Servicii intracomunitare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neaguf166
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 24, 2013 5:24 pm

Re: Servicii intracomunitare

#16 Mesaj de neaguf166 »

Cum procedati cu procesele de compensare ati reusit sa luati legatura cu cineva de la Uber ? cine le semneaza ?

neaguf166
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 24, 2013 5:24 pm

Re: Servicii intracomunitare

#17 Mesaj de neaguf166 »

Buna ,va rog sa imi spuneti si mie cum procedati cu procesele verbale de compensari pentru uber?
Se semneaza de UBER ? se depun la BNR , se pot trimite prin posta ? Exista un termen limita?
Multumesc.

morariue758
Mesaje: 9
Membru din: Vin Mar 16, 2012 3:27 pm

Re: Servicii intracomunitare

#18 Mesaj de morariue758 »

1.Desi societatea mea este micro (impozit pe venit) este platitoare de TVA. In parteneriatul cu TAXIFY, imi sunt emise facturi in numele firmei mele de catre TAXIFY pt clientii din Romania, fara TVA, este corect? Cum inregistrez aceste facturi?
2. Mai primesc 1 factura de la TAXIFY ca si furnizor servicii app cu TVA 20% aceasta trebuie declarata la BNR? In decontul de TVA apare inregistrata compensarea cu
3. Mai primesc si facturi emise pt reduceri comercale 15% (comisionul lor la care au renuntat ) si factura pt bonusul acordat de ei pe cursa finalizata cu TVA =0, in care destinatar este TAXIFY (client), emise tot de ei in numele firmei mele !!!! este corect?
Va rog sa ma ajutati urgent cu inregistrarile contabile si sa-mi ziceti ce facturi se inregistreaza in decontul de TVA. Cum declar la BNR compensarea cu TAXIFY?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Servicii intracomunitare

#19 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns