Comenzi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popoviciud598
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 16, 2017 10:02 am

Re: Comenzi

#16 Mesaj de popoviciud598 »

balazse scrie:Exista doua locuri la "iesiri" cu denumirea de "informatii suplimentare".
La care faci referire?

Ma refer la zona de sus unde apare "informatii suplimenatare" atat la comenzi cat si la facturi/iesiri. Informatia suplimenatara a comenzii nu se transfera in factura.
Ma intereseaza mult ca acea informatie sa ajunga si pe factura, sa nu trebuiasca sa dau copy-paste manual din comanda in factura. Stie careva solutia?

Informatia suplimentara individuala pe articole din comanda -> factura se transfera ok.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comenzi

#17 Mesaj de balazse »

Ai contactat echipa Saga in acest sens? pana la urma doar ei pot oferi un raspuns exact.
Sa ne zici si nou rezultatul.

antala88
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 21, 2015 1:02 pm
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi

#18 Mesaj de antala88 »

Salutare! In speranta ca voi v-ati rezolvat problemele, am si eu una la fel de interesanta!
Asadar, suntem o firma care, cu preponderenta, livram servicii. De exemplu, pentru un contract de antrepriza generala, facturarea se face in baza a 4 situatii de lucrari, dar numarul poate sa se modifice in functie de situatia din teren. In fiecare situatie de lucrari sunt cuprinse diverse servicii de manopera, transport, avizari, inclusiv materiale. In principiu, la crearea comenzii, cantitatea va fi de 1 bucata la pretul unitar egal cu valoarea contractului. In momentul in care asociez comanda cu factura emisa, imi inchide comanda automat la validare, dar doar cantitativ. Cum pot sa fac facturare partiala aferenta comenzii respective? Sau cum imi sugerati sa creez comanda?

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Comenzi

#19 Mesaj de gheorghei642 »

Corect, este prestare ( nu livrare) de servicii si, in aceasta situatie, recomandat ar fi sa folositi " Iesiri " iar la detalii cu " Nedefinit " >>> denumirea serviciului: Prestari de servicii cf.Contract.... situatie de lucrari si proces verbal de receptie (corespunzator stadiului de executie - 10%.......100%). Contul de venituri 704. Concomitent, folosind " Bonuri de consum " cu " Selectie rapida " incarcati materialele auxiliare consumate efectiv la executarea lucrarii.

antala88
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 21, 2015 1:02 pm
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi

#20 Mesaj de antala88 »

Asa procedam acum. Dar e putin cam greu de tinut evidenta... Era interesant daca reuseam sa utilizam optiunea de comenzi din Saga. Pentru productie e ok. M-am mai gandit la o varianta: sa modific comanda la fiecare facturare si sa creez pozitie in comanda egala cu valoarea facturarii, iar din pozitia initiala sa scad valoarea facturata. La final imi rezulta un numar de pozitii in comanda egal cu nr facturilor. Prea complicat.

antala88
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 21, 2015 1:02 pm
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi

#21 Mesaj de antala88 »

Revin dupa un an cu aceasi speță.
M-am mai jucat prin comenzi si am adoptat alta procedura. In schimb am o alta problema.

De exemplu: Incarc comanda in fereastra superioara, apoi in fereastra mediana denumirea seviciului (ex.:Instalare sistem supraveghere) la valoarea negociata. Acest serviciu este defalcat in 2 parti distincte: materiale si manopera. In fereastra inferioara incarc toate materialele. De manopera tin cont valoric. Dupa ce fac facturarea si asociez cu comanda, valoarea stocului ramane neschimbata. Adica materiale nu pleaca din stoc. Daca intocmesc si un bon de consum si asociez cu numarul comenzii, materialele nu se transpun in consumurile comenzii asociate, dar se descarca din stoc.
Nu gasesc o solutie rapida de a descarca stocul si de a asocia materialele unei comenzi fara a face acest lucru de 2 ori (o data in bonuri de consum pentru descarcarea din stoc si a doua oara in comenzi in consumuri aferente comenzii)
Poate intervin cei de la Saga cu o rezolvare sau o transpunere mai rapida a consumurilor pe comenzi cu descarcarea automata din stocuri la inchiderea comenzii.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Comenzi

#22 Mesaj de septimiuv »

Ce tip de articol vinzi?

antala88
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 21, 2015 1:02 pm
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi

#23 Mesaj de antala88 »

Servicii

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Comenzi

#24 Mesaj de septimiuv »

Servicii nedefinit sau servicii articol cu tipul „servicii vândute”?

antala88
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 21, 2015 1:02 pm
Localitate: Timisoara

Re: Comenzi

#25 Mesaj de antala88 »

servicii nedefinit cont 704

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Comenzi

#26 Mesaj de septimiuv »

Crează un articol cu tipul servicii vândute și asociază-i rețetă.

duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Re: Comenzi

#27 Mesaj de duicum124 »

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se pot scadea materialele auxiliare si materiile prime folosite la realizarea unui produs prin utilizarea meniului de Comenzi din Saga.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comenzi

#28 Mesaj de balazse »

In partea de mijloc introduci produsul finit, pe care doresti sa il produci, iar in partea de jos introduci materiile prime si auxiliare pe care le consumi.
Cand doresti te pozitionezi pe produsul respectiv si apesi pe butonul "generare bon de productie", unde vei confirma ca doresti sa importi si consumul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Comenzi

#29 Mesaj de tomac »

Ecranul comenzi nu modifică stocul. Impactul din comenzi este că apar ca rezervate eventual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns