vizualizare/printare decizie incetare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
catanas440
Mesaje: 268
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

vizualizare/printare decizie incetare

#1 Mesaj de catanas440 »

Am inregistrat incetarea unui salariat...dar nu mai pot vizualiza/printa decizia de incetare...
Imi apare doar act aditional de modificare contract...va rog frumos...unde gresesc?
Mentionez ca nu am mai avut aceasta problema pana acum

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#2 Mesaj de balazse »

La "istoric salariat" te pozitionezi pe randul cu incetarea (si nu pe un rand de modificare salar) si apesi pe "act aditional/decizie incetare".

catanas440
Mesaje: 268
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#3 Mesaj de catanas440 »

Neatza! asa am facut...cum fac mereu....si nu vrea

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#4 Mesaj de aurel211252 »

Vezi la "Istoric",daca data incetare corespunde cu ce apare acolo.E posibil sa apara data consemnarii si atunci face"figuri"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#5 Mesaj de tobosv790 »

E posibil ca pe aceeasi linie din"istoric"sa fie cuprinse doua modificari. Si atunci programul se "deruteaza". Ai grija ca fiecare rand sa cuprinda o singura modificare. Pentru corectie introdu manual cu "Adaug,Modifica,etc". Am patit si eu si asa am rezolvat la sugestia celor de la firma si a lui TomaC.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#6 Mesaj de stefi »

Deci in cazul incetarii unui contract de munca se procedeaza astfel:
1. se intra in reg.evidenta salariati unde se adauga un rand, de ex. daca contractul se sfarseste la finalul lunii se pune la data consemnarii 30 sau 31 si la fel la data sfarsit contract 30 sau 31 SAU se intra pe modificare la salariatul respectiv si pe schimba data consemnarii 30 sau 31 si data sfarsit contract 30 sau 31?
2. din istoric salariat se listeaza decizia de incetare
3. in state salarii se va da actualizare date si salariatul nu va mai aprea
4. in revisal se declara chiar in ultima zi a lunii cu data consemnarii si data incetarii 30 sau 31, dupa caz.. se intra la salariati=incetare contract=data sfarsit contract si se trimite la ITM
V-as ruga niste lamuriri, nu sunt familiarizata cu aceste lucruri, firma are un singur angajat si nu va mai angaja altul, insa pana cand va recupera tva extern pt. 2017, adica inca un an va continua sa aiba activa firma, dupa care se gandeste sa o lichideze.
Multumesc mult!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#7 Mesaj de herganiec »

mergeti ->la Fisiere ->Salariati
va pozitionati pe salariatul in cauza, completati ultima zi de lucru (la Data iesire jos)
apoi
mergeti la state de plata, adaugati luna iunie(curenta presupun). Progrsmul face calcuelele cum trebuie pt cel in cauza pentru luna respectiva.
acum partea cu ITM
mergeti ->la Fisiere ->Salariati
jos la -> registru evidenta salariati-> la persoana resepctiva completati <Data consemnarii>(prima coloana) cu data ultimei zi de lucru
apoi la finalul randului veti completa coloana <Stare curenta>, temei legal, fata incetarii (data ultimei zi de lucru).
apasati butonul <copiere date>
Apoi puteti lista tot ce aveti nevoie.(raport salariat, adeverinta vechime,etc)

Intrati pe revisal (de la ITM) si validati fisierul generat de Saga (in C:\TEMP\REVSAL .xml) si se face fisier.rvs care il transmiteti la ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: vizualizare/printare decizie incetare

#8 Mesaj de stefi »

Va multumesc mult pt.indicatii.
In programul Revisal, incetarea contractului se face intrand in meniul "contracte" , ca si atunci cand se face modificare de salariu?
Multumesc!

Scrie răspuns