Spor de noapte

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
istraten557
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:13 am

Spor de noapte

#1 Mesaj de istraten557 »

Buna ziua,

ma poate ajuta cineva, pleasee? :-)
Cum introduc sporul de noapte de 25%? Daca il introduc la Sporuri permanente, imi calculeaza 25% la intregul salar de 1250 lei. Mentionez ca eu vreau doar sa il declar in Revisal, statul de plata il face serviciul extern de contabilitate. Eu as vrea doar sa il declar in Revisal, avand in vedere ca este un spor permanent - se lucreaza 24h cu 48h.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor de noapte

#2 Mesaj de herganiec »

sporul de noapte este spor permanent se declara la ITM si se configureaza in Saga la Administrare-Configurare Salarii - Sporuri.
il adaugati acolo si il configurati la ce doriti sa se aplice (adica la orele de noapte din partea dreapta).
APoi intrati la Fisiere-Salariati si il adaugati ca spor permanent.
Cand faceti statul de plata pe luna X si ati completat ore de noapte la vreun salariat (completati la partea de detalii din dreapta orele si 25%) si face restul programul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

istraten557
Mesaje: 19
Membru din: Mie Iul 01, 2015 10:13 am

Re: Spor de noapte

#3 Mesaj de istraten557 »

Multumesc!
Am facut cum m-ati sfatuit, insa la raport salariat la sporuri imi apare 313 lei, adica la intregul salar imi calculeaza 25%. Este corect asa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spor de noapte

#4 Mesaj de tomac »

Nu aveți de ce să declarați sporul de noapte în REVISAL. În REVISAL se declară numai sporurile cu caracter permanent prevăzute de contractul de muncă. Și care au bază de calcul fixă. Dacă salariații au un număr variabil de ore de noapte nu aveți cum să le acordați un spor permanent
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: Spor de noapte

#5 Mesaj de velicif »

Buna ziua,
Pentru cei care au spor de noapte permanent, pentru ca lucreaza numai noaptea, cum se configureaza, in asa fel incat sa imi apara cat mai clar pe statul de plata si sa nu fie nevoie sa bag lunar manual orele de noapte la fiecare salariat, mai ales ca sunt fix orele din luna, nu mai putine. Am trecut in Configurari salarii/ spor noapte 25% si am bifat se aplica la Salariul de baza. In acest fel imi apare pe stat la sporuri permanente adunat cu sporul de weekend de 1%. Este ok asa? Ma tem sa nu fie probleme la ITM. Daca bag manual orele de noapte la detalii cu 25%, nu-mi mai apare ca spor evidentiat separat, ci doar adaugat la orele de noapte. Care varianta este mai buna? Multumesc

puscaso
Mesaje: 24
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: Spor de noapte

#6 Mesaj de puscaso »

Cum se calculeaza sporul de noapte ?
25% din salariul de baza indiferent de numarul de ore de noapte lucrate
sau
25% din suma aferenta numarului de ore de noapte lucrate ?
Cei de la ITM au spus ca este corecta prima varianta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor de noapte

#7 Mesaj de herganiec »

Conform art. 126 din Codul muncii salariatii de noapte beneficiaza:

a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Astfel, confom acestor prevederi salariatii beneficiaza de un spor de 25 % din salariul de baza pentru munca prestata in timpul noptii, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns