Contract colectiv de munca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrescum313
Mesaje: 102
Membru din: Mie Feb 29, 2012 3:53 pm

Contract colectiv de munca

#1 Mesaj de petrescum313 »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: am depasit bumarul de 20 de salariati si nu stiu cum trebuie sa procedez.
Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Contract colectiv de munca

#2 Mesaj de septimiuv »

Te feliciți. Îți merge bine.
Nu există contract colectiv de muncă.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#3 Mesaj de herganiec »

Titlul VIII Contractele colective de muncă
Articolul 229
(1) Contractul colectiv de muncă este convenţia încheiată în formă scrisă între angajator sau organizaţia patronală, de o parte, şi salariaţi, reprezentaţi prin sindicate ori în alt mod prevăzut de lege, de cealaltă parte, prin care se stabilesc clauze privind condiţiile de muncă, salarizarea, precum şi alte drepturi şi obligaţii ce decurg din raporturile de muncă.
(2) Negocierea colectivă la nivel de unitate este obligatorie, cu excepţia cazului în care angajatorul are încadraţi mai puţin de 21 de salariaţi.
(3) La negocierea clauzelor şi la încheierea contractelor colective de muncă părţile sunt egale şi libere.
(4) Contractele colective de muncă, încheiate cu respectarea dispoziţiilor legale, constituie legea părţilor.
Articolul 230.
Părţile, reprezentarea acestora, precum şi procedura de negociere şi de încheiere a contractelor colective de muncă sunt stabilite potrivit legii.

----
Nu exista nicio obligatia in sarcina angajatorilor care au peste 20 de salariati in acest sens .. Legea nr.62/2011, art.129 alin.1 si Codul Muncii , art.229 alin.2 prevad doar obligatia initiativei negocierii ccm ...

La finalul negocierii se va inchea un proces-verbal din care va reiesi ca partile nu au cazut de comun acord cu privire la clauzele c.c.m.

---
1. In cazul in care reprezentantii angajatilor nu se prezinta la negocieri, reprezentantii angajatorului vor incheia un proces-verbal in care se va consemna lipsa acestora la data respectiva si convocarea lor la o data ulterioara ...
2. Daca nu exista reprezentanti ai angajatilor, atunci angajatorul va face dovada ca s-au convocat salariatii la data de ... pentru a se alege reprezentantii acestora .. procesul-verbal incheiat la data respectiva va consemna lipsa cvorumului sau lipsa salariatilor la data respectiva.

Și cu asta ați terminat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

huzurui
Mesaje: 69
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#4 Mesaj de huzurui »

Buna ziua,

La o firma infiintata in 2013 cu 600 salariati, pentru contractul colectiv de munca de cate ori se pot intruni reprezentantii salariatilor , cat si angajatorilor pentru negocierea contractului colectiv, s-au intalnit pana acum de 3 ori, s-a facut proces verbal, si nu s-a ajuns la nici un rezultat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#5 Mesaj de herganiec »

pana se plictisesc.. reprezentantii salariatilor.. :D
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#6 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
ce s-a modificat la contractul colectiv de munca ?
trebuie sa depunem iar la itm negocierea ptr un nou c.c.m ?
si ptr firme cu mai putin de 20 de sal?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract colectiv de munca

#7 Mesaj de tomac »

măi oameni buni. eu înțeleg că e lege, dar când e una proastă și stupidă în mod mai mult decât evident ideea nu e să faci ceva să o respecți ci să faci ceva care să o combată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#8 Mesaj de costachet982 »

si ce facem sa combatem?
detalii !!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract colectiv de munca

#9 Mesaj de tomac »

Eu nu fac nimic. Nici o negociere, nimic. Pur și simplu nu vreau să pun în aplicare o prevedere așa stupidă.
Am discutat cu oamenii și le-am explicat ce și cum. Unii se mai gândesc, alții au spus că dacă vine cineva de la ITM cu chestia asta ori îi dă afară ori merge în instanță cu ei.
Mai ales acolo unde salariat e soțul sau soția administratorului împreună cu acesta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#10 Mesaj de herganiec »

Eu fac doar decizie de modificare a salariului cu incepere 01.01.2018 de la... la... si un act aditional pentru fiecare angajat in parte. Orcum salariul se mareste pentru salariat nu scade.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Contract colectiv de munca

#11 Mesaj de costachet982 »

tomac scrie:Eu nu fac nimic. Nici o negociere, nimic. Pur și simplu nu vreau să pun în aplicare o prevedere așa stupidă.
Am discutat cu oamenii și le-am explicat ce și cum. Unii se mai gândesc, alții au spus că dacă vine cineva de la ITM cu chestia asta ori îi dă afară ori merge în instanță cu ei.
Mai ales acolo unde salariat e soțul sau soția administratorului împreună cu acesta.
tocmai tu nu faci nimic si nu respecti regulile !!?? care ai la motto-ul activ cu afirmatia : RESPECTA REGULILE !!

apropo cum ai factu sa fie activ motto-ul
si de ce l-ai scris in engleza cand tot forumul este in romana pentru romani ( l-ai copit de undeva !! )

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract colectiv de munca

#12 Mesaj de tomac »

Ce te face să crezi că eu ar trebui să fac ceva? Și cum ai tras concluzia că, în acest caz, particular, prin inacțiune aș face ceva ce încalcă legile?

Motto-ul e un GIF de aceea se mișcă.
Îl am de prin 2005 de când am ajuns pe acest forum. E în engleză pentru că îl am de undeva nu l-am făcut eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns