regim TVA teren construibil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

regim TVA teren construibil

#1 Mesaj de ionescua921 »

Buna ziua! O societate platitoare de TVA vinde in 2016 unei alte societati platitoare de TVA un teren construibil. Se aplica regimul de taxare normal sau cel simplificat (taxare inversa) ? Pentru ca art. 131, punctl g) din cod fiscal spune asa : "..terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii sau prin optiune." Ma gandesc ca modificarea vine pentru terenurile care au fost taxabile si inainte de 2016. Sau poate interpretez gresit.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: regim TVA teren construibil

#2 Mesaj de tomac »

Subliniază și mai departe "sau prin opțiune" adică opțiunea de a taxa o operațiune scutită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: regim TVA teren construibil

#3 Mesaj de ionescua921 »

Am subliniat ce era legat de speta enuntata, prin "efectul legii" eu intelegand obligatoriu (nu optional). Adica obligatoriu trebuie sa aplic taxare la vanzarea unui teren construibil, dar nu stiu daca normala sau inversa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: regim TVA teren construibil

#4 Mesaj de tomac »

Mai citește odată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: regim TVA teren construibil

#5 Mesaj de ionescua921 »

Eu atat stiu sa citesc, daca stiam mai bine, nu mai ceream ajutorul:
- face parte terenul construibil din "terenurile de orice fel"? Da!
- este livrarea de teren construibil taxabila prin efectul legii? Da!
- "sau prin optiune" se refera la celelalte terenuri.
Deci unde aplicam sistemul simplificat de taxare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: regim TVA teren construibil

#6 Mesaj de tomac »

Nu citești corect. Textul este "pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii sau prin optiune"
Livrarea poate fi taxabilă prin efectul legii sau prin opțiune. Adică vorbim de acele terenuri care sunt livrate și pentru care s-ar datora TVA fie că obligă legea (nu li se aplică vreo scutire) fie că eu vreau să le taxez notificând ANAF că am optat pentru taxarea lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ganeam951
Mesaje: 481
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: regim TVA teren construibil

#7 Mesaj de ganeam951 »

Multumesc.
Am citit si rascitit, am cautat in legislatie, dar tot nu m-am lamurit 100% .
1.Mai are sau nu relevanta de la cine am achizitionat?
2.Facturez cu taxare inversa sau cu tva? In principiu, nu s-ar opta pt facturare cu tva.
As ruga sa ma ajute cineva cu raspunsuri concrete. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: regim TVA teren construibil

#8 Mesaj de tomac »

1.Nu. Nu a avut niciodată relevanță de la cine ai cumpărat ci dacă ai dedus TVA sau nu la achiziție.
2.Depinde. Dacă beneficiarul e plătitor de TVA se poate opta pentru taxarea vânzării și s-ar taxa operațiunea dar cum există și o măsură de simplificare s-ar aplica taxarea inversă. Dacă beneficiarul nu e plătitor de TVA nu se poate aplica taxarea inversă și apar două situații distincte:
- facturez fără TVA operațiunea fiind una fără drept de deducere, dar în acest caz dacă am dedus ceva legat de bunul imobil respectiv trebuie să fac ajustarea taxei deduse, dacă e cazul
- optez pentru taxarea operațiunii caz în care facturez cu TVA și nu mai fac nici o ajustare a TVA dedus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ganeam951
Mesaje: 481
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: regim TVA teren construibil

#9 Mesaj de ganeam951 »

Multumesc.
Eu am specificat initial ca am achizitionat de la persoana fizica. Deci nu am dedus tva la achizitie. Are relevanta acest aspect si in 2017?Nu am gasit articolul care sa specifice acest lucru.

halepi
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 06, 2015 3:40 pm

Re: regim TVA teren construibil

#10 Mesaj de halepi »

Bună ziua! Am și eu o situație de genul : firma a cumpărat un teren în 2001 de la o persoana juridica, iar astăzi s a vândut unei persoane fizice. S a făcut factura cu TVA, este corect?
Am făcut ieșirea din ieșiri, am făcut și vanzarea din imobilizari, iar la final în balanta contul 2111 are -24500 în debit. Unde trebuie dusa aceasta suma?
Va rog fără răspunsuri neconcrete, sunt la început și nu știu cum sa procedez. Mulțumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: regim TVA teren construibil

#11 Mesaj de tomac »

1. Da.
2. Sold negativ înseamnă că e scăzut de 2 ori. Cel mai probabil în ieșiri în loc de cont 7583 s-a folosit, eronat, 2111.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns