Prime de asigurare voluntare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floarer371
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 19, 2016 1:54 pm

Prime de asigurare voluntare

#1 Mesaj de floarer371 »

Buna ziua,
Daca societatea a incheiat prime de asigurare voluntare de sanatate pentru angajati , imi puteti spune care sunt inregistrarile contabile si unde anume se introduc in Saga?Adica din venitul impozabil se scade suma de X lei, dupa care se aplica impozitul la ceea ce a ramas? Stiu ca aceste cheltuieli sunt deductibile in suma de 400 euro/asigurat pe an.
Multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Prime de asigurare voluntare

#2 Mesaj de paturcai »

Tot ce pot sa va spun este faptul ca acest lucru - regularizarea despre care spuneti - o faceti fie lunar fie la sfarsitul anului. Inainte vreme chestia asta o facea ANAF.
-Pentru ceea ce platiti dvs la sanatate: (400 EUR/anual)
"Contributia unitatii la fondurile de pensii facultative" 6457 = "Alte datorii sociale" 4381
-Pentru ceea ce plateste salariatul in nume personal nu sunt plati ale societatii deci nu implica in niciun fel societatea.
La fiecare 15 mai anul urmator (pana la acea data), salariatul merge la ANAF si depune declaratia 200 (parca) in care prezinta dovada veniturilor salariale, a impozitului oprit de firma si ANAF-ul ii restituie personal acelui salariat suma retinuta in plus cu titlu de impozit pe venituri din salarii sau asimilate.
-Daca societatea plateste in numele salariatului (salariatul a facut in nume personal o chestie voluntara si doreste ca firma sa plateasca in numele lui aceasta datorie):
427 retineri din salariul angajatului respectiv = 462 (creditor divers caruia ii viram banii in numele angajatului)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Prime de asigurare voluntare

#3 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
va rog frumos sa-mi confirmati un rationament sau sa-mi infirmati
un angajator vrea sa incheie cu un furnizor de servicii medicale abonamente de sanatate in limita a 400 euro anual pentru angajati;
din punct de vedere fiscal este o cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit fiind o cheltuiala cu un venit asimilat salariilor
nota contabila 6457=4381, lunar cu valoarea abonamentului, si implicit plata 4381=5121
salariatul nu plateste impozit pe salarii aferent acestor sume si nici contributii; banuiesc ca va primi un card de la furnizorul de servicii de sanatate;
nu stiu daca trebuie evidentiat acest abonament pe statul de plata si in declaratia 112;
ar putea cineva sa o interpreteze ca o cheltuiala sociala si sa se aplice limita de 5% din fondul de salarii?
va multumesc anticipat pentru raspunsuri

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Prime de asigurare voluntare

#4 Mesaj de marianam80 »

si inca un aspect
daca angajatul isi plateste in nume propriu un abonament de sanatate la un furnizor de servicii medicale poate sa-mi aduca acte si sa-i scad ca deducere din impozitul pe salarii?
ar trebui sa introduc pe stat aceasta deducere?

bularcad
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 01, 2016 11:49 am

Re: Prime de asigurare voluntare

#5 Mesaj de bularcad »

marianam80 scrie:si inca un aspect
daca angajatul isi plateste in nume propriu un abonament de sanatate la un furnizor de servicii medicale poate sa-mi aduca acte si sa-i scad ca deducere din impozitul pe salarii?
ar trebui sa introduc pe stat aceasta deducere?
Am inregistrat suma la retineri, prima data cu plus si apoi cu minus...prima data la venit baza de calcul, iar apoi la salariu net...

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Prime de asigurare voluntare

#6 Mesaj de ioni459 »

Un salariat isi plateste singur la NN o contributie de pensii facultative, si una asigurare voluntara de sanatate.

Intrebari:
1. Deducerea care sa nu depaseasca in lei suma de 400 euro se calculeaza la fiecare? Sau cumulat 400 pensii + 400 asig?
2. Daca plata o face la trimestru, cand se retin sumele pe stat?
3. Cum/unde se inregistreaza in statul de salarii aceste deduceri?


Multumesc!

Scrie răspuns