refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#1 Mesaj de vlade453 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati la o speta pe care o am.
Daca noi trebuie sa platim un bilet de avion pentru un partener din afara UE, cum refacturez eu catre el ca sa imi recuperez banii?
Factura este in valaore de 1000 RON, nu are TVA. Eu facturez tot fara TVA aceeasi valoare?
Conform carui articol din codul fiscal scriu ca refacturez?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#2 Mesaj de tomac »

Faceți-i o facturăm de decontare nu factură normală. Nu intră în decont și nici în 390, nici pe cheltuieli sau pe venituri.
Plata efectuată în contul său o înregistrați prin 461 și când vă dă banii îi scădeți tot de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#3 Mesaj de vlade453 »

Eu primesc 2 facturi de la 2 furnizori, cu TVA 20% si 9% (cazare si transport) si scutit cu drept de deducere fiind bilet avion. Aceste facturi sunt emise pe numele firmei noastre pentru un angajat al clientului din afara UE.
Va trebui sa facturez clientului care nu e din uniune. Voi factura toata suma scrisa pe acele facturi (inclusiv TVA), in dolari la cursul valabil la emiterea celor doua facturi primite sau la cursul valabil la data emiterii facturii?
Factura a fost emisa catre noi initial, eu nu vreau sa imi deduc nimic, nici cheltuiala, nici TVA, pentru ca nu am dreptul, nefiind pentru angajatii firmei mele.
Va trebui sa declar aceste facturi primite in declaratia 394?

Ce inseamna factura de decontare? Ma puteti ajuta sa imi spuneti ce trebuie sa scriu exact.
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#4 Mesaj de tomac »

Dacă se și emite factură către dvs, nu e doar o simplă plată, atunci emiteți factura cu TVA pentru refacturarea cheltuielilor.
Factura de decontare apare atunci când pentru cazare și biletul de avion era emisă o factură pe numele firmei partenerului extern dar era plătită de dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#5 Mesaj de vlade453 »

Eu primesc factura cu TVA pentru cazare si scutit cu drept de deducere pentru bilete avion.
Firma catre care trebuie sa refacturez este din afara uniunii europene.
Trebuie sa refacturez cu tot cu TVA? sau trebuie sa evidentiez facturile cu baza si TVA separat?
Nu pot include valoarea intregii facturi in baza facturii emise catre firma din afara UE?
Eu oricum nu deduc TVA-ul, as vrea sa trec facturile primite pe contul 462, cu tot cu TVA si la refacturare tot un 462 sa folosesc.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#6 Mesaj de tomac »

Se poate aplica structura de comisionar. Vedeți codul fiscal . Iată ce spun normele de aplicare:
(4) În cazul refacturării de cheltuieli, se aplică structura de comisionar conform prevederilor pct. 7 alin. (4) sau, după caz, ale pct. 8 alin. (3). Totuși, structura de comisionar nu se aplică în situația în care se aplică prevederile pct. 30 alin. (4) și (5), respectiv dacă sunt cheltuieli cu impozite și taxe sau sunt cheltuieli accesorii, care cad în sarcina furnizorului/prestatorului în legătură cu operațiunile pe care le-a realizat, fiind recuperate de la client.

(5) Se consideră că are loc o refacturare de cheltuieli, în sensul alin. (4), atunci când sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiții:
a) persoana impozabilă urmărește doar recuperarea contravalorii unor achiziții de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele său, dar în contul altei persoane;
b) persoana impozabilă nu recuperează mai mult decât cheltuiala efectuată.
...
și un exemplu tot din norme
Exemplul nr. 3: Societatea A din Franța își trimite angajații în România pentru negocierea unor contracte cu parteneri din România. Conform înțelegerii dintre părți, facturile pentru cazare, transport local și alte cheltuieli efectuate pentru angajații trimiși din Franța vor fi emise către partenerii din România, aceștia urmând să își recupereze sumele achitate prin refacturare către societatea A din Franța. Astfel, serviciile de cazare au locul în România, acolo unde este situat bunul imobil [art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal], și vor fi refacturate prin aplicarea cotei reduse de TVA de 9%, serviciile de transport local de călători au locul în România, acolo unde sunt efectiv prestate [art. 278 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal], și vor fi refacturate prin aplicarea cotei standard de TVA.
În acest caz puteți deduce TVA la facturile de cazare și le refacturați cu TVA - practic se va anula TVA dedus colectând exact cât ați dedus. Biletul de avion se poate refactura fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nebleac
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2011 11:44 am

Re: refacturare bilet de avion pentru partener din afara ue

#7 Mesaj de nebleac »

Buna dimineata!
Am si eu o speta.. firma din Romania are ctr de prestari servicii cu o firma din Sint Maarten, tara constituenta a Regatului Tarilor de Jos, dar autonoma.. avand guvern propriu... pentru a se desfasura ctr o pers din Roamania trebuie sa zboare acolo... am luat bilet pe firma de aici din Romania, dar va trebui sa refacturez pentru recuperarea banilor.. intrebarea mea este cum fac aceasta factura? care ar fi notele contabile? Multumesc!

Scrie răspuns