional"se foloseste numai pentru produse agricole si altele asemenea.
Ultima oară modificat Mar Oct 06, 2015 1:12 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: vanzare auto

#12 Mesaj de tomac »

pinteae scrie:Locuiesc in Targu Mures, judetul Prahova. :D
Ioiii, suntem vecini, eu stau în Beiuș, aproape de București :D :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: vanzare auto

#13 Mesaj de pinteae »

Apoi no, atunci musai trebuie sa ne intalnim (asa cum le place bucurestenilor sa zica). :lol:

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vanzare auto

#14 Mesaj de tobosv790 »

Bună treabă. Eu sunt din Ploiești, Emisfera Nordică, Terra. Suntem consăteni. Ce chestie!!!
MULTUMESC!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: vanzare auto

#15 Mesaj de ferenta »

:lol: :lol:Să vă trăiască simţul umorului, dragi colegi!Mai este nevoie câteodată şi de aşa ceva pe forum, altfel ar fi plictiseală mare... :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns