TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
statec168
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 08, 2013 12:19 pm

Re: TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

#16 Mesaj de statec168 »

Buna seara. Aceeasi problema o am si eu cu un bar care a incheiat un contract de asociere cu o firma detinatoare de licenta pentru pariuri sportive. Procentul este 50% la firma A si 50% la firma B , adica barul.Pe langa faptul ca toata activitatea este facuta de firma A (detinatoarea licentei ) eu punand la dispozitie numai spatiul , nu stiu nici acum cum sa fac cu impozitul pe profit/versus impozit venit si mai mult de atat daca la inregistrarea de note contabile unde duc tot venitul incasat (adica 50% din veniturile totale ) mi se aduna acel cont 708 din decontul de la sf.lunii in cifra de afaceri si depsesc cumva plafonul de 65.000 si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA???!!! Ei imi scad toate cheltuielile si imi mai dau circa 3.000 lei pe luna. Exemplu: total incasari 127.000 lei, 50% barul adica 63.500 lei din care se scad cheltuielile calculate de ei , circa 60.000 si imi mai dau aproximativ 3.000 lei. Va multumesc frumos pentru eventualele lamuriri caci m-am saturat de umblat la ANAF si de citit !

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

#17 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

#18 Mesaj de marinciug »

Eu as vrea sa stiu ce fel de impozit( impozit pe profit de 16 sau 3%)plateste ce l cu spatiul

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

#19 Mesaj de ferenta »

Plătești impozit, în funcție de cum ești înregistrat în vectorul fiscal!
Ultima oară modificat Joi Ian 19, 2017 7:44 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: TVA contract asociere jocuri de noroc si pariuri

#20 Mesaj de marinciug »

Daca te referi la pragul de 100000 €,nu lam depasit, doar ca platesc 16% pe imp pe profit si cineva mia spus ca trebuia sa platesc 3%,mentionez ca ma aflu in aceasi situatie cu care sa deschis subiectul(firma este infiintata in 2016 si platesc 16% din primul trimestru,am citit ca firmele noi infiintate care nu platesc 3% sunt si cele care au activitati in domeniul jocurilor de noroc).Am exact aceasi situatie ca cea de mai sus si nu stiu la care imp pe profit ma incadrez

Scrie răspuns