eroare declaratii ANAF

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mireal699
Mesaje: 64
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

eroare declaratii ANAF

#1 Mesaj de mireal699 »

Am descaracat actualizarea Declaratii ANAF si am pierdut toate datele. Am intrebat la service SAGA si mi-au raspuns sa adaug executabilul extensiei DECLARATII ANAF. Recunosc, nu sunt o experta in IT si nu stiu cum sa procedez Va multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#2 Mesaj de tomac »

Ce date ați pierdut? Să ne lămurim. Datele din SAGA, datele din calendar, data nașterii? Ce date? În ce sens le-ați pierdut? La ce excepții? Nu cred că vi s-a spus doar atât.
Învățați să descrieți corect problema pe care o aveți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mireal699
Mesaje: 64
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

Re: eroare declaratii ANAF

#3 Mesaj de mireal699 »

Am pierdut Declaratiile ANAF, nu datele din SAGA., nu le regasesc, nici pe desktop, nici in My Computer, nici in Recycle Bin, sigur, ele sunt salvate in C, dar nu mai apare extensia programului pentru a trimite mai multe odata

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#4 Mesaj de tomac »

Intrați în SAGA meniul Diverse opțiunea "Declarații ANAF"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mireal699
Mesaje: 64
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

Re: eroare declaratii ANAF

#5 Mesaj de mireal699 »

Am facut de la inceput acesta operstiune, dar nu se deschide nimic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#6 Mesaj de tomac »

Reinstalați programul de declarații și adăugați-l la lista de excepții a antivirusului. probabil aveți AVAST. E un antivirus ce produce multe alarme false. Eu am renunțat la a mai prelungi licența la ei după 4 ani. Oricând vă recomand Bitdefender Antivirus Free (fără firewall - adică nu recomand soluția aia cu total protection pentru că pune aiurea regulile.
Pentru AVAST (și mai nou AVG că sunt deja în aceiași curte) rezolvarea e adăugarea la excepții. vedeți aici cum se adaugă un program la excepții https://www.avastantivirus.ro/blog/fals ... abilitate/
Din folderul în care e instalat programul de declarații selectați folderul System și de acolo executabilul sau adăugați pur și simplu tot folderul la excepții.
Puteți scana oricând online fișierul pentru a vă convinge că e curat. O scanare on-line pe virustotal.com site ce oferă scanare de la mai mult de 40 de programe antivirus arată că e ok. Culmea, inclusiv scanare cu VAG și AVAST.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare declaratii ANAF

#7 Mesaj de tobosv790 »

Pentru a lista formularul de bilant pe anul 2016 din modulul "Declaratii ANAF" am observat urmatoarele: daca merg la "Diverse-Declaratii ANAF" si apas semnul sageata din dreapta sus ("Deschide declaratie") mi se deschide .PDF-ul formularelor de la bilant. De aici vreau sa listez bilantul semnat si validat dupa depunerea acestuia. INSA am constatat ca imi deschide si deci pot lista formularul NEVALIDAT chiar daca acesta este semnat si are, bineinteles,atasat si fisierul .ZIP (cu raport asociati/administrator si declaratia administratorului).Este in regula chestia asta?

PS: Am observat asta, bineinteles,dupa ce o doamna"insistenta" de la o banca m-a facut atent ca i-am trimis bilantul nevalidat. L-am listat pana la urma pe cel validat din folderul unde sunt "depozitate" toate declaratiile. Nu-i problema. Am vrut doar sa va spun chestia asta ca sa nu aveti parte de aceleasi "rugaminti bancare" insistente in cazuri similare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#8 Mesaj de tomac »

Dați click dreapta și alegeți deschide folderul declarației. Verificați ca în acel folder să fie formularul validat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare declaratii ANAF

#9 Mesaj de tobosv790 »

Asa am facut chiar acum. Dau click dreapta pe randul cu bilantul. Apoi daca dau:"deschide folderul declaratiei"ajung la formularul validat. Daca insa dau chiar si de aici "deschide declaratia" imi deschide formularul nevalidat.Poate asa trebuie sa fie :?:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#10 Mesaj de tomac »

Cele două sunt în același folder?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare declaratii ANAF

#11 Mesaj de tobosv790 »

Bineînțeles. Nu TEMP. Am făcut eu un folder:"PDF -uri din saga" pe aceeași partitie a hard disk ului unde este instalat programul (E). Calea am stabilit-o pe la "întreținere BD". Nu mă deranjează prea tare. Dar e curios.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#12 Mesaj de tomac »

Mutați formularul nevalidat de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare declaratii ANAF

#13 Mesaj de tobosv790 »

Nu exista formulare nevalidate acolo.
Astazi am facut si am depus MANUAL un bilant. Apoi am mutat toate fisierele in folderul recunoscut de extensie, care in prealabil era gol. Face la fel. Probabil ca programul stie sa deschida formularul pe care scrie "nevalidat' cand intru pe acolo desi,repet, are semnatura electronica si are fisierul zip.Decat ca scrie"nevalidat"pe el. Daca il vrea vreo banca trebuie sa il listez direct din folder nu prin intermediul extensiei.
As fi curios daca se mai intampla la cineva fenomenul asta? Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26047
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare declaratii ANAF

#14 Mesaj de tomac »

De curios: când s-a generat PDF-ul era deschis programul declarații ANAF? Dacă da, la următoarea firmă, generați pdf-ul fără a fi programul deschis. Puneți pdf-ul validat în folderul dorit și apoi verificați dacă vă mai face asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: eroare declaratii ANAF

#15 Mesaj de tobosv790 »

Idem. Am restartat si calculatorul înainte ca nu cumva extensia să fie deschisă independent fără să îmi dau seama. Asta e! Decât la bilanțuri cred ca e problema asta. Dar acum le-am depus. Pana in Iunie mai e. Asta să fie problema si să fie bine in rest...

Scrie răspuns