stergere articole ? schimbare pret articole stoc 0

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#16 Mesaj de marisp98 »

Excelenta observatie dar METRO conduce evidenta marfii la pret de vanzare iar eu as dori s-o tin la pret de achizitie, oare in acest caz pot sa le mai dau replica cu METRO?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#17 Mesaj de tomac »

De unde stii cum tine evidenta Metro? Poate, intern, tin si ei evidenta in pret de achizitie. Nu inseamna ca afisarea la raft a unui pret de vanzare, inseamna automat ca stocul e evaluat in contabilitatea lor la pret de vanzare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de marisp98 »

Nu pot sustine ca o tine cu siguranta ca Metro tine evidenta la pret de vanzare dar din moment ce la case se factureaza articolele la pretul inscris pe raft si nu operatoarea trece preturile produselor am considerat ca evidenta lor este la pret cu amanuntul sau de vanzare si nicidecum de achizitie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#19 Mesaj de tomac »

Asta nu e relevant defel. Si in SAGA poti tine evidenta in pret de achizitie, iar operatorul, la vanzare, sa nu completeze pretul de vanzare acesta fiind preluat in mod automat din fisierul de articole daca a fost setat acolo in prealabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#20 Mesaj de marisp98 »

Nu stiam de varianta cu setarea pretului la articole si preluarea automata, mersi pentru idee. Totusi mai am o problema:
soldul raportului de gestiune nu corespunde cu soldul marfurilor listat din situatia stocurilor. Situatia apare deoarece in gestiune (in raportul de gestiune) ma incarc la pretul de vanzare (sau la pret de achizitie fiind dep en gross) iar in situatia stocurilor se calculeaza soldul la pretul definit in articole. Care ar fi solutia ca cele doua situatii sa fie egale sau nu-mi poate cere organul de control asa ceva. Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta problema.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#21 Mesaj de tomac »

Raportul de gestiune, ce nu este definit legal ca formular, nu are norme de intocmire si de circulatie intre compartimente si poate fi inlocuit, legal, cu alt document comun pe economie :d, se utilizeaza numai la unitati de comert cu amanuntul (magazine, restaurante, baruri, cafenele...).
Evidenta cantitativ-valorica se tine pe fise de magazie.
Si un alt sfat: la introducerea datelor, acolo unde apare, folositi butonul "Preturi vanzare" ecranul poate ramane deschis deasupra ecranului in care se apeleaza.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#22 Mesaj de paturcai »

marisp98 scrie:Totusi mai am o problema:
soldul raportului de gestiune nu corespunde cu soldul marfurilor listat din situatia stocurilor. Situatia apare deoarece in gestiune (in raportul de gestiune) ma incarc la pretul de vanzare (sau la pret de achizitie fiind dep en gross) iar in situatia stocurilor se calculeaza soldul la pretul definit in articole. Care ar fi solutia ca cele doua situatii sa fie egale sau nu-mi poate cere organul de control asa ceva. Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta problema.
Raportul de gestiune asa cum este el prezentat de SAGA include intr-adevar TOATE gestiunile, deci toate intrarile de marfuri.
Raportul de gestiune, asa cum TomaC explica mai sus, nu este un document obligatoriu, dar care trebuie. Ceea ce nu este obligatoriu intotdeauna trebuie. Asta e regula impusa de cei care verifica.
Raportul de gestiune asa cum a fost el gandit la vremea cand a aparut ideea reprezenta (pentru gestiunile care se tin NUMAI LA PRET DE AMANUNT) o prima faza in verificarea valorica a gestionarului. A ramas ca document in contabilitate tocmai ca gestionarul sa isi verifice intai el si apoi ceilalti daca "sta bine" cu gestiunea. Ideea era/este simpla si chiar elocventa: gestionarul va sti intotdeauna "macar" valoarea marfurilor pe care le are. La un control fie intern sau extern el va putea arata o prima dovada care sa-l disculpe sau sa il invinovateasca.
Ca raportul de gestiune sa fie corect, ca in balanta se impune ca sa-l faca gestionarul manual:
A. Sold intial = 0
B. Intrari(NIR) = 100 lei (pretul de raft cu tot cu TVA)
C. Iesiri (vanzari) = 20 lei (conform Z din ziua respectiva)
D. = A+B-C = 80 lei valoare care se regaseste in contul 371.XXXXN (magazin cu vanzare cu amanuntul)
Rportului tiparit de SAGA i se mai pot aduce imbunatatiri manuale: sa scrii de mana cat este valoarea cu amanuntul si cat este valoare engros.
Impaci si capra si varza.
Reiau: Raportul de gestiune se foloseste STRICT pentru magazinele care tin evidenta marfurilor la pret de amanunt.

Din cele scrise mai sus, si reiau: cum TomaC observa bine, METRO este un caz special: desi la prima vedere pare ca evidenta este global valorica de fapt gestiunea tinuta de METRO este cantitativ valorica. De ce s-ar obosi sa puna atatea coduri si evidentieri separate pe facturi la promotii daca ar avea evidenta global valorica?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nistorm679
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 02, 2016 1:45 pm

Re: stergere articole ? schimbare pret articole stoc 0

#23 Mesaj de nistorm679 »

in urma problemelor tehnice nu pot face inchidere de luna deoarecece mi-au aparut stocuri negative ce fac in acest caz?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stergere articole ? schimbare pret articole stoc 0

#24 Mesaj de herganiec »

pai de ce au aparut? Sa-u operat gresit, s-au vandut ce nu aveti. Corectati si o sa puteti inchide luna. Verificati fisa articolelor cu minus si o sa gasiti greselile.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns