Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nistori65
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 20, 2013 10:56 am

Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#1 Mesaj de nistori65 »

Buna ziua,
Tin contabilitatea unei firme care face comert online. Emite peste 1000 facturi pe luna catre persoane fizice, fara sa colecteze CNP-ul( clientii refuza sa il furnizeze). Va rog sa imi spuneti daca ati identificat o portita de lucru cu programul din ianuarie, avand in vedere ca momentan, in forma actuala a aplicatiei, daca se defineste un client persoana fizica doar dupa adresa, exista o avertizare ca tranzactiile cu acesta nu vor fi preluate in 394.
Am trimis un mesaj la cei de la Saga sa vad daca intentioneaza sa modifice aplicatia si mi-au spus foarte elegant sa imi caut alt furnizor. Deci deduc ca nu modifica nimic, desi declaratia s-ar valida chiar si numai cu tara trecuta la adresa.
Sau aveti voi alte informatii? Ce veti face din ianuarie? Sigur sunt foarte multe firme care vor fi in aceeasi situatie.
Multumesc.

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#2 Mesaj de costanc757 »

Din cate stiu, incepand cu 01.01.2017 va fi obligatoriu sa aveti si CNP-ul ....asa ca , indiferent cu ce program veti lucra o sa aveti eroare de validare la depunerea declaratiei la ANAF

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#3 Mesaj de balazse »

Pentru NistorI65
Trimite petitie catre ANAF si vezi raspunsul lor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#4 Mesaj de tomac »

Nu este obligatoriu CNP. Dar ANAF cere ca în factură să fie introduse datele din documentul de identitate a persoanei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghem306
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:02 pm

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#5 Mesaj de gheorghem306 »

Buna ziua,
Cred ca intrebarea a ramas fara raspuns .
Intrebarea era : Cum poti introduce in SAGA un client persoana fizica ce nu iti comunica CNP -ul -adica cum "sari " peste rubrica " Cod fiscal/CNP " la declarare client nou - pentru facturile sub 1000 lei.
Am aceiasi problema pentru comert on-line .
Clientul se declara personal pe site si nu completeaza decat ce vrea. Am schimbat in 07.2016 formatul declararii si am impus obligativitatea completarii rubricii CNP pe site . Rezultatul : Vanzarile au scazut cu peste 60 % comparativ cu iunie , iar din circa 50 de vizitatori site pe zi , au finalizat o comanda maxim 5 clienti pe zi .Media lunii iunie a fost 47 vizitatori pe zi =22 clienti pe zi . In august s-a reluat formatul facultativ al rubricii CNP pe site.
ANAF obliga la adresa pe care clientul o da corect si integral ( livrarea marfii se face prin curierat si atunci este direct interesat ). Deci , respectand legea cum pot declara in SAGA clientul DOAR cu adresa fara CNP ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#6 Mesaj de tomac »

Momentan, așa cum ați constatat, nu se poate. Să vedem cum va fi din ianuarie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghem306
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 04, 2012 9:02 pm

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#7 Mesaj de gheorghem306 »

La multi ani !
Multe multumiri pentru adaptarea softului la particularitatea comertului on -line si felicitari pentru promptitudine.
Am plecat in vacanta cu un gust usor amar, cu gandul la D394 pentru comertul on-line .
Inca o data , multumesc .
Un an nou bun !!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#8 Mesaj de stroer1948 »

Operatorul care emite facturile din SAGA, in rubrica Fisiere > Clienti > Adresa, trebuie sa completeze informatiile intr-o anumita ordine? Este ok in ordinea asta: strada, nr, bloc, ap., localitate? Ca si despartitor, se foloseste virgula, spatiul sau nu conteaza?

P.S. Multumiri echipei. Foarte utila modificarea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#9 Mesaj de balazse »

Cred ca este destul de clar datele din e-mail:
Important
2. Pentru identificarea corecta a adreselor persoanelor fizice este necesar ca acestea se fie completate dupa un anumit format: Loc. str. nr. bl. ap. sect. . Blocul, apartamentul si sectorul nu sunt obligatorii. De asemenea, cuvantul cheie 'loc.' (pt. localitate) nu este necesar daca este compeltat cuvantul cheie 'str.'.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#10 Mesaj de stroer1948 »

Multumesc. Scuze, nu primisem emailul acela :(.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#11 Mesaj de avramg »

si totusi unde se completeaza adresa pentru facturile emise catre clienti fara CNP?...in fisiere-clienti sau in direct in declratia 394?....cred ca cel mai usor ar fi in fisiere-client ptr ca oricum trebuie creat ca si client

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#12 Mesaj de tomac »

Se poate și în clienți dacă se folosesc cuvinte cheie. Dacă nu există completat se pot completa în declarație și se actualizează și în fișiere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#13 Mesaj de avramg »

am sa folosesc cuvintul loc.(localitate) ptr ca pe foarte multe facturi nu am strada nr...este ok asa?

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#14 Mesaj de dragoif927 »

Nu pot valida delcaratie 394 nici dupa ce completez adresa , oare sa nu fie nici adresa corecta? Dac pun alta adresa oare se va putea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394- Persoane fizice fara CNP

#15 Mesaj de balazse »

Totusi ce mesaj de avertizare primesti?

Sa recapitulam.
In D.394 in sectiunea "operatiuni" ai pozitii cu rosu, unde nu iti apare nimic in casuta "cod fiscal/cnp".
La sectiunea "adrese pf fara cnp" ai completat pentru aceste pozitii cu rosu adresa (cel putin tara si judetul)?

Scrie răspuns