stergere articole ? schimbare pret articole stoc 0

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
grigorg
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am

stergere articole ? schimbare pret articole stoc 0

#1 Mesaj de grigorg »

se tine gestiunea cantitativ valoric - la un moment dat avem foarte multe articole care au stoc 0 ( se pot sterge articole .. care au avut operatii
intrari - iesiri ... sau se poate modifica pretul de vinzare ...
Am peste 2600 articole din care 600 au stoc 0 ..
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate sterge niciun articol ce a fost utilizat cel putin odata in intrari sau iesiri.
Pretul de vinzare se poate schimba in articole, dar daca nu au stoc e irelevant.
Legat de articole, acestea se pot bloca daca nu se doreste sa fie permisa utilizarea acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#3 Mesaj de hotoiud372 »

Cum se pot bloca articolele de marfa (cu stoc 0)?????
Si eu am aceeasi situatie cu multe pe zero si ma incurca la vinzare pina caut articolu' dorit datorita celor cu aceeasi denumire dar alt pret de achizitie......CUM ???? ...scap de cele zero sau nu le mai utilizez(vind)??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Cum adica "articole cu aceiasi denumire, dar cu pret de achizitie diferit"?
Ati creat articole in functie de pret? Nu era nevoie de asa ceva! Pentru un articol de un anumit tip se creaza un singur cod indiferent de cite preturi de achizitie are.
Blocarea se face in nomenclatorul de articole, bifind optiunea "Blocat" la fiecare articol ce nu se doreste a fi utilizat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#5 Mesaj de hotoiud372 »

Am facut pozitie ptr fiecare articol <aceeasi denumire > dar daca are pret de achizitie diferit am generat alt articol !!! presupun ca asa stia sa faca si sa calculeze corect adaosuL.......??? nu-i era bine asa ???

grigorg
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de grigorg »

Multumesc pentru raspuns.
sa presupunem ca in luna oct. intra " bec " pret achizitie = 5 lei pret de vinzare 6 lei .. se vinde .. factureaza.( toata cantitatea ) In noe. intra acelasi " bec " pret de achizitie 6 lei ...pret de vinzare 7 .. Se poate modifica pretul in articole
dupa ce stocul este zero ... sa nu mai generez articol nou.
Multumesc.

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de hotoiud372 »

Eu in evidenta NU trec si pretul de vinzare intrucit difera de la un client la altu........deci ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

Este ilogic ca la fiecare achizitie a unui articol, daca i se schimba pretul de achizitie sa creezi un cod nou.
Orice program destept stie sa tina evidenta, intern, in functie de metoda de evidenta aleasa (FIFO, LIFO, CMP) - evidenta - miscarilor de stocuri.
Pretul de vinzare, din articole, se poate actualiza apasind butonul "Preturi vinzare":
- in nomenclatorul de articole
- la operarea intrarilor
Acest pret, poate fi introdus in articole si la gestiuni cu ridicata la care se tine evidenta in pret de achizitie pentru a usura completarea datelor.
(Tip: apasind acel buton veti avea o fereastra ce poate fi lasata deschisa, daca operati la mai multe articole schimbare de pret)
Pretul de vinzare este informativ si modificabil in iesiri la gestiunile cu ridicata.
La gestiunile cu amanuntul la care se tine evidenta cantitativ-valoric, pretul de vinzare e obligatoriu si nu se poate schimba decit prin Operatii-Alte operatii cu stocuri - Schimbare pret de vinzare.

Si acum sa rapund punctual:
@grigorg
Da se poate schimba pretul in nomenclatorul de articole. Vezi mai sus cum (butonul "Preturi vinzare")

@hotoiud372
SAGA tine evidenta stocurilor, corect in functie de metoda aleasa. Nu este nevoie sa se creeze coduri diferite pe acelasi articol indiferent de cite preturi de achizite are. Saga le va scadea conform ordinii alese pentru evaluare. Pretul de vinzare, asa cum am aratat anterior nu este obligatoriu a fi completat in nomenclatorul de articole, la gestiunile en-gross, asa ca il completatati sau nu e strict optiunea dvs.Completarea lui in acest caz e optionala si ajuta la generarea facturii de iesire, dar chiar si asa este modificabil si direct in factura (de exemplu: aveti un produs la care ati setat 10 lei pret vinzare fara TVA si generati factura pentru el. Programul va completa la pret unitar valoarea din articole - 10 lei, dar va permite modificarea acesteia daca doriti acest lucru).


O alta observatie legata de stocuri: datele trebuie validate cronologic sau cel putin sa tineti seama de urmatoarea regula: se valideaza initial intrarile si abia apoi se vor valida iesirile de orice fel.
Recomandabil, daca operati in ordine aleatoare si validati asemenea, sa efectuati din Operatii-Alte operatii cu stocuri-Reglari descarcare - o reglare automata a descarcarii stocurilor.
Am vazut multe probleme generate de operatii cum ar fi validare de iesiri fara a se valida intrarea in prealabil si bineinteles ca toate informatiile se dau peste cap in acest caz.
De aceea trebuie respectate reguli minime de lucru cu stocurile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de cretuc97 »

Am preluat stocuri initiale, am creat articole pt ele, dar in alata fima :oops:
E vreo solutie sa transfer datele in firma de care apartin de fapt? Nu am facut alte operatii cu ele ...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Nu mai posta in mai multe locuri.
Incearca sa faci preluare automata. Daca nu merge, atunci, se poate numai prin copierea unor fisiere dintr-ul loc in altul, operatie ce nu se recomanda a fi efectuata fara cunostinte de operare pe calculator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de cretuc97 »

Imi cere calea de preluare automata, si nu stiu de unde s-o iau. Ma puteti ajuta?

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de marisp98 »

Ce trebuie bifat la configurare pentru o gestiune en gross la care voi tine evidenta cantitativ valorica pe articole la pret de cumparare.
Pot vinde la persoane fizice in cazul de mai sus - si daca da atunci voi emite factura pentru fiecare nu doar bon de casa?
Anterior am condus evidenta la respectivul en gros la pret de vanzare cu amanuntul cum pot face trecerea la evidenta marfurilor la pret de cumparare (trebuie sa creez alta societate)?

bazbanelag
Mesaje: 90
Membru din: Lun Iul 30, 2007 12:00 am

#13 Mesaj de bazbanelag »

pt. marsip 98
-nu bifezi nimic.
-daca se leaga casa de marcat la program descarcarile se fac automat.(oricum la acest subiect,vanzari de la o gestiune en gros catre persoane fizice, parerile sunt impartite si variate)

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de marisp98 »

Totusi scrie undeva in lege (sau care lege s-ar referi la asa ceva) ca unitatile cu vanzare en gross nu pot sau pot vinde la persoane fizice, sau la bucata.
Dar referitor la trecerea de la evidenta la pret de vanzare cu amanuntul la pret de achizitie ma poate ajuta cineva?

bazbanelag
Mesaje: 90
Membru din: Lun Iul 30, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de bazbanelag »

Reteaua "METRO" este "en gross" si vinde si la persoane fizice. Cand dai legitimatia te intreaba ce sa treaca la client: societate sau persoana fizica.

Scrie răspuns