asigurare profesionala exp contabil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

asigurare profesionala exp contabil

#1 Mesaj de davidf827 »

Stimati colegi, poate cineva sa-mi spuna daca a fost despagubit de asigurare (evident, avand polita de asig valabila) in caz de dauna? Si daca da, pentru ce anume v-au despagubit?
Azi am aflat cu stupoare ca desi in conditii de asigurare spune clar ca sunt asigurata in caz de prejudiciu adus clientului "prin neexecutarea sau executarea cu necorespunzatoare a obligatiilor asumate prin contract...", societatea de asigurari nu despagubeste amenzile primite de societatea client si imputate noua, expertilor contabili.
Pai vin si va intreb: o colega nu a depus un 394, a luat 12.000 lei amenda. Clientul i-a imputat ei suma,pentru ca nu si-a indeplinit obligatiile din contract (avea obligatia depunerii in timp). Asta este clar neindeplinirea obligatiei contractuale. Cand s-a dus la soc de asigurare, i s-a spus clar ca dansii nu asigura si amenzile.
Noi, in derularea profesiei noastre, prejudiciile pe care le putem cauza sunt :
1. Cum s-a intamplat mai sus, nu a depus in timp si a primit amenda sau
2. Calculam gresit un impozit pe profit, vine control ANAF, stabileste suma corecta la care adauga accesorii. Evident, clientul se va introarce impotriva noastra, ca prestator.
Ca prestator, asigurat, nu e firesc sa merg la asigurare sa solicit plata ?
Daca aceste riscuri nu le acopera polita, atunci de ce o mai facem? Ce riscuri exacte acopera polita??? Ce inseamna exact sintagma "neexecutarea sau executarea cu necorespunzatoare a obligatiilor asumate prin contract"???
Va rog mult, voi sunteti asigurati? Ati fost despagubiti vreodata? Daca da, ce evenimente exacte v-au despagubit? Ce companie ? Multumesc ! Astept rasp urgent va rog.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: asigurare profesionala exp contabil

#2 Mesaj de serbanm815 »

Din cele relatate de dv. inteleg ca firma a luat amenda , nu contabilul .
In acest caz firma de asigurari nu despagubeste persoana asigurata , ci firma clientului,
ceea ce nu se poate .
In opinia mea , clientul trebuie sa ceara daune in instanta contabilului si daca are castig
de cauza , atunci contabilul e bun de plata ( prin hotarare judecatoreasca ) si se poate
adresa firmei de asigurari sa-l despagubeasca sau sa plateasca in contul lui , in limita
sumei pt.care a facut asigurarea .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: asigurare profesionala exp contabil

#3 Mesaj de balazse »

Si neaparat trebuie sa se ajunga la instanta?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: asigurare profesionala exp contabil

#4 Mesaj de gramac921 »

Am eu un caz acum la Generali Asigurari ( o amenda luata de 500 lei pt o declaratie 100 nedepusa ). Amenda luata pe firma .
In clauzele politei scrie clar ca NU se despagubesc amenzile luate de asigurat , CU EXCEPTIA cazurilor cand amenzile sunt luate de beneficiarii clientilor cu care asiguratul are incheiate contract de prestari servicii .
Am deschis dosar de dauna si astept raspunsul lor .
Va tin la curent . :)

chirilat203
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 12, 2017 3:56 pm

Re: asigurare profesionala exp contabil

#5 Mesaj de chirilat203 »

Cum s-a finalizat dauna la Generali?

Scrie răspuns