Declaratii obligatoriu online din 2017

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Declaratii obligatoriu online din 2017

#1 Mesaj de promovest96 »

Buna

Eu pana acum aveam de depus decl 112 trimestrial la o fundatie si asocitie (mai rar, cand avea angajati).Daca din 1 ian trebuie sa le depun online, as dori sa stiu daca pot achizitiona tokenul pe fundatie pe numele presedintelui dar cu acelasi token sa depun si declaratiile la asociatie? Sau sa depun declaratii pentru orice alta firma?
Multumesc
PS: de la care firma recomandati sa achizitionez tokenul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#2 Mesaj de balazse »

Semnatura se emite pe persoana fizica, faptul ca il decontezi pe o anumite unitate este altceva.
O persoana poate fi imputernicita pentru depunere de declaratii la un numar nelimitat de unitati.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#3 Mesaj de stroer1948 »

Pana la urma, exista un MOF ca toate declaratiile trebuie depuse DOAR online?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#4 Mesaj de septimiuv »

Îți cam place la coadă, așa-i? La o bârfă mică.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#5 Mesaj de stroer1948 »

Nu, din contra. Eu depun online de prin 2009 sau 2010, de pe vremea cand certificatele digitale se eliberau de catre ANAF...
Dar, avand in vedere ca procesul de a obtine "dreptul de a depune online" nu mai este atat de simplu (ma refer la procura notariala) si cum mereu se gasesc anumiti patroni care sa "uite" sa faca procura...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#6 Mesaj de balazse »

Pentru StroeR620
Atentie, in actul normativ nu se face precizie ca sa fie incheiat la notar, ci doar sa prezinte o imputernicire, ceea ce inseamna ca trebuie sa aiba semnatura persoanei care face imputernicirea.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#7 Mesaj de stroer1948 »

Care este mai exact actul normativ ? (scuze, dar nu mai am rabdare sa il caut, cu toate modificarile aduse)
Eu am folosit ca reper, informatiile din GHID PRIVIND ACTELE JUSTIFICATIVE (imputernicirea, autentificata de notarul public...)
Imagine

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#8 Mesaj de balazse »

Este vorba de Ordin 847/2009.
Nici unde nu apare "autentificata de notar public".

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#9 Mesaj de stroer1948 »

Ciudata chestie. Pare ca si acel ordin este in vigoare.
Insa exista si ORDIN nr. 2.520 din 27 septembrie 2010 http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/122512
Articolul 2, punctul 4:
(4) Cererea pentru utilizarea unui certificat calificat (formular 150), prevăzută la art. 7 alin. (2) din Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 858/2008, cu modificările şi completările ulterioare, va fi însoţită de următoarele documente:- documentul de identitate al titularului certificatului calificat, în original şi în copie;- documentul, în original şi în copie, care atestă calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului;- documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Acest document se depune în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat.

Oricum, daca a depus cineva (recent) in Bucuresti, fara procura notariala sa imi spuna si mie sa ma duc si eu acolo. Eu de obicei, depun la Sectorul 4.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#10 Mesaj de tomac »

da, este în vigoare, dar întrebarea este cui se adresează? citiți-i titlul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#11 Mesaj de stroer1948 »

Asa este... insa la ANAF se pare ca nu "a aparut" acest inca acest ordin foarte recent, din 2009.
Trimitit cateva sesizari si revin cu raspunsurile primite.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#12 Mesaj de promovest96 »

Hola, Septimiu, nu imi place sa stau la coada la o barfa mica chiar deloc, dar e vorbe de un ONG care are doar d112 trimestrial si nu are tot anul angajati, deci pentru doua, trei depuneri pe an , nu as pune ong-ul sa achite cv unui certificat si token. Acolo unde se depun declratii fara numar, fara numar, se justifica.
Intrebam daca ong ul ar imputernici pe cineva care are un SRL si deci multe declaratii de depus, sa depunem pe certificatul SRL-ului. :D

zaineae
Mesaje: 72
Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:54 pm

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#13 Mesaj de zaineae »

da se poate, cu imputernicire notariala

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#14 Mesaj de tomac »

De ce să cumpere token și certificat digital? Când o persoană titular al unui certificat digital poate depune pentru oricâte entități declarații fiscale?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Declaratii obligatoriu online din 2017

#15 Mesaj de stroer1948 »

Referitor la obligativitatea prezentarii procurii notariale pt contribuabili mici, redau mai jos pozitia ANAF:
Intrebarea initiala:
Buna ziua! Pentru obtinerea dreptului de depunere a declaratiilor online, Administratiile Fiscale (din Bucuresti) solicita pe langa celelalte documente impuse de lege si procura notariala, daca titularul nu este reprezentantul legal, chiar daca firma pentru care se solicita activarea dreptului de depunere online, este incadrata in categoria contribuabililor mici. Depunerea online a declaratiilor discale si obtinerea dreptului de depunere, sunt reglementate de Ordinul nr. 858 din 19 martie 2008 si Odinul nr. 847 din 30 aprilie 2009. Astfel, in OMFP. 858/2008 la Art. 4, Alin.7 se prevad urmatoarele: Cererea în format hârtie va fi însoţită de următoarele documente:
– documentul de identitate a solicitantului, în original şi în copie;
– documentul eliberat de contribuabil, din care rezultă dreptul solicitantului de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. OMFP. 847/2009 care modifica OMFP initial 858.2008 nu cuprinde nicaieri obligatia contribualbililor a de prezenta procura notariala. Aceasta obligatie este preazuta doar in OMFP 2520/2010 si 2568/2010 insa aceste ordine se refera la contribuabili mari si mijlocii: ORDIN nr. 2.568 din 19 octombrie 2010
pentru modificarea şi completarea Ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 2.520/2010 privind depunerea declaraţiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă de către contribuabilii mari şi mijlocii: 2. La articolul 2, după alineatul (3) se introduc patru noi alineate, alineatele (4)-(7), cu următorul cuprins:
„(4) Cererea pentru utilizarea unui certificat calificat (formular 150), prevăzută la art. 7 alin. (2) din Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 858/2008, cu modificările şi completările ulterioare, va fi însoţită de următoarele documente:
– documentul de identitate al titularului certificatului calificat, în original şi în copie;
– documentul, în original şi în copie, care atestă calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului;
– documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Acest document se depune în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat. Prin urmare, consider ca, persoanele care se afla in categoria contribuabililor mici, nu aplica OMFP 2568/2010 si prin urmare nu au obligatia sa prezinte procura notariala. Rugamintea mea este sa analizati textele de lege enumerate anterior, si sa trimiteti o circulara la toate administratiile fiscale pentru o practica unitara. Va multumesc.
Raspuns ANAF
Fata de cele mentionate de dvs. va rugam sa aveti in vedere si prevederile din OMFP 2520/2010 art. 1 alin. (2) ”Contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la alin. (1), pot utiliza metoda de depunere a declaraţiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, prin intermediul Sistemului Electronic Naţional, ca metodă alternativă de declarare ” . Deci si ”contribuabilii mici” trebuie sa respecte prevederile ordinului sus mentionat.
Sursa: Sesiune de asistenta Facebook din 7 martie 2018.

Textul la care face referire ANAF este:
Articolul 1

(1) Contribuabilii mari şi contribuabilii mijlocii, definiţi conform reglementărilor în vigoare, precum şi sediile secundare ale acestora au obligaţia depunerii următoarelor declaraţii fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, prin intermediul Sistemului Electronic Naţional:
a) 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs;
b) 102 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale”, cod 14.13.01.40;
c) 710 „Declaraţie rectificativă”, cod 14.13.01.00/r;
d) 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04;
e) 300 „Decont de taxă pe valoarea adăugată”, cod 14.13.01.02;
f) 301 „Decont special de taxă pe valoarea adăugată”, cod 14.13.01.02/s;
g) 120 „Decont privind accizele”, cod 14.13.01.03;
h) 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”, cod 14.13.01.05;
i) 390 VIES „Declaraţie recapitulativă privind livrările/achiziţiile/ prestările intracomunitare”, cod 14.13.01.02/r.
(2) Contribuabilii, alţii decât cei prevăzuţi la alin. (1), pot utiliza metoda de depunere a declaraţiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanţă, prin intermediul Sistemului Electronic Naţional, ca metodă alternativă de declarare.
Eu inteleg ca inca din 2010 contribuabilii mari si mijloci aveau obligatia depunerii online a declaratiilor de la alin 1), in timp ce ceilalti contribuabili pot OPTA ca si metoda alternativa. De unde au tras ei concluzia ca tot ordinul 2520/2010 se refera la TOTI contribualbilii nu stiu...

Scrie răspuns