plata incurcata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

plata incurcata

#1 Mesaj de halastauanc »

ajutor! am o problema. am o factura de intrari de 90 lei / SEPT. Cand am achitat-o prin banca din greseala/tot septembrie , am inregistrat invers plata : debit 5121.1 si credit 401.xx, mi s-a deschis chenarul cu factura , am bifat. Cand mi-am dat seama , am sters plata din banca , m-am intors pe facura de intrare si apare achitata, la detalii nu imi arata nimic, La situatie furnizori (si la sept si la oct) imi apare neachitata la final si achitata la zi dar nu imi arata plata , as vrea sa imi apara neachitata , ca asa e acum, ca sa pot relua operatounea prin banca sa o achit. S-a agatat cumva si nu stiu cum sa fac. Am dat si reglare ...si reglare automata dar nu se intampla nimic. Se deschide chenarul si la total am 90 lei , la neachitat tot 90 si la achitat 0...Of... va rog ajutati-ma. am devalidat facura ... as sterrge-o de tot dar nu stiu ce se intampla cu nr. de inreg..

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: plata incurcata

#2 Mesaj de septimiuv »

Șterge-o și readaug-o.

halastauanc
Mesaje: 362
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: plata incurcata

#3 Mesaj de halastauanc »

multumesc din suflet. am reusit.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: plata incurcata

#4 Mesaj de zegreanf »

Buna ziua,

Am facut si eu aceeasi greseala, am facut plata invers 5311 = 401
Am sters plata, dar la intrari, la factura respectiva imi apara plata realizata. Daca incerc sa sterg inregistrarea de la intrari nu imi permite, imi spune ca sunt plati/incasari efecutate si prima data sa sterg plata/inregistrarea.
In registru casa nu imi apara plata realizata, nici in articole contabile.

Ce sa fac?

Multumesc pt ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata incurcata

#5 Mesaj de tomac »

Aveți 2 soluții:
1. devalidați intrarea, dați modific pe detalii și salvați. în mod normal s-ar recalcula coloana "neachitat"
2. intrați la Situații-listări - situație furnizori și selectați furnizorul respectiv, dați dublu click pe numele lui sau selectați pagina de facturi și acolo apăsați verificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: plata incurcata

#6 Mesaj de zegreanf »

Am incercat cele 2 sugestii si tot nu merge.

1 ) daca devalidez intrarea, dau modificare pe detalii și salvalez apare achitat

2) daca intrau la Situații-listări - situație furnizori și selectez furnizorul respectiv, dau dublu click pe numele lui sau selectez pagina de facturi și acolo apăs verificare imi apare suma neachitata la ,, neachitat final,, dar la la ,,neachitat la zi,, apare zero, ca si cum a fi platit.

MUltumesc pt sugestii....daca mai aveti si altele va rog sa imi spuneti

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: plata incurcata

#7 Mesaj de tomac »

Completați neachitat la zi, manual, cu valoarea neachitată în situații furnizori pagina de detalii.
Merge și soluția de la 1. Garantat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: plata incurcata

#8 Mesaj de zegreanf »

Daca merg si completez manual suma la neachitat zi , merge pt ca apoi merg sa platesc factura.

Solutia 1 nu merge, nu stiu de ce

multumesc mult.

Scrie răspuns