Listare Avize

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: Listare Avize

#16 Mesaj de ghetii101 »

multumesc mult,
am spus ca e corect selectata imprimanta, este si implicita si cu toate astea de fiecare data verific, insa duce in pdf, numai pt aviz

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Listare Avize

#17 Mesaj de balazse »

Trimite un e-mail echipei Saga cu o salvare de baza de date poate ei iti pot oferii mai multe informatii daca verifica informatiile.

kovacsz945
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2017 4:24 pm

Re:

#18 Mesaj de kovacsz945 »

Buna tomac

Conform celor de mai jos exista posibilitatea de a avea 2 sau mai multet tipuri de formulare avize preconfigurabile, tot asa cum exista Fact, Fact 1, Fact 2. Am vazut ca fiecare poate fi redenumit, dar astfel nu poti adauga un nou tip de formular.
tomac scrie:Era o problema mai veche la unele societati create anterior nu se adauga formularul de avize.
Pentru a rezolva o astfel de problema iata ce trebuie facut:
1.Intrati in societatea la care nu exista forumarul aviz
2.Selectati din meniul Administrare optiunea "Intretinere BD"
3.Faceti o salvare de siguranta a datelor
4.In ecranul de "Intretinere BD" selectati pagina avansat si dati click in zona mare de text
4.In acea zona introduceti comenzile de mai jos urmate de apasarea tastei ENTER

Use ffact
APPEND FROM .\CLONA\ffact.dbf FOR tip=2

ATENTIE!!!! Comenzile trebuie scrise pe rind exact asa cum sunt scrise mai sus.

Dupa ce dati aceste comenzi, iesiti din "Intretinere BD" intrati pe Operatii - Iesiri, pozitionati-va pe un aviz si apasati tiparire si selectati din lista formularelor "Formular aviz 1" care ar trebui sa existe acolo daca s-a respectat ceea ce am scris anterior. Bifati optiunea "Tiparire fara formular" si alegeti "Vizualizare" - in mod normal acum trebuie ca pe ecran sa va apara formularul de aviz.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Listare Avize

#19 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandum375
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 17, 2017 3:41 pm

Re: Listare Avize

#20 Mesaj de sandum375 »

Buna ziua ! Se poate sa-mi preia automat pe aviz ,la delegat, numele agentului si mijlocul de transport selectate initial (dupa numele firmei , data ...etc) ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Listare Avize

#21 Mesaj de balazse »

Daca la "fisiere" -> "agent" introduci persoana in cauza, la "operatii" -> "iesiri" -> alegi la "agent" alegi persoana in cauza, iar la "tiparire" -> pui bifa la "primitor", atunci o sa iti apara datele pe document.

Scrie răspuns