Listare Avize

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Listare Avize

#1 Mesaj de schiopui »

Cum se explica faptul ca la o societate am posibilitatea de a lista avize de expeditie din Operatii iesiri/ Tiparire / si de aci pot sa aleg pe langa cele trei modele de facturi si aviz de expeditie si la altele nu. Mentionez ca nu e nici o diferenta intre cele doua societati . La voi cum e ? Apare posibilitatea de a lista avize . ....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Era o problema mai veche la unele societati create anterior nu se adauga formularul de avize.
Pentru a rezolva o astfel de problema iata ce trebuie facut:
1.Intrati in societatea la care nu exista forumarul aviz
2.Selectati din meniul Administrare optiunea "Intretinere BD"
3.Faceti o salvare de siguranta a datelor
4.In ecranul de "Intretinere BD" selectati pagina avansat si dati click in zona mare de text
4.In acea zona introduceti comenzile de mai jos urmate de apasarea tastei ENTER

Use ffact
APPEND FROM .\CLONA\ffact.dbf FOR tip=2

ATENTIE!!!! Comenzile trebuie scrise pe rind exact asa cum sunt scrise mai sus.

Dupa ce dati aceste comenzi, iesiti din "Intretinere BD" intrati pe Operatii - Iesiri, pozitionati-va pe un aviz si apasati tiparire si selectati din lista formularelor "Formular aviz 1" care ar trebui sa existe acolo daca s-a respectat ceea ce am scris anterior. Bifati optiunea "Tiparire fara formular" si alegeti "Vizualizare" - in mod normal acum trebuie ca pe ecran sa va apara formularul de aviz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Avize

#3 Mesaj de schiopui »

E ok . Dar mai am o nelamurire. De unde stii atatea ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

sunt "mână în mână".... :D :D :D
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Avize

#5 Mesaj de schiopui »

Spun asta fiindca initial am sunat la Saga si nici un raspuns concret. Multumesc Tomac !

Avatar utilizator
schiopui
Mesaje: 115
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Listare Avize

#6 Mesaj de schiopui »

De ce nu imi apare la una din societati la tiparire facturi cele trei modele de facturi ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Se poate rezolva si problema asta.Similar, intri la Intretinere BD si dai aceste comenzi in ordine, dupa o salvare prealabila:

USE ffact EXCLUSIVE
ZAP
APPEND FROM .\CLONA\ffact.dbf

Iesi din ecranul de intretinere si gata.Atentie insa: daca ai setat ceva la avize, modificarile se vor pierde si vor trebui refacute, dar numai la acea firma.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#8 Mesaj de floreaf »

Tomac daca ma poti ajuta cu o selectie.Doresc sa fac o selectie din articole Denumirea(in ordine alfabetica),UM,Pret vanzare cu si fara TVA si doar cele care au stoc.Sa le salvez intr-un fisier excel .Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Cu Selectii SQL creezi o selectie noua:
pasul 1
- alegi tabela Articole
- din acea tabela alegi denumire, um, stoc, pret_vanz - acesta fiind pretul fara TVA, pret_v_tva - pret de vinzare cu TVA

pasul 2
criteriul de selectare a datelor ARTICOLE.STOC>0, dai Adaug si treci la pasul urmator

pasul 3 - stabilesti ordinea de afisare a datelor selectind ARTICOLE.denumire

pasul 4 - salvezi selectia pentru utilizare ulterioara dind un nume: de ex.Articole

Detalii despre modul de creare a selectiilor - aici http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=511

La final selectia ta trebuie sa arate astfel:

SELECT ARTICOLE.DENUMIRE, ARTICOLE.UM, ARTICOLE.STOC, ARTICOLE.PRET_VANZ, ARTICOLE.PRET_V_TVA;
FROM ARTICOLE;
WHERE ARTICOLE.STOC>0;
ORDER BY ARTICOLE.DENUMIRE;
INTO DBF C:\TEMP\LAST_SEL.DBF

Aceasta comanda face exact ce vrei, doar ca va crea un fisier de tip DBF
Aceasta comanda, poti sa o copiezi de aici si sa o introduci in pagina "Avansat" a ecranului "Intretinere BD" fara sa o mai creezi prin Selectii SQL.
Pentru a transfera in excel, imediat dupa rularea acestei comenzi, fie ca o rulezi din Selectii SQL fie o introduci prin pagina "Avansat", intri in "Intretinere BD", alegi pagina "Avansat" si scrii aceste comenzi urmate de apasarea tastei ENTER:
USE C:\TEMP\last_sel.dbf
COPY TO C:\TEMP\last_sel.xls TYPE XL5

Aceste comenzi iti vor crea fisierul Excel, numit last_sel.xls ce va contine datele dorite.

Pe de alta parte, o modalitate mult mai simpla ar fi sa exporti nomenclatorul de articole "Fisiere - Articole" in Excel si acolo sa il prelucrezi dupa dorinta.
Stergi coloanele care sunt in plus, pastrezi doar coloanele pe care ti le-am indicat anterior si apoi sortezi dupa cantitate ascendent. Stergi cele cu cantitate zero si sortezi iarasi dupa denumire.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#10 Mesaj de floreaf »

Multumesc sper sa mearga.Cu exportul din articole este mult de lucru.

brandusoiud479
Mesaje: 69
Membru din: Sâm Oct 10, 2009 12:00 am

Re: Listare Avize

#11 Mesaj de brandusoiud479 »

tomac, as avea nevoie sa fac urmatorul lucru:

vreau sa inlocuiesc toate inregistrarile contabile de forma 5311=4111 cu 5311=4111.analitic. Analiticul il iau pentru fiecare client din tabela de clienti, in functie de cod. daca in tabela clienti pt codul 011 am analitic 4111.23, noua inregstrare va fi 5311=4111.023. mentionez ca incasarile s-au facut pe client, dar toti clientii au avut acelasi analitic pentru o anumita perioada. acum au acelasi cod dar alt analitic.

crezi ca m-ai putea ajuta cu o succesiune de comenzi sql pentru asta?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Listare Avize

#12 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...fara sa doresc sa descurajez..sunt de parere ca acest lucru se poate face numai manual.Ne intoarcem in timp...si "devalizam" cate o inregistrare, o efectuam corect (alegem analitic), si validam.Numai ca ...intrevad o problema, nu avem cum sa asociem o factura incasarii respective.Ar trebui sa luam fiecare client, sa-i devalidam (stergem spune Saga) toate corelatiile dintre plati si facturi (asta nu inseamna ca se sterg inregistrarile contabile referitoare la plati, se "sterg" doar corelatiile) si sa refacem de mana toata situatia (verificam sa avem facturi etc...).
(daca e o continuare a celuilalt topic...eu as lua in considerare si recomandarea Administrator...evident cu respectarea "Preluare Solduri de la Terti".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Listare Avize

#13 Mesaj de tomac »

Nu prea se poate. Nu ai cum să determini logic, din informațiile existente în baza de date, cărui client îi aparține încasarea. Să muți de pe un analitic pe altul sau de pe un cont pe altul, se poate, dar dintr-un sintetic să creezi n analitice, deja e aproape imposibil.
Adică, poți dar există riscuri.
Încearcă totuși așa:
1. fă o salvare obligatoriu, pentru că dacă merge ceva rău să poți restaura datele
2. intră la Administrare - Întreținere BD și selectează pagina "Avansat"
3. în caseta ce apare în pagina avansat scrie comanda de mai jos, urmată de apăsarea tastei ENTER:

UPDATE registru SET cont_c="4111"+ALLTRIM(cod), id_cont_c="4111"+ALLTRIM(cod) WHERE INLIST(LEFT(cont_d,3),"512","531") AND LEFT(ALLTRIM(cont_c),4)="4111"

sau copiază comanda și lipește-o cu CTRL+V în caseta din pagina avansat.
Va funcționa pentru orice încasare prin casă sau bancă, fie în lei fie în valută și care a fost asociată unui client.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: Listare Avize

#14 Mesaj de ghetii101 »

La operatii/transferuri, cand vreau sa listez avizul, cu toate ca este corect selectata imprimanta, trece mai intai prin pdf, solicita destinatia pt. salvare, dupa care pot lista de unde a fost salvat, deci nu mai listeaza direct. Pt. nir sau bon transfer este ok, intampin numai pt aviz- din fereastra "operatii/transferuri".
Mai intreb ceva, chiar daca nu este subiectul acesta, insa ar fi de aceeasi natura:formularul de balanta de verificare are pt. semnaturi rubricile "intocmit" si "conducator compartiment financiar contabil", deci apare "intocmit" in loc de "director general"-cum era cam pana anul trecut.
Am constatat acestea de ceva vreme, insa speram ca se va revine printr-o noua actualizare.
E numai la mine asa? Ce pot face?

Multumesc foarte mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Listare Avize

#15 Mesaj de balazse »

1. Inainte de listare selecteaza imprimanta pe care doresti sa listezi.
2. S-a modificat la toata lumea, ramane asa.

Scrie răspuns