L factura emisa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

L factura emisa

#1 Mesaj de visani512 »

Ce reprezinta L factura emisa in numele furnizorului si L factura emisa de client.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: L factura emisa

#2 Mesaj de pinteae »

Inseamna operatiunea prin care clientul emite factura in locul furnizorului, din plaja de numere puse la dispozitie de catre furnizor. Intre cele doua parti se stabileste o procedura in acest sens.
Echipa SAGA a prevezut un tip de document pentru astfel de operatiuni.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: L factura emisa

#3 Mesaj de balazse »

De exemplu, sunt furnizori care platesc pentru standul plasat in unitatea clientului o chirie, iar furnizorul emite in numele clientului factura de chirie, adica devine el clientul in acest caz.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Am situatia cu L la iesiri, factura emisa de beneficiar in numele persoanei impozabile (clientul factureaza in numele meu)

Am ales L la iesiri, seria si numarul facturii emise de client si ar trebui sa o preia in Cartusul I la pct. 2.3. Nu o ia.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: L factura emisa

#5 Mesaj de tomac »

Ai validat?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Da, mi se valideaza cu succes. Am incercat si cu plaja de numere si fara la Serii si Numere Documente...
Nu vrea sa preia...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: L factura emisa

#7 Mesaj de tomac »

Refă actualizarea. Seriile și numerele trebuie definite în ecranul corespunzător.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Am refacut, pe site scrie ultima actualizare 04.11.2016 eu am facut azi 05.11.2016, dau actualizare de fiecare data cand intru in ecrane. Am setat serii si numere, cu toate ca nu e corect, clientul emite luna asta un numar si luna viitoare imi da cu 500 de numere mai sus... Am dat o plaja de o mie de numere pentru o factura pe luna :lol:

Tot nu vrea... nu e problema, o trec manual dar e pacat, cred ca de aceea e functia L la tip factura...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: L factura emisa

#9 Mesaj de tomac »

ai răbdare.
seriile și numere se declară pentru cele proprii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Asa ar fi normal. Da, nu ma grabesc sa depun, am facut o proba sa vad ce si cum.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Ceva ceva se misca, azi 07.11.2016 s-a actualizat programul dar in privinta spetei, parca tot nu e ce trebuie.

Am setat la Serii si Numere doar plaja de numere ale facturilor pe care eu le emit. Am emis 3 facturi in luna octombrie si o factura a emis-o clientul. In ttoal am 4 facturi la iesiri.

Am ales L la factura emisa de client in numele meu cu seria si numarul dat de client (numar si serie care nu este alocat in plaja de serii si numere din SAGA)

In 394 apare la cartusul I :
pct. 2.1 Plaja de facturi alocate in perioada de raportare: de la seria numarul ... la seria numarul... doar cele pe care le-am setat in SAGA.
pct. 2.2 Numarul total de facturi emise, in perioada de raportare, din plaja de facturi alocate: 3 (am emis doar trei facturi cu serii si numere proprii, setate si in SAGA) dupa care imi face doua randuri:
de la seria... numarul... la seria... numarul... (trei facturi)
de la seria... numarul... la seria... numarul... (factura care este emisa de client in numele meu. Nu ar trebui sa imi genereze la punctul asta si nu ar trebui sa o incadreze aici pentru ca deja am zis ca am 3 facturi emise si deja sunt 4)
pct.2.3. Numarul total de facturi emise, in perioada de raportare, de beneficiari in numele persoanei impozabile: zero (aici ar trebui sa imi treaca 1, logic)
de la seria... numarul... la seria... numarul... (e trecuta seria si numarul facturii emise de client)
Denumire beneficiar trece corect, cod fiscal corect.

Am facut si screenshoturi da` nu pot sa le pun, nu ma lasa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: L factura emisa

#12 Mesaj de tomac »

dă pe mail, la firmă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Am dat, ei nu considera ca e gresit modul in care procedeaza programul.

Cristi, tu ai inteles ce vreau eu?

1. Daca NU am bagat in ecranul Numere si Serii plaja de facturi emise de client in numele meu, e normal sa mi le duca in declaratie la cartusul I pct. 2.2? (la pct. 2.1 nu imi trece plaja de facturi emise de client in numele meu)

2.Daca am factura de tip L la iesiri, in cartusul I la pct. 2.3 e normal sa imi treaca zero facturi dar in schimb sa imi dea numele clientului care a facturat in numele meu, codul lui fiscal si plaja de serii si numere a facturilor emise de client?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: L factura emisa

#14 Mesaj de tomac »

1. Nu ai unde să introduci așa ceva. E imposibil de altfel. Nu poți defini direct plaja de numere alocată de terți în numele tău.
2. Seriile și numerele alocate de terți pentru facturi emise în numele tău nu au ce căuta la 2.1 și 2.2 ci doar la 2.3
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: L factura emisa

#15 Mesaj de balteanuc692 »

Exact. Si totusi, imi duce factura la 2.2 ca plaja si la 2.3 imi trece zero ca numar de facturi...

Scrie răspuns